שליחיו של נתניהו יגיעו ביום חמישי הבא לטורקיה לשיחות על נירמול היחסים

במוקד השיחות תעמוד סוגיית הפיצויים למשפחות הרוגי המשט והתחייבות טורקית לעצור את ההליכים המשפטיים נגד חיילי וקציני צה"ל

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למו"מ עם טורקיה, יוסף צ'חנובר, והיועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, יגיעו ביום חמישי הבא (11 באפריל) לאנקרה כדי להתחיל בשיחות על נירמול היחסים בין המדינות. לדברי מקור בלשכת ראש הממשלה, במוקד השיחות צפויות לעמוד סוגיית הסדר הפיצויים למשפחות הרוגי המשט לעזה וכן ההתחייבות הטורקית לעצור את כל ההליכים המשפטיים נגד חיילי וקציני צה"ל שהיו מעורבים באירוע.

בראש צוות המו"מ של טורקיה יעמוד סגן ראש הממשלה, בולנט ארינצ', שיקבל את צ'חנובר ועמידרור לפגישה ראשונה של בכיר טורקי בדרג שר עם גורם ישראלי רשמי מאז סיום המשבר בין המדינות. מי שינהל את המו"מ עצמו לא יהיה ארינצ', אלא מנכ"ל משרד החוץ של טורקיה, פרידון סינירלולו, שאחראי על התיק הישראלי מאז המשט לעזה.

המו"מ בין המדינות ותהליך נירמול היחסים צפויים להימשך כשלושה חודשים. טורקיה הבהירה כי תשלח שגריר חדש לתל אביב רק אחרי סיום המו"מ על הסדר הפיצויים. פקיד ישראלי בכיר העריך כי המו"מ על הפיצויים יסתיים מהר יחסית ולא ייתקל בקשיים משמעותיים. לדברי הפקיד הבכיר, ישראל תהיה מוכנה לשלם לכל אחת ממשפחות ההרוגים סכום דומה לזה ששולם במקרים דומים בעבר, קרי בין 100 ל-200 אלף דולר למשפחה. בישראל מעריכים שהטורקים ידרשו סכומים גבוהים יותר.

ראש ממשלת טורקיה ארדואן ושר החוץ הטורקי דואולוטוצילום: רויטרס

סגן ראש ממשלת טורקיה ארינצ' ושר החוץ אחמט דואותולו נפגשו אתמול (שלישי) עם משפחות ההרוגים ועורכי הדין שלהן כדי לדון איתם במו"מ על הפיצויים וכן לבקש מהמשפחות למשוך את התביעות המשפטיות שהגישו נגד חיילים וקצינים ישראלים שהיו מעורבים באירועי המשט. ארינצ' אמר אתמול בראיון לערוץ טלוויזיה טורקי כי משפחה שלא תסכים להסיר את התביעה המשפטית שהגישה לא תקבל פיצויים על מותו של בנה.

ביום שבת, כמה ימים לפני שצ'חנובר ועמידרור יגיעו לשיחות באנקרה, ינחת באיסטנבול שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. האחרון, שלקח חלק מרכזי בשלב הסופי של המו"מ על סיום המשבר בין טורקיה לישראל, יבקר באיסטנבול בדרכו לירושלים. ביום ראשון ייפגש קרי עם שר החוץ הטורקי דואותולו וידון עמו בתהליך נירמול היחסים עם ישראל.

בעקבות סיום המשבר בין ישראל לטורקיה קיבל ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טייפ ארדואן, הזמנה לביקור ראשון בבית הלבן מאז המשט לעזה במאי 2010. המשבר בין ישראל לטורקיה העיב גם על היחסים עם ארה"ב וגרם לכך שארדואן לא ביקר בוושינגטון זמן רב. ארדואן יגיע לבירה האמריקאית ב-16 במאי וייפגש עם הנשיא ברק אובמה.


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ