הישראלי שנחטף בסיני שב לישראל

אמיר חסן, ששוחרר הבוקר על ידי שוביו הבדואים, נחת הערב בנתב"ג. על חוטפיו: "דיברתי איתם ערבית והם אמרו לי 'שתוק או שאתה הולך למות'"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אמיר חסן, תושב נצרת שנחטף בסוף השבוע עם חברתו על ידי חמושים בדואים בסיני שבמצרים, נחת הערב (שלישי) בנתב"ג. חסן שוחרר היום לפנות בוקר, הועבר לידי המשטרה המצרית באל עריש ומשם לידי נציגי שגרירות ישראל בקהיר, ושב לישראל בטיסה - דרך עמאן.

חסן סיפר לעיתונאים שהמתינו לו בנמל התעופה כי הוא מרגיש "מצויין" וביקש להודות לכל מי שהיה מעורב בשחרורו. הוא סיפר שביום חמישי הוא יצא מטאבה לכיוון דהב עם תיירת שביקשה להגיע לאותו מקום והשניים חלקו מונית. לדבריו,במהלך הנסיעה שני ג'יפים התנגשו במוניתם, וחמושים ירדו מהרכב וחטפו אותם. "תקפו אותנו פיזית בהתחלה", סיפר, "הרביצו לנו קצת שניכנס לרכב. דיברתי איתם בערבית אז אמרו לי 'שתוק או שאתה הולך למות'. זרקו אותי למכונית ושם היינו במסע ארוך במדבר. נסענו בלי אורות כל הדרך עד שהגענו לאמצע שום מקום".

לדבריו, מדי יום אמרו לו חוטפיו שישחררו אותו אך הדבר לא קרה. לגבי האפשרות שישוב בעתיד למצרים, השיב חסן כי סבר תחילה שלא יעשה כן, אך למעשה "אין לי בעיה לעשות זאת, ככל שהדבר יישמע מוזר. זה יכול לקרות בכל יום ולכל אחד. הוא הוסיף כי הוא מבין מעט את מניעי חוטפיו, אך ניסה להסביר להם שאינו יכול לסייע להם לשחרר את בני משפחתם.

4 מתוך 4 |
חסן וחברתו הנורווגית אחרי שחרורם
1 מתוך 4 |
אמיר חסן בנתב"ג, הערב
2 מתוך 4 |
אמיר חסן וח"כ אחמד טיבי בנתב"ג, הערב

את ההודעה על שחרורו לפנות בוקר מסר חסן, סטודנט בן 23, בשיחה טלפונית עם בני משפחתו. אחיו, עורך הדין חאלד חסן, אמר הערב כי "הימים האחרונים היו עבורנו סיוט" ותיאר כי השיחה שהתקיימה ביניהם לפנות בוקר, ובה סיפר אמיר כי הוא עומד להשתחרר גרם ל"חיוך שאי אפשר לתאר. וזהו, כל הדאגה נעלמה".

לנמל התעופה הגיע הערב גם ח"כ אחמד טיבי, שסייע במאמצי שחרורו של חסן וביקש להודות לשלטונות המצריים שפעלו למען שחרורו. דובר משרד החוץ יגאל פלמור מסר כי "ישראל מודה לשלטונות המצריים על פעולתם המהירה, היעילה והמוצלחת לשחרור שני התיירים החטופים, מישראל ומנורווגיה. כולנו שמחים בשמחתה של משפחת חסן על חזרתו הביתה בשלום של בנם אמיר, ומברכים אותו בברכת "ברוך השב".

במשפחה ציינו כי לא קיבלו מידע על תנאי השחרור ופרטי המשא ומתן שהתנהל עם החוטפים. "מה שחשוב לנו שאמיר חוזר הביתה בשלום. מאז יום שישי אנחנו בחרדה, והיינו מאוד מודאגים אם השחרור לא היה יוצא לפועל תוך ימים ספורים. זה היה מסכן את חייו", אמר פלאח יונס, גיסו של הצעיר.

ל"הארץ" נודע כי במסגרת המשא ומתן לשחרור השניים הסתייעו נציגי המשטרה המצרית בראשי השבט שאליו משתייכים החוטפים. גורמים המעורים בפרטי המשא ומתן ציינו בשיחה עם "הארץ" כי במסגרת המגעים עם ראשי השבט הבטיחו נציגי המשטרה המצרית להאיץ את הטיפול בפרשת מעצרם של שניים מבני השבט העצורים מזה תקופה ארוכה בגין עבירות סמים וטרם הובאו למשפט. גורם מצרי אמר כי לשלטונות היה אינטרס מובהק לסיים את הפרשה מהר כי האירוע גרם לפגיעה קשה בתחושת הביטחון בקרב התיירים.

סיפור חטיפתו של חסן וחברתו הנורווגית נחשף בשישי בבוקר לאחר שאמיר התקשר לביתו בנצרת והודיע על האירוע. אחד החוטפים סיפר מאוחר יותר לאתר חדשות מצרי כי החטיפה בוצעה במטרה להפעיל לחץ על המשטרה לשחרר שניים מבני השבט העצורים בגין סחר בסמים. לדבריו, השניים לא ביצעו שום עבירה ובשלטונות מתעקשים על אחזקתם במעצר ללא הצדקה. לדבריו בחודשים האחרונים היו ניסיונות הידברות עם השלטונות ללא הצלחה ולכן נאלצו לבצע את החטיפה.

מאז נפילת משטר מובארק לפני כשנתיים מתקשים שלטונות מצרים להשליט סדר בחצי האי סיני ומאז המהפכה אירועו שורה של תקריות בין היתר חטיפה של תיירים ושודים וגם השתלטות על שטחים נרחבים ותביעת בעלות עליהם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ