טענות הפלסטינים נדחו, חופים שנחשפו מנסיגת ים המלח יירשמו כאדמות מדינה

השטח שנמצא מעבר לקווי 67', כ-140,000 דונם, נחשב לרגיש מדינית. הפלסטינים מנסים לקבל לרשותם חלק מהשטח כדי להקים פרויקט תיירות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

נסללה הדרך לרישום 140,000 דונם מאדמות צפון ים המלח, שנחשפו עם נסיגת הים, כ"אדמות מדינה". הוועדה לרישום ראשון של המינהל האזרחי דחתה את התנגדויות הכפרים הפלסטינים, שטענו לזכאות על שטחים אלו, וכעת לאחר שנים של דיונים, ניתן לרשום אותן כאדמות מדינה. מרגע רישום האדמות, תהיה ההחלטה על הקצאת השטחים בסמכות המינהל האזרחי. כפי שפורסם הבוקר ב"הארץ", מ-1967 עד היום, הוקצו לפלסטינים 0.7% בלבד מ-1,300,000 דונם "אדמות המדינה" בשטחים, לעומת כ-38% להתנחלויות.

השטחים שבצפון ים המלח, מעבר לקווי 67', נחשבים לרגישים מבחינה מדינית. מזה שנים דורשים הפלסטינים לקבל לרשותם חלק משטח זה כדי להקים במקום פרויקט תיירות, ואולם עד כה נדחו כל בקשותיהם. מנגד, מצפה מועצת מגילות ים המלח, המפעילה באזור שלושה חופים בתשלום, לקבל לרשותה את האדמות, כדי להקים מתקני תיירות סמוך יותר לקו המים החדש.

האדמות נחשפו בעקבות הנסיגה המשמעותית במפלס ים המלח ב-20 השנים האחרונות. כפי שפורסם בעבר ב"הארץ", לאור האדמות החדשות, החליטו משפטני המינהל האזרחי לפתוח בהליך של "רישום ראשון", שבו ניתנת לטוענים לבעלות על הקרקע אפשרות להוכיח את בעלותם, בטרם יוכרזו כ"אדמות מדינה". כחלק מההליך, על כל אדם הטוען לבעלות על אדמות, להציג ראיות המוכיחות את שייכותן, וכך נדרשת גם המדינה במקרה שהיא טוענת לבעלות. ההליך נעשה בפני "ועדת הרישום הראשון", גוף בלתי תלוי המורכב ממשפטנים, ובסופו נרשמות האדמות בטאבו.

נסיגת החופים בים המלחצילום: גיל כהן מגן

במקרה זה טענו מועצות הכפרים הסמוכים - זעתרה, סוואחרה, דיר סאלח ותקוע - כי בשל בעלותן על חופי הים הישנים שהופעלו עד 67', הן זכאיות לבעלות גם על החופים החדשים שנוצרו בשל נסיגת המים. נציגי הצבא דחו את טענות הפלסטינים ואמרו כי לא הוכיחו את בעלותם על השטחים. בצבא פנו לברר עם השלטונות בירדן האם בעבר "היה שם כפר פלסטיני", לשון מכתב הבקשה לירדנים, וכן נבדק האם נרכשו הזכויות בקרקע. נציגי הצבא טענו עוד כי הדרך הנכונה תהיה להכריז על המקום כאדמות מדינה.

בשבוע שעבר, לאחר שנתיים של דיונים, החליטה הוועדה לדחות את טענות הפלסטינים, וכעת צפויה המדינה להמשיך בהליך רישום הקרקעות כ"אדמות מדינה". עם השלמת ההליך, יוכל המינהל האזרחי להקצות את האדמות לפי ראות עיניו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ