יום האדמה: שישה חיילים ופעוט ישראלי נפצעו קל בתקריות יידוי אבנים

פעוט ושני חיילים נפגעו מיידוי אבנים, עוד ארבעה פצועים בהתהפכות ג'יפ. 10,000 משתתפים בתהלוכה בסכנין וכאלף צעדו בכפר לא מוכר בנגב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פעוט כבן ארבע ושני חיילי צה"ל נפצעו אחר הצהריים (שבת) באורח קל מאבנים שיידו לעברם פלסטינים בשני אירועים נפרדים בגדה המערבית. באירוע אחר בבית לחם נפצעו ארבעה חיילים מהתהפכות ג'יפ. בקלנדיה התעמתו כוחות הביטחון עם כ-150 פלסטינים, שיידו לעברם אבנים. החיילים השיבו בירי אמצעים לפיזור הפגנות ולא דווח שם על נפגעים. התקריות התרחשו על רקע יום האדמה, החל היום.

בתקרית בכפר ג'יוס שבשומרון נפצעו שני חיילים מיידוי אבנים, כוח צבאי שהיה במקום השיב בירי רימוני גז ורימוני הלם. בתקרית אחרת, סמוך לצומת אפרת-צפון, נפצע פעוט כבן ארבע באורח קל מאוד - גם כן מיידויי אבנים.

ממד"א נמסר כי כי התקרית התרחשה סמוך לשעה 13:30. כוחות ההצלה קיבלו דיווח על אבנים שפגעו בכלי רכב. במקום היה פעוט עם פגיעת ראש שטחית, אשר פונה לבית חולים בירושלים לבדיקות. כוחות צה"ל ערכו סריקות באזור בניסיון לתפוס את מידיי האבנים. מצה"ל נמסר כי לאחר מכן התקהלו במקום כ-50 פלסטינים והתפתחה הפרת סדר קלה וכוחות צה"ל פיזרו אותה.

במהלך הפגנה שהתקיימה בשעות הצהריים באזור רפיח בדרום רצועת עזה התקהלו עשרות פלסטינים שיידו אבנים. כוחות צה"ל ירו לעברם בניסיון להרחיקם. פלסטיני אחד נפגע כתוצאה מהאש באורח קל.

ארבעה חיילים נפצעו קל אחר הצהריים בהתהפכות ג'יפ צה"לי בח'רבת עליא, דרומית מערבית לבית לחם. שניים מהחיילים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. מהתחקיר הראשוני עולה כי החיילים ניסו לרדוף אחר פלסטינים שיידו אבנים באזור ונקלעו להתקהלות של עשרות פלסטינים. ככל הנראה, הג'יפ התהפך כאשר עלה על מחסום אבנים שהונח על הכביש על ידי פלסטינים.

קרדיט: התהפכות ג'יפ צה"לי בח'רבת עליא


בתהלוכות שנערכו במוקדים שונים בארץ השתתפו כעשרת אלפים בני אדם בתהלוכה בסכנין לציון יום האדמה ובמקביל יצאה תהלוכה בנגב באזור הכפר לא מוכר אסייד. מארגני ההפגנה בנגב הביעו אכזבה מכמות המשתתפים - כאלף בני אדם, למרות שיום האדמה השנה התקיים בסימן המאבק לתוכנית פראוור. מארגני ההפגנה בנגב הסבירו את כמות המשתתפים הנמוכה נוכח התהלוכה בגליל ובעקבות אירוע הטביעה של שלושת האחים מהפזורה בחוף דלילה באשקלון.

בועדת המעקב, המאגדת את רוב המפלגות והתנועות הפוליטיות בחברה הערבית, ציינו כי יום האדמה השנה היה בסימן המאבק נגד מתווה בגין, ובקריאה להרחבת שטחי השיפוט בישובים הערביים הסובלים ברובם המכריע מצפיפות ומחסור בעתודות קרקע לבנייה. בנוסף, התהלוכות יקראו נגד גילויי הגזענות המתגברים נגד הציבור הערבי, ולמען שחרור אסירים פלסטינים ובעיקר הוותיקים שבהם .

בהודעה שפרסמה ועדת המעקב של נמסר כי יום האדמה ב-2013 לא שונה במהותו מיום האדמה ב-1976. "ממשלת ישראל ממשיכה לגזול עוד ועוד אדמות מהציבור הערבי. לאחר שרוב האדמות בגליל ובמשולש הופקעו בעבר, ישראל מסיימת את המלאכה בנגב באמצעות מתווה בגין".

בתהלוכה בסכנין השתתפו גם עשרות פעילים מארגוני זכויות אדם וארגונים הפעילים למען זכויות הבדואים בנגב, כולל משלחת מתושבי הכפר הלא מוכר אל עראקיב. בתהלוכות כמקובל הונפו דגלי פלסטין. כמה פעילים בעיקר מתנועת בני הכפר, ככל הנראה תומכי משטר אסד, הניפו את דגלי סוריה וצוות אל ג'זירה הותקף בידי פעילים שהיו במקום ומחו על הסיקור המוטה לטענתם של מלחמת האזרחים בסוריה.

המפגינים קראו בגנות הכיבוש והפקעת האדמות, בנוסף יצאה קריאה מפורשת לפלגים הפלסטינים בעיקר הפתח והחמאס להתאחד ולעולם הערבי והקהילה הבינלאומית לפעול לאלתר להפסקת מדיניות ההתנחליות שמאיימת על הסדר עתידי בין ישראל לפלסטינים.

ח"כ חנין זועבי (בל"ד) שהשתתפה בהפגנה בסכנין אמרה כי "יום האדמה איננו מאורע שאנחנו זוכרים. אלא הוא שם המאבק העיקרי בינינו לבין המדינה. ביום האדמה המדינה הצהירה במפורש שהפרויקט העיקרי שלה הוא ייהוד האדמה, ובזה היא הציבה את עצמה כגוף עוין ואגרסיבי לילידים, האזרחים הפלסטינים, והיא כזאת עד עכשיו. המדינה לא התחילה במימוש עיקרון ״המדינה היהודית״ ב-1976, אלא מאז קום המדינה, והיא ממשיכה בו עד יום זה".

יו"ר חד"ש ח"כ מוחמד ברכה אמר כי ציון יום האדמה ה-37 בא בסימן הסלמה מצד הממסד על מה שנותר מאדמות האזרחים הערבים בעיקר בנגב, בנוסף למצוקת הקרקע ביישובים הערבים בגליל ובאזור המשולש. "אנחנו על קו התפר ולפני המדרון להידרדרות בכל הקשור ביחס המדינה לאזרחים הערבים בעתודות הקרקע, אני קורא למאבק עממי שבראשו יעמדו ראשי הרשויות הערביות למען הרחבת תוכניות המתאר, בסופו של דבר המדינה לא עושה טובה כשהיא מרחיבה את היישובים אלא מחזירה ולא במקצת ממה שהופקע לאורך שנים ארוכות".

יום האדמה החל השבוע גם בפעילות מקומית בכמה יישובים וגם בערים המעורבות כמו יפו ועכו. אתמול (שישי) השתתפו מאות אנשים, בהם כמה חברי כנסת, בהפגנה לקראת יום האדמה בטייבה. גם בבית צפאפא ציינו השנה לראשונה את יום האדמה במחאה על התוכנית לסלילת כביש החוצה את אדמות הכפר.

ח"כ טיבי שלקח חלק בהפגנה אמר כי "בית צפאפא היא כמו טייבה וסכנין והנגב. מי שמפקיע בגליל מפקיע במשולש ובבית צפאפא. אתם לא לבד ולא נשאיר אותכם לבד. האדמה היא המכשול העיקרי ביחס המדינה לאזרחים הערבים, המתאפיין בהדרה, הפקעה והיעדר תכנון עתידי ראוי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ