משליך האבנים לעבר בני משפחת פלמר הורשע ברצח

השופט קבע כי ואאל אל-ערג'ה זרק אבנים על מכוניות כדי להרוג יהודים, אך הדגיש כי אין להתייחס לכל השלכת אבנים כניסיון רצח אלא לבחון כל מקרה לגופו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים27
חיים לוינסון

בית המשפט הצבאי בעופר הרשיע היום (שלישי) פה אחד את ואאל אל-ערג'ה, תושב חלחול, מקרית ארבע בספטמבר 2011. אל-ערג'ה זרק שתי אבנים מרכב שנסע בו על רכבם של השניים, האב אשר בן ה-25 ובנו יהונתן בן השנה. האבן פגעה בפניו של האב, והרכב סטה מהכביש, התהפך ונחת במטע סמוך. השניים נהרגו מעוצמת ההתהפכות.

נגד אל-ערג'ה ושותפו, עלי סעדה, הוגש הכולל, מלבד שני סעיפי הרצח, 28 עבירות של ניסיון רצח. אל-ערג'ה הודה בעובדות האישום. הוא דחה עמדת התביעה, שבחר לזרוק אבנים כדי לגרום להרג יהודים. בית המשפט, בראשות השופט רס"ן אמיר דהאן, דחה את הטענות וקבע כי במעשהו של אל-ערג'ה התקיימו שלושת יסודות עבירת הרצח, בהם כוונה ואמצעי. דהאן ציין כי זה מקרה חריג, וכי מאז שנות השמונים לא התקבל פסק דין דומה שניתן להשוות אליו את מקרהו של אל-ערג'ה. 

"אין מדובר בקטין או באדם אחר ששיקול דעתו לקוי", כתב דהאן, "מדובר באדם מבוגר, שקול ומנוסה, המכיר היטב את המכניקה של כלי הרכב ויודע להעריך את עוצמתם. הוא ושותפיו שמעו היטב את קולות הפגיעה הרמים. מספר פעמים יידו שתי אבנים בבת אחת אל אותו הרכב, ולא היו יכולים שלא לראות ולהבין שסיכויי הפגיעה טובים מאוד".

ביחס לאמצעי קבע השופט כי לא כל זריקת אבן היא דרך להרוג, אלא יש לבחון בנפרד מאפיינים כמו סוג האמצעי והאנרגיה שמפעיל המשליך, המרחק שממנו הושלכה האבן, הטווח שהיה צריך לעבור עד להפעלת האנרגיה ורגישות המטרה.

ואאל אל-ערג'ה בבית המשפט, היוםצילום: אמיל סלמן

"ייתכן ששיקול הדעת השיפוטי בשנים האחרונות, הן בהרשעה והן בענישה, נסמך על כך שהמתווה האופייני לעבירות יידוי אבנים היה לרוב ספונטני או למצער פחות מתוחכם", הוסיף. "פעמים רבות נזרקו אבנים על רכב צבאי או משטרתי שנמצא בתנועה איטית בשטח בנוי. פעמים רבות מאוד בוצעו העבירות על ידי קטינים או על ידי צעירים הקרובים לגיל קטינות. בית המשפט צריך לבחון בצורה שונה יידוי אבנים על רכב אזרחי נוסע, לא כל שכן יידוי אבנים המתבצע באמצעים טכניים מחוכמים המגדילים את פוטנציאל הפגיעה".

דהאן החליט לזכות את מארבעה מקרים של ניסיון לרצח. "התביעה ביססה את טענתה להרשעה על חזקת הכוונה, והיא החזקה כי ידוי אבנים על רכב נוסע מצדיק כשלעצמו הרשעה גם בהעדר ראיות פוזיטיביות על חפצו של הנאשם בתוצאת מוות", כתב, "אני מציע להימנע מקביעה גורפת שכזו".

השופט (במיל') רס"ן סטיב ברמן, שהחזיק בדעת המיעוט ביחס לחלק מהעבירות, החליט לזכות את אל-ערג'ה מניסיון רצח בכל 17 הפעמים האחרות שיידה אבנים מרכב חולף, עד הפגיעה בפלמר ובבנו. "לא היה לי כל ספק שביסוד מעשי הנאשם כוונת זדון לפגוע, אבל לא בהכרח כוונה ליטול חיים", כתב, "לפיכך סברתי , בשלב ראשון, כי חסר דבר מה נוסף".

אשר פלמר ובנו יהונתן

לגבי ההרשעה ברצח כתב ברמן כי התלבט, אבל הדגיש שהעובדה שהכריעה את הכף היתה שעל הרכב של פלמר נזרקו שתי אבנים ולא אחת. השופט מתח ביקורת על התביעה הצבאית, וציין כי מה שכתוב בכתב האישום אינו תואם את הממצאים מהזירה.

משפטו של עלי סעדה, שותפו של אל-ערג'ה, יוסיף להתנהל. בבית המשפט נכחו מיכאל, אביו של אשר פלמר, ומספר בני משפחה שנשאו את תמונות הנרצחים. "הצדק יצא היום לאור, זו היתה שנה וחצי מהקשות בחיי, שבהן נלחמתי שרוצחי בני ונכדי יקבלו את עונשם", אמר. נציגי המשפחה התייצבו לכל דיון והשתמשו בשירותי עו"ד אדריאן אגסי, כדי להגיע לקביעת תקדים שזריקת אבן מרכב נוסע היא רצח. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ