עימותים בחברון והתפרעויות בבתי הכלא בעקבות מותו של אסיר ביטחוני מסרטן

מחמוד עבאס האשים את ישראל באחריות למותו של מייסיר אבו חמדיה. האסירים הביטחוניים הכריזו על שביתת רעב של 3 ימים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מייסיר אבו חמדיה, אסיר ביטחוני מחברון, מת הבוקר (שלישי) בבית החולים סורוקה בבאר שבע ממחלת הסרטן. בעקבות מותו התפתחו עימותים בחברון בין מאות פלסטינים וכוחות הביטחון ואסירים ביטחוניים בבתי הכלא בישראל התפרעו והכריזו על שביתת רעב של שלושה ימים. הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, האשים את ישראל באחריות למותו של אבו חמדיה.

חמדיה, בן 64 במותו, נשפט למאסר עולם ב-2002 לאחר שהורשע בניסיון רצח, חברות בחמאס והחזקת נשק. הוא היה ממארגני ניסיון הפיגוע ב"קפה קפית" בירושלים - שלא יצא לפועל משום שהמפגע התחרט. בפברואר השנה אובחן אבו חמדיה כחולה בסרטן הוושט, ובשירות בתי הסוהר (שב"ס) טוענים כי מאז הוא נמצא תחת מעקב רפואי בבית החולים סורוקה. לפני שבוע, בעקבות קביעה של הצוות הרפואי כי מדובר בחולה סופני, פנו בשב"ס לוועדת שחרורים על מנת לפתוח בהליך לשחרור מוקדם, אלא שאבו חמדיה מת בטרם הושלם ההליך. בשיחה שקיים הבוקר נציב שב"ס, אהרון פרנקו, עם יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב, אמר פרנקו כי בכוונתו להקים ועדה שתבדוק את מותו.

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, האשים את ישראל באחריות למותו של אבו חמדיה. בכינוס של הוועד המרכזי של הפתח הבוקר ברמאללה אמר עבאס כי "הסרבנות הישראלית ואי היענותה לפנייתנו בעניין שחרורו של אבו חמדיה הביאה להידרדרות במצבו ואי שחרורו המוקדם. פנינו למדינות רבות ולקהילה הבינלאומית שיפעלו למען האסירים הפלסטינים, אולם ישראל דבקה בעמדתה".

בוועד האסירים הפלסטיני מאשימים גם כן את ישראל במותו של אבו חמדיה. בהודעה שנמסרה הבוקר נטען כי ישראל התמהמהה והתרשלה בזיהוי מחלתו של אבו חמדיה ובהענקת טיפול הולם לפני שהמחלה התפשטה בכל גופו. מאות פלסטינים התעמתו עם כוחות הביטחון בחברון ובקבוקי תבערה הושלכו לעברם בכיכר השוטר בעיר. בתגובה, השתמשו הכוחות באמצעים לפיזור הפגנות. במערכת הביטחון חוששים שמותו של חמדיה עלול להתסיס את הגדה המערבית לקראת יום האסיר הפלסטיני שיחול ב-17 באפריל.

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, היוםצילום: אי-אף-פי

בנו של אבו חמדיה, טארק, אמר לסוכנות הידיעות הפלסטינית כי המשפחה דורשת כי גורמים פלסטינים יבצעו נתיחה לגופה "על מנת לקבוע את נסיבות וסיבות המוות". בשלב זה לא נמסר על מועד להלוויה, אולם ככל הנראה גופתו של אבו חמדיה תימסר למשפחתו מחר בצהריים וההלוויה תתקיים שעות לאחר מכן.

לאחר היוודע דבר מותו של אבו חמדיה, החלו אסירים ביטחוניים בחלק מהאגפים של בתי הסוהר קציעות, אשל, רמון ונפחא לדפוק על דלתות התאים ולהשליך חפצים. כוחות תגבור גדולים של שב"ס הגיעו לבתי הכלא כדי לטפל באירועים. ועד האסירים הפלסטיני הכריז היום גם על שביתת רעב של שלושה ימים שתכלול אסירים מכל הפלגים.

בצה"ל חוששים שמותו של חמדיה עלול לגרום למהומות בגדה המערבית לקראת יום האסיר הפלסטיני בעוד כשבועיים. יום האדמה - שצוין בשבוע החולף - עבר בשקט יחס אך ההערכה היא כי סוגיית האסירים מעוררת הזדהות רבה בקרב הציבור הפלסטיני. ביום האסיר בשנה שעברה הכריזו 1,200 אסירים על שביתת רעב.

ח"כ אחמד טיבי אמר הבוקר בתגובה למותו של של אבו חמדיה כי "ממשלת ישראל נושאת באחריות חוקית ומוסרית למותו של האסיר. הרשויות סירבו לשחררו גם אחרי שהיה במצב סופני וטופל בכימותרפיה". לדברי טיבי, "השלטונות בישראל נהגו לשחרר אסירים יהודים בטענה של מחלה בשל שיעול מזדמן וכאן מישהו החליט למעשה לגזור את גורלו בכוונה תחילה". ח"כ טיבי תהה מדוע לא המליץ אף גורם רפואי בשב"ס לשחרר את אבו חמדיה למרות מחלת הסרטן הקשה. "זה מוכיח שחלק מהרופאים המועסקים בשב"ס הם כלי דיכוי ולא כלי טיפול", אמר.

יושב ראש חד"ש, ח״כ מוחמד ברכה, אמר לאחר מותו של אבו חמדיה כי "לא היה כל מענה לבקשות לתת לו טיפול הולם למחלתו או לסיים את חייו בקרב בני משפחתו. הוא לא היחיד. ישנם עשרות אסירים שמצבם הבריאותי קשה ואנו דורשים לשחררם לאלתר ובראש וראשונה האסיר סאמר עיסאוי".

בבית החולים סורוקה מאושפז מזה שבועיים אסיר ביטחוני נוסף. יונס חרוב אושפז בעקבות שביתת רעב בה החל, והרופאים מגדירים את מצבו כטוב.

בפברואר האחרון מת עראפת ג'רדאת, עציר פלסטיני בן 30, בכלא מגידו מהתקף לב. אסירים ששהו עמו בכלא טענו כי מצבו הבריאותי היה טוב וכי הסיבה למותו היא הלחץ שהופעל עליו ועינויים שעבר, כביכול, בזמן המעצר. נתיחת גופתו של ג'ראדאת שללה את האפשרות שמת כתוצאה מהרעלה או אלימות פיזית. בעקבות מותו, החלו מהומות באזור כפר סעיר שליד חברון, בו התגורר. כמו כן, אסירים ביטחוניים בכלא עופר התפרעו והשליכו חפצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ