השופט נגד השב"כ: מדוע נמנעות שיחות מאסיר ביטחוני?

האסיר, אזרח ישראלי, מבקש שיותר לו לדבר בטלפון מדי יום; שב"ס ושב"כ מתנגדים בטענה כי אין להם מידע קונקרטי עליו ועל כן יש להניח מסוכנות

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

שופט המחוזי בחיפה מבקר את השב"כ על שלא נתן תשובה קונקרטית בהתנגדותו לבקשת אסיר ביטחוני, כי יותר לו לשוחח בטלפון מבית הסוהר. השופט אלכס קיסרי הקציב ביום ראשון שעבר לשב"ס - שנשען על עמדת השב"כ - שלושה שבועות כדי לשוב ולבחון את תשובתו.

עפנאן אבו ג'ויעד, אזרח ישראלי מערוער שבנגב הכלוא זה שמונה שנים (מתוך עשר) על סחר בנשק, עתר באופן עצמאי לבית המשפט המחוזי בחיפה, בבקשה כי שב"ס יאפשר לו להתקשר מדי יום בטלפון ותחת פיקוח – כמו שהותר בשנה שעברה לשני אסירים ביטחוניים אחרים (אחד מהם יהודי והשני ערבי). בניגוד לאסירים פליליים, לאסירים המוגדרים ביטחוניים – שרובם הגדול פלסטינים ופלסטינים אזרחי ישראל - אסור להתקשר מדי יום מהטלפונים הציבוריים שבבתי הסוהר, אלא במקרים חריגים ונדירים ביותר. אבו ג'ויעד הוגדר אמנם אסיר ביטחוני, אך כזה שאינו קשור לאף ארגון ושמניעיו בעבירות היו כספיים גרידא.

העתירה נידונה בבית המשפט המחוזי בחיפה בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, ובינואר האחרון, עורכת הדין עביר בכר מהקליניקה המשפטית לזכויות ושיקום אסירים בפקולטה למשפטים באוניברסיטה חיפה צירפה לעתירתו של האסיר טיעונים משלימים.

אסירים ביטחוניים בכלא הדרים בשרוןצילום: ניר כפרי

ב-19 במארס, ויקי א', יועצת משפטית של השב"כ במרחב דרום, הציגה את התנגדות השירות למתן רשות לאבו ג'ויעד לשוחח בטלפון בתשובה כתובה שאורכה שני עמודים ותשעה סעיפים. השירות, נכתב שם, מוכן להתיר לאבו ג'ויעד אך ורק שיחת טלפון חד-פעמית ובפיקוח. היועצת המשפטית של השב"כ מסבירה בהמשך התשובה למה דווקא העובדה שאין מידע קונקרטי על העותר היא סיבה שלא להיעתר לבקשתו. וכך כתבה ויקי א': "היעדרו של מידע קונקרטי עדכני שממנו עולה יסוד לחשוד שהעותר ודומיו ינצלו לרעה את ההטבה (שיחות הטלפון, ע"ה) מחייב לנקוט משנה זהירות לנוכח המסוכנות העולה מן העבירות".

לפי השב"כ, בתי המשפט בישראל כבר תמכו בעבר בעמדה זו. אבל השופט קיסרי כתב בהחלטתו כי לא שוכנע מטענות השב"כ והשב"ס. "חסר בהן הנימוק העיקרי שהיה מצדיק את אי-התערבותו של בית המשפט בשיקול דעתם, היינו קיומו של מידע קונקרטי המצדיק את מסקנתם שנשקף מן העותר סיכון לביטחון המדינה", נכתב שם, "מעמדת שב"כ ומתשובת המשיבים (שב"ס) אני מסיק כי חוות הדעת של שב"כ אינה נוגעת באופן קונקרטי לעותר... והיא חוות דעת כללית". השופט גם מציין כי אחרי שמונה שנים בכלא ובאין מידע סותר – סביר דווקא להניח שחומרת עבירותיו של אבו ג'ויעד התעמעמה, כלשונו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ