בכירים ביהדות ארה"ב לנתניהו: עשה ויתורים למען השלום

המכתב, ששלח ארגון המאגד יהודים בולטים בארה"ב, קרא לרה"מ למנף הצלחת ביקור אובמה ולנקוט ב"צעדים בוני אמון למען פתרון 2 המדינות"

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

ערב חזרתו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לירושלים, כמאה יהודים אמריקאים בולטים שיגרו שלשום (שלישי) מכתב אל ראש הממשלה בנימין נתניהו, והפצירו בו לשתף עימו פעולה. במכתב הם קראו לנתניהו לעבוד יחד עם קרי כדי לגבש "יוזמות פרגמטיות שייצגו את מוכנותה של ישראל לעשות ויתורים והקרבות טריטוריאליות כואבות למען השלום".

המכתב, שחובר על ידי הארגון "איזראל פוליסי פורום", נמסר אתמול למשרד ראש הממשלה בירושלים ולשגרירות ישראל בוושינגטון. מארגני המכתב הפצירו בראש הממשלה למנף את הצלחת ביקורו של הנשיא אובמה בישראל "ולנקוט צעדים בוני אמון קונקרטיים, שיסמלו את מחויבותה של ישראל לפתרון של שתי מדינות לשני עמים".

אין במכתב כל ביקורת על מדיניותה הנוכחית של ממשלת ישראל, וכותביו אף חולקים שבחים ל"מנהיגות" שהפגין נתניהו בהשגת פיוס עם טורקיה. כותבי המכתב קראו למנהיגות דומה מצד נתניהו "שתאתגר את המנהיגים הפלסטינים לנקוט בצעדים קונסטרוקטיביים דומים, כולל חזרה מהירה לשולחן המשא ומתן".

נתניהו ואובמה בביקור בישראל, לפני כחודשייםצילום: אבי אוחיון / לע"מ

בין כותבי המכתב נמנים כמה מהדמויות הבולטות ביהדות אמריקה, בהווה ובעבר, רובם מזוהים עם מחנה המרכז או השמאל. בין אלה יש לציין את תת מזכיר ההגנה לשעבר דב זקהיים; הפילנתרופים צ'רלס ברונפמן ודני אברמס; מנכ"ל אייפא"ק לשעבר תום דיין; מנהיג התנועה הרפורמית ריק ג'ייקובס; חוקרת השואה פרופסור דבורה ליפסטדט; יושב ראש הסוכנות לשעבר ריצ'רד פרלסטון ועוד רבים מבכירי עולם העסקים והארגונים היהודיים באמריקה.

ג'ייקובס מסר אתמול כי חתם על המכתב בשל "אופיו ההיסטורי" של ביקור אובמה והצורך למצוא "דרכים חדשות" לשבירת המבוי הסתום בין ישראל לפלסטינים "במיוחד כשהאזור נתון לאי-וודאות כה רבה".

הארגון, איזראל פוליסי פורום (IPF) נוסד בעקבות הסכמי אוסלו בשנת 1993 וזכה להצלחה ולתהודה שהגיעו לשיא בשנת 2001, כשהנשיא לשעבר ביל קלינטון הציג באירוע של הארגון את ה"פרמטרים" שלו להשגת הסכם בין ישראל לפלסטינים. מעמדו ויוקרתו של הארגון הידרדרו לאחר אירועי ה-11 בספטמבר והאינתיפאדה השנייה, אך בשנה האחרונה עושים יושב ראש הארגון, פטר ג'וזפס, והמנכ"ל דייוויד הלפרין, מאמצים להחזיר את הIPF- למרכז הבמה.

הארגון, המתאר את עצמו כ"פרגמטי ומרכזי" הצליח לאסוף "קבוצה ייחודית של מנהיגים בולטים" כדי לתמוך במאמצים להשיג "הסדר שלום עם בטחון עבור ישראל", אמר אתמול הלפרין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ