המח"ט נגד פסיקת השופט: "זריקת אבנים - לא מעשה קונדס"

אל"מ אבי בלוט ביקר את זיכוי 4 הפלסטינים מניסיון רצח, לאחר ששופט צבאי טען כי "לא ניתן לקבוע כי התוצאה הטבעית של יידוי אבנים על מכונית היא מוות"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מפקד חטיבת , אלוף-משנה אבי בלוט, יצא היום (חמישי) נגד השופט הצבאי רב-סרן אמיר דהאן, לאחר שיידו אבנים, בקביעה כי "לא ניתן לקבוע כי התוצאה הטבעית של יידוי האבנים על רכב היא מוות של הנהג או הנוסעים".

"אני לא מבקר את פסק הדין ולא קראתי את פסק הדין", אמר מפקד החטיבה המרחבית, אלוף משנה אבי בלוט, בראיון לגלי צה"ל, אך הוסיף: "לקרוא לזריקת אבנים מעשה קונדס זו בחירת מילים מאוד לא נכונה". לדבריו, "אם בית הדין השתמש במילים האלה, אני יכול להרגיע את תושבי ישראל ובפרט את תושבי יהודה ושומרון: זו לא הגישה של צה"ל וחייליו ובפרט של חטיבת יהודה ואוגדת איו"ש".

בלוט התייחס בדבריו להכרעת הדין שניתנה בבית המשפט הצבאי בסאלם ו. בתיק זה הועמדו לדין 4 פלסטינים תושבי הכפר מרדה, שידו אבנים על רכבים בכביש 505 בספטמבר 2010. אחת האבנים, בגודל של 12 על 19 סנטימטר, שברה את חלון המכונית בה נסעה משפחה המתגוררת בשומרון, ופגעה בראשה של נערה בת 12. היא פונתה לבית החולים עם שבר בגולגולת, ונותחה. עד היום סובלת הנערה מכאבי ראש בשל הפציעה.

זירת הפיגוע סמוך לאריאלצילום: אורן זיו

הפרקליטות הצבאית העמידה לדין את הפלסטינים על ניסיון רצח, אך דהאן זיכה אותם מאשמה זו והרשיע אותם בעבירת יידוי אבנים. "עבירה של יידוי אבנים היא עבירה בעלת חומרה משתנה בכפוף לנסיבות. יכולה היא לשאת אופי של עבירה קשה וקטלנית המסכנת בוודאות קרובה חיי אדם, ויכולה להיות מעשה קונדס ללא פוטנציאל נזק של צעיר אשר אך בקושי חצה את גיל האחריות הפלילית".

לפי דהאן, השיקולים המשמשים לקביעת ודאות הפגיעה הם הסיכון הפוטנציאלי, תחכום תכנון העבירה ושימוש בעזרים טכניים, שאלת פגיעת האבן באדם או בכלי רכב והנזק אשר גרמה אם אכן פגעה האבן. כמו כן, מתחשבים השופטים במרחק הזריקה, גודלן של האבנים והמסה שלהן.

"הן הלכות הציפיות והן חזקת הכוונה המובילה להרשעה בעבירה החמורה ביותר דורשת מידה גבוהה יותר של הסתברות לגרימת תוצאת מוות", כתב דהאן, "למרבה הצער, מאות מקרים של יידוי אבנים על רכב באים בפני בית המשפט הצבאי בכל שנה. לעיתים רחוקות נפגע אדם פגיעה פיסית ולעיתים נדירות מאוד נגרם מוות לנהג או לאחד הנוסעים. אשר על כן, לא ניתן לקבוע כי התוצאה הטבעית של יידויי האבנים על רכב היא מוות של הנהג או הנוסעים בהעדר נסיבות חריגות ומיוחדות המעצימות את ההסתברות".

בלוט התייחס בראיון גם להסלמה בשטחים ואמר כי "אנו רואים תקופה של הסלמה, ואני חייב לומר שאדי הדלק בחברון סמיכים יותר. אני מעריך שלא נגיע לאינתיפאדה שלישית, אבל אנחנו נערכים גם לזה". הוא הוסיף עוד כי "אנו רואים קשר ישיר בין יוקר המחיה בשטח לבין המוטיבציה שלהם להפרות סדר. ההנחה היא שתושבים מרוצים שחיים בטוב ירצו פחות לצאת לרחובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ