בצה"ל נערכים להפרות סדר במהלך הלוויית האסיר

בפיקוד מרכז חוששים מהפגנות אלימות במהלך הלווייתו של מייסיר אבו חמדיה בחברון. רופאים לזכויות אדם: לבדוק מדוע האסיר לא נבדק בזמן

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
ג'קי חורי

בצה"ל נערכים להפגנות במהלך הלווייתו של האסיר הביטחוני מייסיר אבו חמדיה שצפויה להתקיים מחר (חמישי) או מחרתיים בחברון. כ-4,500 אסירים ביטחוניים צפויים לדחות מחר את שלוש הארוחות שיוגשו להם כאות הזדהות עם מות האסיר.

בפיקוד מרכז העריכו היום כי הפגנות אלימות עלולות להתרחש בחברון, עירו של אבו חמדיה, וכן בביתוניא ובקלנדיה, לאות הזדהות עם מאבק האסירים. בצבא לא שינו את סדרי הכוחות באזור, אך ביקשו לחדד את נהלי הפתיחה באש בגזרה. במטה מתאם פעולות הממשלה בשטחים נערכים לתיאום העברת גופתו של אבו חמדיה, והלילה גופתו תנותח לצורך בדיקת נסיבות המוות. 

מאות פלסטינים הביעו מחאה היום בעקבות מותו של אבו חמדיה. במהלך עימותים שפרצו בכיכר השוטר בחברון, יודו אבנים אל עבר כוחות הביטחון ואילו אלו השיבו בירי רימוני גז והלם. בצה"ל דיווחו כי 12 בקבוקי תבערה הושלכו לעמדה צה"לית סמוכה. גם בבתי הכלא הישראלים נרשמו התפרעויות של אסירים ביטחוניים, שהכריזו על שביתת רעב של שלושה ימים.

אבו חמדיה, בן 64, מת הבוקר בבית החולים סורוקה בבאר שבע ממחלת הסרטן. בשנת 2002 הוא נשפט למאסר עולם לאחר שהורשע בניסיון רצח, חברות בחמאס, והחזקת נשק. הוא היה ממארגני ניסיון הפיגוע ב"קפה קפית" בירושלים, שלא התרחש לבסוף מאחר והמפגע התחרט.

בחקירתו ב-2002 בשב"כ הודה אבו חמדיה כי גייס פעילים לפעילות החמאס, לימד אותם כיצד לייצר מטעני נפץ והעביר אותם אימונים צבאיים בנשק. בנוסף הודה כי היה מודע לכוונת ביצוע פיגוע ההתאבדות ב"קפה קפית" בחודש מארס של אותה שנה, והיה מעורב בייצור מטעני החבלה ששימשו לביצוע פיגועי התאבדות. לפי דבריו בעת חקירתו אז, הוא עבר אימון בלבנון בתחום אמצעי הלחימה, ושימש כתצפיתן בגבול ירדן-ישראל בעת ניסיון להבריח חוליה לשטח ישראל.

בפברואר השנה אובחן אבו חמדיה כחולה בסרטן הוושט, ובשירות בתי הסוהר (שב"ס) טוענים כי מאז הוא נמצא תחת מעקב רפואי בבית החולים סורוקה. לפני שבוע, בעקבות קביעה של הצוות הרפואי כי מדובר בחולה סופני, פנו בשב"ס לוועדת שחרורים על מנת לפתוח בהליך לשחרור מוקדם, אלא שאבו חמדיה מת בטרם הושלם ההליך.

בארגון רופאים לזכויות אדם קראו היום לשב"ס לבדוק מדוע חלפה חצי שנה מאז התלונן מייסרה אבו חמדיה על כאבים בגרון ועד אבחון סרטן הגרון שהביא למותו ."ייתכן שפעולה מוקדמת וקשובה יותר לצרכיו של אבו חמדיה, כאדם הנמצא במצב רפואי קשה ומתריע על כך, היתה יכולה למנוע תוצאה זו".

היועץ המשפטי של מועדון האסיר הפלסטיני, עו"ד ג'ואד בולוס, טען היום בשיחה ל"הארץ" כי הוגשה בקשה מוקדמת לשחרורו של אבו חמדיה. "המחלה זוהתה לפני תשעה חודשים והיה זמן רב לפעול לשחרורו", אמר. בולוס טען בשיחה כי נשקפת סכנת חיים לאסיר פלסטיני נוסף שמאושפז בבית החולים קפלן ברחובות. לדבריו האסיר, סאמר אליעסאוי, שובת רעב מזה כמה חודשים והוא התבקש לשכנע אותו לאכול.

בהכנת הידיעה השתתף יניב קובוביץ

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ