שר האסירים הפלסטיני: הגיע הזמן לפנות להאג בעניין האסירים בישראל

השר: מותו של אבו חמדיה הוא "הוכחה ליחס בלתי אנושי בכלא הישראלי". בנתיחה גופת האסיר הבוקר נמצא שמת מהתפשטות סרטן הגרון

ג'קי חורי
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
דן אבן

שר האסירים ברשות הפלסטינית, עיסא קראקע, אמר היום (רביעי) בצהריים, בעת ביקור תנחומים בבית משפחתו של האסיר הביטחוני מייסרה אבו חמדיה, שמת מסרטן, כי הגיע הזמן שהרשות הפלסטינית תפנה לבית הדין הבינלאומי בהאג, בעניין האסירים הפלסטינים בבתי הסוהר בישראל. "ישראל צריכה לעמוד לדין על פשעים שהיא מבצעת נגד האסירים, והאחראים לכך צריכים לתת דין וחשבון. מה שקרה לאסיר אבו חמדיה הוא הוכחה לאותו יחס לא אנושי", אמר.

קראקע אמר כי בתום הנתיחה שלאחר המוות באבו כביר, תועבר גופתו של אבו חמדיה, בן 64 במותו, למכון משפטי פלסטיני באבו דיס, תיבדק ואולי תנותח שוב על ידי רופאים פלסטינים, לפני שתועבר למשפחה. הלווייתו של אבו חמדיה מתוכננת להתקיים מחר בצהריים בחברון.

במכון לרפואה משפטית באבו כביר בוצעה הבוקר הנתיחה שלאחר המוות בגופת אבו חמדיה. בנתיחה, שנעשתה על ידי פרופ' יהודה היס, שפורש בקרוב מתפקידו כפתולוג הראשי של המכון, נכחו גם ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות פרופ' ארנון אפק, ומנהל המכון לרפואה משפטית הפלסטיני, ד"ר סאבר אל-עלול.

בנתיחה נמצא גידול ממאיר בגרונו של המנוח, באזור מיתרי הקול, שכלל פיזור גרורות בצוואר, בית החזה, הריאות, הכבד, עמוד השדרה והצלעות. ממשרד הבריאות נמסר שלא נמצאו חבלות בגופה. נקבע בנתיחה כי "המוות נגרם מסיבוכים של מחלת הסרטן ולא נמצאו סימני חבלה".

מחאה על מות אבו חמדיה במזרח ירושלים, אתמולצילום: אי-אף-פי

ממשרד הבריאות נמסר שבסיכום המחלה שהתקבל מבית החולים סורוקה צוין עוד, כי אבו חמדיה היה מעשן כבד, ועישון מוגדר אחד מגורמי הסיכון המובילים לסרטן הגרון.

בנפת חברון הוכרזה הבוקר שביתה כללית, גם בתי מסחר ומוסדות חינוך, במחאה על מות אבו חמדיה. צעירים פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל במרכז חברון, מאז הבוקר. הפלסטינים דיווחו על ארבעה פצועים משאיפת עשן. גם במזרח ירושלים הוכרזה שביתת מסחר ובכמה בתי ספר הופסקו הלימודים. דווח על עימותים גם במחסום חווארה ליד שכם.

האסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל הכריזו שביתת רעב של שלושה ימים, לאחר ההודעה על מות אבו חמדיה אתמול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ