עבאס הקפיא את המהלכים באו"ם כדי לתת הזדמנות לתיווך האמריקאי

הפלסטינים מקציבים 8-12 שבועות לניסיונות של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. אם ייכשל, ישובו לצעדים חד־צדדיים באו"ם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים17
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) החליט להקפיא זמנית את כל המהלכים של הרשות הפלסטינית בסוכנויות האו"ם כדי לתת הזדמנות למהלך שמוביל שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי לחידוש המשא ומתן עם ישראל, כך אמרו בכיר פלסטיני ובכיר ישראלי, שביקשו לשמור על עילום שם.

שלשום, בישיבה של הוועד המרכזי של תנועת הפת"ח, העביר עבאס החלטה רשמית בעניין. לפי נוסח ההחלטה, "במשך תקופה מוגבלת ומוגדרת תינתן הזדמנות חדשה למאמצים הבינלאומיים שמתבצעים כדי לשבור את הקיפאון בתהליך השלום". בהחלטה נקבע עוד כי "אם ישראל תכשיל את המאמצים הללו, נפנה מחדש לארגונים הבינלאומיים".

בכיר פלסטיני ובכיר ישראלי ציינו כי התקופה המוגבלת שבמהלכה מתכוונים הפלסטינים להפסיק את מאמציהם להתקבל לסוכנויות האו"ם השונות במעמד של מדינה תעמוד על כ-8 שבועות מרגע סיום ביקורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה באזור ב-22 במארס. עם זאת, הפלסטינים יהיו מוכנים להאריך את פרק הזמן הזה ל-12 שבועות, במידת הצורך.
בסיום התקופה יקיימו הפלסטינים הערכת מצב לגבי מידת ההצלחה של המהלך האמריקאי. הבכיר הישראלי ציין כי שר החוץ קרי הקציב לעניין בין שלושה לשישה חודשים, ולפיכך קיימת אפשרות שבמידת הצורך יסכים עבאס להמתין זמן נוסף לפני שיחדש את הפנייה לאו"ם.

ג'ון קרי (מימין) מול מחמוד עבאס וסאיב עריקאת ברמאללה, בעת ביקור אובמה לפני כחודשצילום: רויטרס

כמו כן, הפלסטינים החליטו שלא לפנות, בשלב זה, לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג בבקשה לחתום על אמנת רומא ולקבל מבית הדין הכרה כמדינה. קבלה לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג תאפשר לפלסטינים לתבוע בכירים ישראלים על ביצוע לכאורה של פשעי מלחמה בגדה המערבית. הקו האדום הפלסטיני שאם ייחצה הם יפנו בכל זאת לבית הדין בהאג יהיה בנייה ישראלית בשטח המחלוקת E1 שמחבר בין מעלה אדומים לירושלים.
ביום שבת יחדש ג'ון קרי את מסע הדילוגים השני שלו באזור. התחנה הראשונה שלו תהיה טורקיה, שם יפגוש ביום ראשון את שר החוץ אחמט דואותולו. מיד לאחר הפגישה עם דואותולו ימריא קרי לרבת־עמון, שם ייפגש עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ועם מלך ירדן עבדאללה השני.

ביום שני יגיע קרי לישראל וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם שרת המשפטים ציפי לבני, שמרכזת את המשא ומתן עם הפלסטינים מטעם הממשלה. ייתכן שביום שלישי בבוקר יבוא קרי לרמאללה לפגישות נוספות עם בכירים פלסטינים. מישראל ימריא קרי ללונדון לפגישות בנושא סוריה ואפגניסטאן.

אתמול התכנס הקבינט המדיני־ביטחוני לדיון ארוך בנושא הפלסטיני לקראת בואו של קרי לאזור. בישיבה סקרו ראש אמ"ן אביב כוכבי, ראש השב"כ יורם כהן ומתאם הפעולות בשטחים איתן דנגוט את המצב בגדה המערבית וברצועת עזה גם מבחינה מדינית וגם מבחינה ביטחונית. אחת ממטרות הישיבה היתה לסגור את פערי הידע של חברי הקבינט החדשים – יאיר לפיד, נפתלי בנט וגלעד ארדן – בנושא הפלסטיני.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ