תחקיר צה"ל על הרג 2 הפלסטינים: התצפית דיווחה על ירי שלא היה

מבדיקת הצבא עולה שמפקד הכוח רדף אחרי הצעירים ופתח באש חיה כי חש בסכנת חיים. אחד הפצועים הפלסטינים: זרקנו אבנים והתחילו לירות צרורות

גילי כהן
ג'קי חורי
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
ג'קי חורי
חיים לוינסון

בצה"ל נמשכת חקירת התקרית אתמול (רביעי) שבה נהרגו שני צעירים פלסטינים מאש הצבא, סמוך להתנחלות עינב, מזרחית לטול כרם.

מפרטי התחקיר עולה כי כחצי שעה לפני התקרית קיבל הכוח דיווח מוקדם על כמה פלסטינים שעושים את דרכם אל עמדת השמירה. הדיווח, שנמסר לכוח מגדוד הנח"ל החרדי בפיקודו של מפקד כיתה, ניתן על ידי תצפית שזיהתה את יציאתם של ארבעה פלסטינים מהכפר ענבתא.

בעקבות כך החליט מפקד הכוח להקים מארב מחוץ לעמדת השמירה ולקח עמו חייל נוסף, לוחם בגדוד שבנשקו היו כדורי גומי. חייל נוסף נותר בעמדת הפילבוקס ומשימתו היתה להמשיך ולהשקיף על המתרחש. למרות התמקמות הכוח במארב, הצליח אחד הפלסטינים להתקרב לעמדת השמירה והשליך לעברה בקבוק תבערה. לאחר מכן יצא המפקד למרדף אחר ארבעת הפלסטינים ובשלב מסוים חש כי הוא נמצא בסכנה ולכן פתח באש חיה.

כוח צה"ל מתעמת עם פלסטינים ליד שכם, אתמולצילום: אי-אף-פי

בתקרית, כך עולה בתחקיר, נורו כאמור גם כדורים חיים וגם כדורי גומי. לפי דיווח צוות רפואה פלסטיני שהוזעק למקום, אחד הנערים שנהרגו, נאג'י בילביסי, אף נורה בגבו ובצבא בודקים כעת האם הירי שבוצע לעברו עמד בכללי הוראות הפתיחה באש. בצה"ל ייעזרו בתיעוד ממצלמות שנמצאות במקום ולמעשה תיעדו את מרבית התקרית. כמו כן, מהתחקיר עולה כי במהלך האירוע - ככל הנראה לאחר השלכת בקבוק התבערה הראשון -  התקבל דיווח על ירי לכיוון עמדת השמירה, אך לא נמצאו לכך עדויות וההערכה היא כי מדובר בטעות.

קצין בכיר בפיקוד המרכז שהתייחס לאירוע אמר כי "מדובר בתקיפה מתוכננת על ידי ארבעה פלסטינים בעמדת שמירה שהותקפה כבר בעבר", והוסיף כי אופן פעולת התצפיתנים באירוע והדיווח השגוי על ירי מצד הנערים הפלסטינים ייבדקו בתחקיר. לשאלה אם הלוחמים לא הכניסו את עצמם למצב של סכנת חיים, השיב הקצין כי "החיילים פעלו לפי הערכה כיצד יותקפו".

בתום האירוע נמנו שני פלסטינים הרוגים, פצוע אחד וכן עצור. בנוסף על כך, הפלסטינים דיווחו על עוד ארבעה צעירים שנפצעו בתקרית ופונו לקבלת טיפול רפואי בטול כרם. לאחר האירוע, התנהל מרדף אחר אותה קבוצה, ובצה"ל אמרו הבוקר כי פלסטיני נוסף שהיה בקבוצה נעצר.

אחד הפצועים הפלסטינים סיפר היום ל"הארץ" על האירוע. "התחלנו לזרוק אבנים לעבר הכוח שהיה במרחק של כמה מטרים. פתאום הופיע מולנו חייל והחל לירות צרורות של כדורים. ראיתי את עאמר (נאסר, אחד ההרוגים, ג'"ח) נופל ובידו ככל הנראה היה בקבוק. אחר כך הירי היה כבד יותר והתחלנו לברוח. ראיתי את נאג'י בילביסי, (ההרוג השני ג'"ח) לידי וביקשתי ממנו שיבוא אחרי. הוא פחד והלך לכיוון אחר ונעלם. אני לא ראיתי אותו נפגע והחשש שלי הוא שהוא נורה כשברח או שנתפס וירו בו - אחרת אין שום הסבר מדוע הוא נעלם ורק בבוקר גילו את גופתו".

ההלוויה המשותפת לשני הצעירים בצהריים בענבתא הפכה למפגן כוח ולתהלוכה בהשתתפות אלפי בני אדם, בהם קצינים ושוטרים פלסטינים שנשאו את אלונקות ההרוגים, מנכ"ל מוסד הנשיאות הפלסטיני אטייב עבד א-רחים וחבר הוועד המרכזי של הפתח מחמוד אלעאלול.

פלסטיני במהלך הפגנה בחברון, היוםצילום: רויטרס

מסע הלוויה יצא מבית החולים בטול כרם וחצה את הרחוב הראשי בעיר, שבה הוכרז על שביתה כללית לאות אבל על האירוע. לאחר מכן הועברו הגופות לכפר ענבתא, שם נקברו השניים. במסע ההלוויה לא נראו חמושים או רעולי פנים, אולם בכירים בפתח ובחזית העממית לשחרור פלסטין קראו להסלמת המאבק העממי נגד הכיבוש.

בחברון הסתיימה בצהריים הלוייתו של מייסיר אבו חמדיה, האסיר הביטחוני שמת שלשום ממחלת הסרטן בבית החולים סורוקה בבאר שבע. בין אלפי המשתתפים היו גם כמה עשרות חמושים. באותה שעה עשרות פלסטינים יידו אבנים אל עבר כוחות צה"ל בכיכר השוטר בעיר.

בצבא מעריכים שהאירועים האלימים יימשכו גם מחר במוקדים שונים בגדה המערבית. לפי קצין בכיר בגזרה, הרשות הפלסטינית, על אף מאמציה לשמור על שקט בגדה, מנצלת את מותו של האסיר הביטחוני מסרטן לקראת יום האסיר שיצוין בעוד כשבועיים, ולדבריו היא אף מלבה באופן מסוים את המתרחש.

תגובות