אבו מאזן לקרי: נתניהו צריך להציג את גבולות המדינה הפלסטינית

הנשיא הפלסטיני אמר לשר החוץ האמריקאי כי על נתניהו להציג את עמדתו בנושא כדי להוכיח את רצינות כוונותיו בעניין תהליך השלום

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) הבהיר לשר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי בשיחותיהם האחרונות כי כדי להוכיח את רצינות כוונותיו בעניין תהליך השלום, על ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו להציג מפה עם עמדתו בעניין גבולות המדינה הפלסטינית העתידית, דבר שאותו נמנע לעשות בארבע השנים האחרונות.

בכירים פלסטינים אמרו לעיתון "אל-איאם", שיוצא לאור ברמאללה, כי שר החוץ קרי ביקש מנתניהו ומאבו מאזן לתת לו פרק זמן של חודשיים שבו יבוא לכמה מסעות דילוגים באזור כדי לנסות ולצמצם את הפערים והמחלוקות בין ישראל לפלסטינים. בסיום החודשיים הללו מעוניין קרי להציג הצעה אמריקאית לחידוש המשא ומתן בסוגיית גבולות המדינה הפלסטינית העתידית ובסוגיית סידורי הביטחון של ישראל.

הבוקר (חמישי) דווח ב"הארץ" כי הנשיא הפלסטיני החליט להקפיא את הצעדים החד-צדדיים של הפלסטינים באו"ם כדי לתת הזדמנות למאמצי התיווך של קרי. אבו מאזן הקציב בין שמונה ל-12 שבועות כדי לבחון אם התיווך האמריקאי יישא פרי. אם הניסיון האמריקאי לחדש את המשא ומתן ייכשל, מתכוונים הפלסטינים לחזור ולנסות להתקבל כמדינה חברה בסוכנויות האו"ם השונות.

לפי הדיווח ב"אל-איאם" הבוקר, אבו מאזן אמר לקרי כי על נתניהו לומר בבירור כי ממשלת ישראל מכירה בפתרון שתי המדינות שבמסגרתו תוקם מדינה פלסטינית על בסיס קווי 1967. אבו מאזן אמר לקרי כי בכל הפגישות שקיים עם נתניהו עד היום, וכן בשיחות בין צוותי המשא ומתן של הצדדים בעמאן, בתחילת 2012, סירב ראש ממשלת ישראל להציג עמדה ברורה או מפה של גבולות המדינה הפלסטינית העתידית. אבו מאזן הבהיר לקרי כי הצגת עמדה כזו או מפה תהיה ראיה לרצינות כוונותיו של נתניהו.

פקיד פלסטיני בכיר, המעורב במגעים לחידוש השיחות, אישר את הדברים בשיחה עם "הארץ", והסביר כי הדרישה שישראל תציג מפה עלתה מהסיבה שברשות מבקשים להבין מהי עמדת ירושלים בכל הנוגע לגבולות המדינה הפלסטינית. לדבריו, "אנחנו הבהרנו את שהמדינה צריכה להתבסס גבולות 67' אולם עד היום נתניהו לא הציג שום הצעה בעניין הגבולות. הוא הוסיף ואמר כי "אם נתניהו רציני בהצהרותיו, שיגדיר קודם כל לעמו מהם גבולות מדינת ישראל. ברגע שיגיד את זה נדע איזו עמדת פתיחה יש לנו למשא ומתן, ואם אפשר בכלל לדבר על התקדמות במשא ומתן".

לדברי בכירים ישראלים, נתניהו אמנם לא הציג מעולם מפה או מסמך כתוב בנוגע לגבולות המדינה הפלסטינית העתידית, אולם בשיחות שהתקיימו בעמאן בינואר-פברואר אשתקד הציג שליחו עו"ד יצחק מולכו עקרונות כלליים בנושא הגבולות.

מולכו הבהיר באותן שיחות כי ישראל מעוניינת לספח את גושי ההתנחלויות הגדולים בכל הסכם עתידי, אך תהיה מוכנה לוותר על הריבונות בבקעת הירדן, תמורת הסכמה פלסטינית לנוכחות צבאית ישראלית באזור לתקופת מעבר ארוכה.

העמדה שהציג אז מולכו היתה כמעט זהה לעמדות שהציגה ציפי לבני במשא ומתן שניהלה עם הפלסטינים ב-2008 וכללה נסיגה וויתור על ריבונות ישראלית בכ-90% לפחות מהגדה המערבית.

ביום ראשון הקרוב ייפגש אבו מאזן עם קרי בעמאן. ביום שני ייצא קרי לשיחות בישראל והנשיא הפלסטיני ימריא לדוחא, בירת קטאר, שם ייפגש עם חברי ועדת המעקב של יוזמת השלום של הליגה הערבית – שרי החוץ של קטאר, ירדן, מצרים וכמה מדינות ערביות נוספות. מטרת הפגישה היא גיבוש עמדה ערבית משותפת לגבי חידוש המשא ומתן עם ישראל וזאת לקראת יציאתם של חברי ועדת המעקב של הליגה הערבית לפגישה עם קרי בוושינגטון בהמשך חודש אפריל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ