האסיר הפלסטיני נקבר, מאות התפרעו בחברון

בשב"ס אומרים שאבו חמדיה מת ממחלת הסרטן, אך ברשות הפלסטינית מאשימים את ישראל. הסתיימה הלווייתם של שני הנערים הפלסטינים שנהרגו אתמול מאש צה"ל

חיים לוינסון
גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון
גילי כהן
ג'קי חורי

בחברון הסתיימה בצהריים (חמישי) הלוייתו של מייסיר אבו חמדיה, האסיר הביטחוני שמת אתמול ממחלת הסרטן בבית החולים סורוקה בבאר שבע. בין אלפי המשתתפים גם כמה עשרות חמושים. מאז הצהריים מיידים עשרות פלסטינים אבנים אל עבר כוחות צה"ל בכיכר השוטר בעיר. בכפר ענבתא שליד טול כרם נערכה באותה שעה הלוויתם של שני הנערים הפלסטינים, נאסר בן 17 ונאג'י בילביסי בן 18, שנהרגו אתמול מאש צה"ל לאחר שהשליכו לעבר החיילים בקבוקי תבערה.

ההתפרעויות בעקבות מותו של אבו חמדיה החלו אתמול, מיד עם ההודעה על מותו. במספר מוקדים בגדה המערבית התעמתו מאות פלסטינים עם כוחות הביטחון; המתפרעים יידו אבנים וגלגלו צמיגים בוערים אל עבר החיילים, שמצידם השיבו בירי רימוני גז וכדורי גומי. קצין צה"ל, מפקד פלוגה בגזרה, נפצע באורח קל מפגיעת אבן מעל עינו וקיבל טיפול רפואי במקום. בשכם צעדו כ-2,000 איש בתהלוכת מחאה, ואילו בטול כרם הפגינו כ-300 פלסטינים. בבתי הכלא בישראל התפרעו מאות אסירים ואף הכריזו על שביתת רעב בת שלושה ימים. בשכם צעדו כ-2,000 איש בתהלוכת מחאה ואילו בטול כרם הפגינו כ-300 פלסטינים. הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, האשים את ישראל באחריות למותו של האסיר.

התפרעויות בחברון בעקבות מותו של האסיר הביטחוני, היוםצילום: אמיל סלמן

חמדיה, בן 64 במותו, נשפט למאסר עולם ב-2002 לאחר שהורשע בניסיון רצח, חברות בחמאס והחזקת נשק. הוא היה ממארגני ניסיון הפיגוע ב"קפה קפית" בירושלים - שלא יצא לפועל משום שהמפגע התחרט. בפברואר השנה אובחן אבו חמדיה כחולה בסרטן הוושט, ובשירות בתי הסוהר (שב"ס) טוענים כי מאז הוא היה תחת מעקב רפואי בבית החולים סורוקה. לפני שבוע, בעקבות קביעה של הצוות הרפואי כי מדובר בחולה סופני, פנו בשב"ס לוועדת שחרורים על מנת לפתוח בהליך לשחרור מוקדם, אלא שאבו חמדיה מת בטרם הושלם ההליך.

שעות ספורות לאחר ההודעה על מותו של אבו חמדיה, נהרגו אתמול שני נערים פלסטינים מאש צה"ל, לאחר שהשליכו בקבוקי תעברה לעבר כוח שאייש עמדת פילבוקס במחסום עינב, מזרחית לטול כרם. מותו של אחד הנערים פורסם כבר אתמול אולם גופתו של האחר התגלתה רק הבוקר. בצה"ל פתחו בחקירת האירועים.

מתחקיר ראשוני עולה כי תצפית צבאית זיהתה קבוצת פלסטינים שיצאו מהכפר ענבתא והתקרבו לעמדת השמירה הצה"לית סמוך ליישוב עינב שבשומרון. הדיווח הועבר לכוח של גדוד הנח"ל החרדי שהיה בפילבוקס. הפלסטינים התקרבו והשליכו בקבוקי תבערה לעבר הכוח. מדיווחים ראשונים אף עלה חשד כי הם גם פתחו בירי לעבר העמדה, אך איש מהחיילים לא נפגע. הכוח פתח באש לעבר התוקפים, ומהירי נהרגו שני הנערים הפלסטינים, עמר נאסר בן 17 ונאג'י בילביסי בן 18, מהכפר ענבתא.

נוסף לשני ההרוגים, הפלסטינים דיווחו על עוד ארבעה צעירים שנפצעו בתקרית ופונו לקבלת טיפול רפואי בטול כרם. לאחר התקרית, התנהל מרדף אחר הקבוצה, ובצה"ל אמרו הבוקר כי פלסטיני נוסף שהיה בקבוצה נעצר.

לפי המדיניות של הפרקליטות הצבאית, המשטרה הצבאית החוקרת תפתח בחקירה לבדיקת התרחשות האירועים. מצה"ל נמסר כי במקום נמצאו שבריהם של שבעה בקבוקי תבערה וכי נסיבות האירוע ממשיכות להיבדק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ