בעקבות ביקור אובמה: נתניהו יחדש במלואה את העברת המסים לפלסטינים

ראש הממשלה התכוון לפרסם את ההחלטה כבר אתמול, אך המתין לעיתוי הנוכחי -שעות לפני כניסת החג - ככל הנראה כדי לצמצם העיסוק התקשורתי

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

בעקבות ביקורו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ובמענה לבקשות אמריקאיות החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו על החלת צעדים בוני אמון ראשונים כלפי הרשות הפלסטינית. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי ישראל תחדש באופן מלא את העברות כספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינים.

העברת כספי המסים לידי הרשות הוקפאה לאחר המהלך הפלסטיני באו"ם בסוף נובמבר 2012 כחלק מסנקציות שהטילה ישראל על הפלסטינים. ישראל קיזזה קרוב למיליארד שקלים מכספי המסים הפלסטינים לתשלום חובות של הרשות לחברת החשמל ולגופים ישראלים אחרים. בחודשיים האחרונים העבירה ישראל את כספי המסים לפלסטינים, כדי למנוע קריסה כלכלית, אולם הדבר דרש אישור פרטני בכל אחד מהמקרים.

נתניהו התכוון לפרסם את ההחלטה לחדש את העברת הכספים לפלסטינים כבר אתמול ואף עדכן בכך את הממשל האמריקאי. עם זאת, בשעות הערב החליטה לשכת ראש הממשלה לעכב את הפרסום והוציאה את ההודעה היום בצהריים, כמה שעות לפני חג הפסח. המטרה מאחורי העיכוב היתה ככל הנראה לנסות ולצמצם את ההד והעיסוק התקשורתי במהלך ולפרסמו בשעה שבה המערכת הפוליטית בפרט והציבור בכלל קשובים פחות לעדכונים חדשותיים.

נתניהו ואובמה ביד ושםצילום: אי–פי

ביום ראשון פורסם ב"הארץ" שהנשיא אובמה ושר החוץ ג'ון קרי ביקשו מראש הממשלה בנימין נתניהו לבצע שורה של צעדים בוני אמון כלפי הרשות הפלסטינית שיסייעו לחידוש המו"מ המדיני בין ישראל לרשות הפלסטינית.

האמריקאים, שהודיעו בעצמם במהלך ביקור אובמה על העברת סיוע בסך 500 מיליון דולר לפלסטינים, ביקשו גם מישראל לחדש את העברת כספי המסים כדי לסייע לרשות הפלסטינית שנמצאת במשבר נזילות חמור. 

אתמול (ראשון), במהלך ישיבת הקבינט עידכן נתניהו את השרים כי בכוונתו לחדש את העברת הכספים לפלסטינים באופן מלא ונורמלי כפי שהיה לפני ה-29 בנובמבר 2012. כעת לא יידרש אישור מיוחד להעברת הכספים מדי חודש ויהיה צורך בהחלטה מחודשת של ראש הממשלה כדי לעצור את העברת הכספים.

לא ברור האם השרים הצביעו בנושא. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי החלטתו של נתניהו "נעשתה על דעת שרי הקבינט". עוד נמסר מלשכת נתניהו כי "שר האוצר יאיר לפיד ינחה את אנשי משרדו לחדש את העברת הכספים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ