צה"ל מקצה יותר מ-100 חיילים לאבטחת 25 מאחזים לא חוקיים

המאחזים הלא חוקיים עדיין מאובטחים בידי הצבא, על אף שרוב ההתנחלויות כבר עברו למאבטחים פרטיים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

כרבע מכלל המאחזים הלא־חוקיים בגדה המערבית מאובטחים באופן קבוע על ידי חיילי צה”ל. מדובר בכ-25 מאחזים לא־חוקיים המאובטחים על ידי כוח אבטחה צבאי ייעודי, במתכונת “הגנת יישובים”.

משימת החיילים המוצבים במאחז הלא־חוקי היא להגן על שטח היישוב עצמו, שבו הם שוהים לאורך כל תקופת משימת האבטחה, שנמשכת בדרך כלל כשבוע. כל קצין בשירות קבע ביחידות עורפיות מחויב לבצע במהלך כל שנה שבוע של אבטחת יישובים – פרק תורנות קבוע לשמירה על יישובים בגדה המערבית, בבקעת הירדן ובפתחת כרם שלום, כחלק מאבטחת האזור. את משימות האבטחה מבצעים קצינים בקבע או במילואים.

כך למשל בין 2010 ל-2011 הוצבו כמה קצינים במילואים למשימות אבטחה במאחז גבעת אסף בשומרון, שמתגוררות בו 30 משפחות. עניינו של המאחז נידון בבג”ץ עוד בשנת 2007. לבסוף הכריע בג”ץ כי יש לפנות את המאחזים שנבנו על קרקע פרטית, בהם גם גבעת אסף. עד היום לא נעשה דבר ופינוי המאחז נדחה פעם אחר פעם.

עמדת שמירה במאחז הבוסטר בדרום הר חברוןצילום: אליהו הרשקוביץ

בין המאחזים הלא־חוקיים שהוצבו בהם קציני מילואים למשימות אבטחה ניתן למנות גם את מאחז גבעת הדגן, שמונה, לפי “שלום עכשיו”, כ-30 תושבים; מצפה אשתמוע בדרום הר חברון, עם כ-40 איש; ומצפה יאיר שבו מתגוררות שמונה משפחות בלבד. כמו כן הוסיף צה”ל כוח אדם למאחזים גדולים יותר, כמו מבואות יריחו, שבו מתגוררים כ-100 תושבים, או לכאלה המרוחקים מבסיס צבאי אחר.

קצין שמשרת בפיקוד המרכז אמר כי ככלל, בצה”ל מספקים אבטחה כזו או אחרת לכלל היישובים, בלי אבחנה במעמדם החוקי. לדבריו, סוגיית פינוי מאחזים כאלה ואחרים אינה שיקול, כי מי שמורה לפנות את המאחזים הוא הדרג המדיני, ועד שתתקבל החלטה ממשיך צה”ל במשימות השמירה.

חלק מהמאחזים, בשל קרבתם להתנחלויות גדולות אחרות (או היותם מאחזי־לווין להתנחלויות אלו) מאובטחים על ידי היחידות הצבאיות הסדירות שמבצעות תעסוקה מבצעית בגזרה, וחלק על ידי פלוגות אבטחת יישובים שהוצבו בהתנחלויות עצמן. יש לציין שהתנחלויות רבות עברו בשנים האחרונות לאבטחה פרטית, של מאבטחים אזרחיים.
מי שאמון על הגדרת ההוראות לחיילים הם רכזי הביטחון השוטף הצבאיים (רבש”צים), שלרוב מועסקים על ידי המועצה המקומית באזור, או על ידי ההתנחלות המוכרת הסמוכה. מי שמחליט באלו מאחזים והתנחלויות ימוקם צוות אבטחה ייעודי הוא מפקד החטיבה המרחבית. בחטיבות אלו יש תקן גם לקצין הגמ”ר (הגנה מרחבית), שתפקידו להיות בקשר עם הרבש”צים בהתנחלויות ולקשר בין הגופים השונים.

קצין לשעבר בגדה המערבית אמר אתמול ל”הארץ” כי “הצבא מאבטח גם מאחזים לא־חוקיים, כי זו סוגיה צבאית פרופר. ככל שאפשר להקצות יותר אנשים למשימה, כל יישוב הוא בר-אבטחה, וזה לא רלוונטי אם הוא חוקי או לא חוקי". קצין אחר במילואים, בדרגת רב־סרן, אמר ל"הארץ" כי בעבר היתה המדיניות לצמצם את השמירה של אנשי מילואים במאחזים לא־חוקיים, מחשש שהדבר יעלה סוגיות פוליטיות שנויות במחלוקת.

בשנים 2003 ו-2006 אף הועלו בכנסת הצעות חוק בעניין, שקראו לאסור זימון אנשי מילואים לשירות מילואים במאחזים לא חוקיים, על ידי חבר הכנסת דאז אופיר פינס־פז.
אתמול פורסם ב”הארץ” על משימתם של 12 חיילי המילואים לאבטח את מאחז “הבוסטר” הסמוך להתנחלות נגוהות – כדי להגן על עשרה קרוואנים ריקים, לאחר שתושבי המאחז יצאו לחגוג את חג הפסח מחוץ לתחומי היישוב.

לגבי הפרסום על מאחז "הבוסטר" בדרום הר חברון נמסר מדובר צה"ל: "משימתו של צה"ל בגזרת יהודה ושומרון היא בין השאר אבטחת יישובים, בכדי לסכל אירועים אפשריים. גדוד המילואים המדובר תופס קו בגזרה ומאבטח את יישוב 'הבוסטר', כחלק מגרף התעסוקה השנתי. צה"ל עושה את מירב המאמצים על מנת לשמור על מרקם חיים תקין באזור".

מהמועצה האזורית הר חברון נמסר בתגובה: "משפחות רבות מבקשות להצטרף לבוסטר, אולם בית המשפט מונע זאת ולכן נוצר מצב חריג בו חמש המשפחות המתגוררות במקום עשויות להיעדר ממנו בשל חג משפחתי דוגמת הפסח. אולם עדיין יש צורך לשמור על המקום מבחינה ביטחונית מסיבות מובנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ