כרבע מהתקציב הפלסטיני לשנת 2013 מופנה לביטחון

הממשלה ברמאללה אישרה את התקציב לפני שנדון במועצה המחוקקת. בקרב הפלסטינים נשמעת ביקורת בשל היעדר השקיפות בהליך גיבוש התקציב

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

מועצת השרים הפלסטינית, בראשות סלאם פיאד, קיבלה היום (חמישי) את חוק התקציב לשנת 2013. ההוצאות השוטפות של הרשות הצפויות לשנת 2013 הן כ-3.9 מיליארד דולר, מתוכן 54% יופנו למשכורות ו-17% הוצאות תפעוליות (השאר קצבאות שונות ותשלומים שצפוי שהתושבים לא יעמדו בהם). כ-26% מהתקציב (כמיליארד דולר) מוקצים למגזר הביטחוני, לעומת כ-16% לחינוך וכ-10% לבריאות. בשנים קודמות, ההקצאה הגבוהה למנגנוני הביטחון זכתה לעיקר הביקורת החברתית, ולדברי גורמים במועצה המחוקקת הפלסטינית פילוח התקציב נעשה בשנתיים האחרונות באופן שיסתיר את מלוא ההוצאה על מנגנונים אלו – שגבוהה מ-26%.

ההכנסות הצפויות לשנת 2013 ממסים וממכסים הן כ-2.6 מיליארד דולר. בחישוב התקציב השוטף עם תקציב הפיתוח המוגבל – 350 מיליון דולר, הגירעון ההתחלתי הכולל יהיה כ-1.4 מיליארד דולר. הרשות מקווה שלפחות מיליארד ממנו יכוסה על ידי המדינות התורמות, בהתאם להצהרותיהן שהן תומכות ביציבותה ובדרכה הפוליטית.

בשנת 2009 הגירעון הכולל היה 1.992 מיליארד דולר – שהיוו אז כ-32% מהתמ"ג (לעומת 13% מהתמ"ג הצפוי ב-2013). במובן זה מתקיימת מטרתו של סלאם פיאד להביא לצמצום חלקן של התרומות בכיסוי ההוצאות השוטפות. עם זאת, לדעת חברים במועצה המחוקקת וכלכלנים עצמאיים מלכתחילה היה יעד זה בלתי ריאלי - משום שאי אפשר להתייחס לתקציב הפלסטיני כתקציב נורמלי של מדינה עצמאית.

ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאדצילום: אי–פי

בשנתיים האחרונות נכזבו ציפיות הרשות להגדלה בהכנסות ממסים וממכסים, מצד אחד, ומצד שני המדינות התורמות לא העבירו אליה את מלוא הסכומים שהבטיחו. לפי חישובי משרד הכלכלה הפלסטיני, הכלכלה הפלסטינית מפסידה לפחות חצי מיליארד דולר מדי שנה בשל השליטה הישראלית על הקרקע, משאבי המים ומחצבים ובשל מגבלות התנועה החמורות ומגבלות אחרות.

מבין 154 אלף עובדי המגזר הציבורי המקבלים משכורות - 65 אלף הם במנגנוני הביטחון. 62 אלף מעובדי המגזר הציבורי חיים בעזה, רובם הגדול, בהם 34 אלף הרשומים כעובדי מגנוני הביטחון של רמאללה, אינם עובדים תחת שלטון חמאס. משכורותיהם, לפיכך, הן סוג של קצבאות – בלי שהרשות ברמאללה שותפה להכנסות ממסים שגובה ממשלת החמאס מתושבי הרצועה. גם הוצאות אלו מסבירות את קשיי המימון של הרשות.

הצעת חוק התקציב חולקה לחברי המועצה המחוקקת ביום שני בערב, והם הוזמנו לדון בה עם נציגי הממשלה ביום רביעי. חברי המועצה אמרו שיום אחד אינו מספיק ללימוד ההצעה, וביקשו שהדיון יתקיים בשבוע הבא. להפתעתם, הם קיבלו היום מסרונים בטלפונים הניידים שלהם - שהממשלה קיבלה את החוק.

על אף שהמועצה המחוקקת ברמאללה אינה פועלת כגוף מחוקק תקין מאז הפילוג השלטוני בין עזה לגדה המערבית, נקבע נוהג שבו הצעות החוקים שממשלת הרשות מעוניינת לקדם נדונים קודם בוועדות שונות של המועצה. מיד עם היוודע קבלת החוק ביקשו הסיעות במועצה המחוקקת ממחמוד עבאס שלא יחתום על החוק לפני שהם יקבלו את ההזדמנות להעלות שאלותיהם והערותיהם בפני אנשי משרד האוצר הפלסטיני ובפני פיאד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ