דיווח: ישראל הטמינה בסוריה ציוד למעקב אחרי הצי הרוסי

הטיימס הלונדוני מדווח שחיילי שייטת 13 הטמינו אביזרים שהוסלקו ב"סלעים" באי, שאליו הגיעו בצוללת כדי לחמוק מעין ארה"ב ובריטניה

הארץ
הארץ

ציוד הריגול הישראלי שנחשף באי מול חופי סוריה, נועד למעקב אחר תנועות הצי הצבאי הרוסי - כך מדווח הבוקר הטיימס הלונדוני. לפני כחודש טענו הסורים כי איתרו ציוד ריגול ישראלי באי זעיר מול העיר טרטוס, הסמוכה לגבול עם לבנון. אז דווח כי המקום סמוך ל"אתר רגיש". כעת נחשף כי זהו בסיס ימי שנחשב ל"נכס אסטרטגי" של הרוסים בים התיכון.

לפי הדיווח של כתב ה"טיימס" עוזי מחניימי, ציוד הריגול הוטמן בתוך עצמים דמויי סלעים, שנועדו להשתלב בסביבה הטבעית של האי. בתוך ה"סלעים" נמצאו מצלמות וצלחות לווין, שהופעלו באמצעות סוללות. בדיווח נכתב שרשת אל-מנאר של חיזבאללה טוענת שהציוד סייע לעקוב אחרי תנועת ספינות מלחמה רוסיות, ושידר את התמונות ישירות לישראל.

לא ידוע כמה זמן פעלו האביזרים עד שנחשפו. בכיר סורי אמר כי הציוד היה ברמת רגישות גבוהה, וכי היה ביכולתו לעקוב גם אחרי תנועת החיילים הסורים. הציוד שנחשף בסוריה דומה מאוד לציוד שנמצא לפני כמה שנים בלבנון. גם אז הואשמה ישראל בריגול.

4 מתוך 4 |
הציוד הישראלי שנתפס
1 מתוך 4 |
2 מתוך 4 |
הציוד הישראלי שנתפס

על פי הדיווח, חיילי שייטת 13 הם שהטמינו את הציוד הרגיש לאחר שהגיעו לאזור בצוללות, זאת כדי לחמוק מהעין הפקוחה של סירות סיור אמריקאיות ותחנת הפיקוח הבריטית בקפריסין. הלוחמים נשאו את הציוד אל האי בסירות מתנפחות בעלות מנוע מושתק. התקנתו נמשכה כמה שעות, במהלכן דאגו הלוחמים להסוות את הציוד בסביבה, ולבדוק את תקינות השידור הלוויני. לפי הדיווח, הזמן שהוקצב לפעולה היה דחוק, שכן על הלוחמים היה לחזור לצוללות בטרם ישובו הדייגים המקומיים אל הנמל. עוד דווח, כי לוחמי השייטת ביקרו באי קודם לכן, כדי לדגום את צבעי וצורות הסלעים לצורך בניית האביזרים.

בטיימס מציינים כי רוסיה שכרה את המתקן בטרטוס ב-1971 כחלק מעסקה למחיקת חובותיה של סוריה למדינה, ומוסיפים דיווח מהשנה שעברה ב"רדיו אירופה החופשית", תחנת רדיו הממומנת על ידי הממשל האמריקאי ומשרדת ברחבי אירופה, לפיו, במתקן עוגנות צוללות גרעיניות של הצי הרוסי. "כל העניין האסטרטגי הגדול של רוסיה בסוריה נובע מהשימוש שהם עושים בנמל בטרטוס", נאמר אז. לאחרונה הבהיר תת-אדמירל ויקטור צ'ירקוב מהצי הרוסי כי נמל טרטוס "חיוני עבורנו".

אי הנמלים (מסומן באדום). מימין - נמל טרטוס

מחוז החוף ובו העיר טרטוס נמצא בשליטת המיעוט העלאווי, שעליו נמנים הנשיא בשאר אל-אסד וכן רוב האליטה השלטונית של המדינה. בתקופה האחרונה, בעוד שרוסיה ממשיכה להעניק למשטר אסד תמיכה דיפלומטית, נוכחותה הצבאית והמודיעינית במדינה גוברת. "הרוסים הבינו מזמן כי גורלו של אסד נחרץ, ושלבסוף הוא ייאלץ להימלט מהמבולעת העלאווית על החוף, ולכן הם רוצים להיות שם", אמר מקור ביטחוני לטיימס. לפי הדיווח, בחודשים האחרונים אכן נראו כמה משחתות מהצי הסורי עוגנות בנמל.

לדברי אותו מקור ביטחוני, המעקב אחרי פעולות הרוסים משמעותי אפוא לישראל. "כל פעילות לא שגרתית מצד הרוסים בטרטוס, כמו פינוי פתאומי של בני משפחות או אנשי צוות לא חיוניים, יכולים להיות סימן לישראלים שמשהו גדול מתרחש בסוריה". עם מציאת הציוד בחודש שעבר, צוטט גורם סורי רשמי באומרו שהגילוי חושף את המעורבות הישראלית בהתקוממות העממית נגד משטרו של אסד.

דובר משרד החוץ הישראלי, יגאל פלמור, אמר בתגובה לדיווחים לפני כחודש על איתור הציוד כי אין בכוונתו להתייחס לנושא. "אנו לא ניגרר לתוך מלחמת האזרחים הסורית: לא לשדה הקרב המילולי, לא לשדה הקרב התעמולתי ולא לשדה הקרב המציאותי". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ