חיים לוינסון

בהחלטה חריגה הורה בית המשפט הצבאי לערעורים בעופר להפחית את עונשו של פלסטיני שהיה מעורב ברצח הנער יורי גושצ'ין לפני 12 שנים. עונשו של הפלסטיני, אז קטין תושב מחנה הפליטים קלנדיה, קוצר ממאסר עולם ל-25 שנים, וזאת אף על פי שחלפו שמונה שנים בין מתן גזר הדין לבין הערעור – הרבה מעבר לתקופה המותרת על פי חוק להגשת ערעור, 45 ימים ממתן גזר הדין.

הפלסטיני, שהיה באותה עת בן 17, היה חלק מצמד נערים שנשלחו על ידי גדודי חללי אל אקצה להביא עבורם קורבן יהודי. על פי הכרעת הדין, ביולי 2001 העבירו פעילי הגדודים לנערים אספקת סמים, שעמה הגיעו הללו לירושלים, שם פגשו את גושצ'ין. הם עישנו יחדיו סמים ולאחר מכן הובילו את גושצ'ין לשער יפו, שם נתנו לו עוד סמים והשקו אותו לשוכרה. גושצ'ין ביקש לשוב הביתה, אך הנערים דבקו בהוראותיהם והביאו אותו עמם לרמאללה, שם רצחו אותו פעילי הגדודים. הקטין קיבל 200 שקלים על חלקו במעשה. הוא נתפס מאוחר יותר, הועמד לדין, וב-2004 נגזר עליו מאסר עולם.

רק ב-2012 ביקש הקטין לערער על עונשו באמצעות עורכת הדין סמדר בן-נתן. בנימוקי הערעור נטען כי על שותפו למעשה נגזרו ב-2006 רק 25 שנות מאסר - מה שיצר פער ניכר בענישה על אותו מעשה. כמו כן, נטען כי העונש שנגזר עליו לא הולם את חומרת המעשה, כיוון שהקטין לא היה נוכח בעת הרצח של גושצ'ין, וכי גם היותו קטין הוא נימוק להקלת עונשו.

יורי גושצ'ין

התביעה הצבאית באיו"ש החליטה להסכים לבקשה, ובהתאם קבע בשבוע שעבר בית המשפט הצבאי לערעורים בגדה, בהרכב בראשות אל"מ אריה נח, כי יש לקבל את הערעור. "הסכמת הצדדים מבוססת נכונה על עיקרון אחידות הענישה", כתבו השופטים בהחלטתם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ