שיחות הגרעין בקזחסטאן

היום השני נפתח על רקע אכזבת המערב

דיפלומט מערבי תיאר את ההתנהלות האיראנית אתמול "תמוהה"; בעקבות ההתפתחויות כונסה ישיבה נוספת, אולם גם בסופה נראה כי הפערים גדולים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אחרי יום שיחות עקר אתמול התחדשו הבוקר (שבת) שיחות הגרעין בין שש המעצמות לבין נציגי איראן באלמאטי שבקזאחסטאן. בשעות הבוקר נפגשה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שמנהלת את המשא ומתן מטעם המעצמות עם ראש המשלחת האיראנית סעיד ג׳לילי. במקביל נפגש סגנו של ג׳לילי עלי באגירי עם המשלחת הצרפתית והגרמנית. אחר כך נפתחה הישיבה הרחבה בהשתתפות כל נציגי המעצמות והמשלחת האיראנית. בשלב זה לא מסתמנת פריצת דרך בשיחות שכמה מנציגי המערב הגדירו מאכזבות וקשות. 

בסיום שתי ישיבות בנות שלוש שעות כל אחת שהתקיימו אתמול באלמאטי שבקזחסטאן לא הושגה כל פריצת דרך בשיחות הגרעין בין שש המעצמות לבין איראן. נציגי המעצמות הביעו אכזבה רבה מהעמדות שהציגו האיראנים ואף הביעו חשש מכישלון השיחות. לאחר שתי הישיבות הרחבות התקיימה פגישה בילטראלית בין המשלחת הרוסית למשלחת האיראנית ומחר צפויות להתחדש השיחות בין נציגי הצדדים.

לאחר הפגישה הראשונה אתמול, סגן ראש צוות המו"מ של איראן, עלי בגיראי כינס מסיבת עיתונאים. באגירי ציין כי המשלחת האיראנית הציגה למעצמות הצעה מעודכנת עם תשובות להצעת המערב. עם זאת, דיפלומטים מערביים שהשתתפו בשיחות הציגו גרסה הפוכה. לדבריהם, ישיבת הבוקר לא הניבה כל תוצאות והאיראנים לא הציגו אף תשובה ברורה ורצינית להצעת המעצמות בעניין הגבלת העשרת האורניום.

דיפלומט מערבי אמר כי ההתנהלות האיראנית בישיבת הבוקר היתה תמוהה. לדבריו, האיראנים חזרו לעסוק בדיון על אופן ניהול המו"מ במקום להציג תשובות ועמדות בסוגיות המהותיות. "האיראנים חזרו אחורה לתכנים שהציגו בשיחות במוסקבה לפני יותר מחצי שנה", אמר הדיפלומט המערבי.

בעקבות ישיבת הבוקר הכושלת אתמול דרשו נציגי המעצמות לקיים ישיבה שנייה אחר הצהריים ולתת לאיראנים הזדמנות נוספת להציג תשובות להצעת המערב. דיפלומט מערבי אמר לכתבים באלמאטי כי בישיבה השנייה התקיים דיון רציני יותר מהישיבה של הבוקר אולם הדגיש כי "הפערים בנושאים המהותיים עדיין גדולים". בתדרוך לכתבים לאחר הישיבה השנייה, אמר עלי בגיראי כי בפגישה הציגה איראן את הצעתה וזאת בתגובה להצעת המעצמות. באגירי ציין כי ההצעה האיראנית היתה מפורטת ותאפשר את המשך שיתוף הפעולה בין הצדדים.

סבב השיחות שנפתח אתמול הוא המשך לשיחות שהתקיימו בקזחסטאן בסוף חודש פברואר, בו הציגו נציגי המעצמות הצעה חדשה ומרוככת לאיראנים. בכירים אמריקאים הדגישו כי במוקד הדיונים תעמוד תשובת איראן להצעת המעצמות לצמצם את העשרת האורניום לרמה גבוהה של 20 אחוזים, ולהשעות את הפעילות במתקן התת-קרקעי בפורדו תמורת הקלות בסנקציות.

לפני שבועיים התקיימה באיסטנבול פגישה בדרג נמוך בין מומחים משש המעצמות לנציגים איראנים. בפגישה, שנמשכה 12 שעות, נתנו האיראנים שורה ארוכה של תשובות והבהרות לגבי הצעת המעצמות. בכיר אמריקאי, החבר בצוות המשא ומתן עם האיראנים, ציין כי המעצמות מצפות לקבל מאיראן בסבב השיחות הנוכחי תשובה משמעותית וברורה להצעתן. לדבריו, הצעת המעצמות היא מאוזנת והוגנת, ונוגעת לסוגיה הדחופה ביותר, שמטרידה יותר מכל את הקהילה הבינלאומית – העשרת האורניום לרמה גבוהה של 20 אחוזים.

בניגוד למתרחש בעבר, ההצעה החדשה של המעצמות לא כוללת דרישה לסגירה מוחלטת של המתקן התת-קרקעי בפורדו, אלא רק השעיית הפעילות בו. “השאיפה שלנו היא לוודא שהמתקן בפורדו מפסיק להוות מקור לדאגה”, אמר הבכיר האמריקאי.

ההצעה המעודכנת גם אינה דורשת מאיראן להוציא את כל האורניום המועשר לרמה של 20 אחוזים שברשותה מהמדינה, אלא מאפשרת לה להחזיק בכמות מסוימת שתספיק לה לייצור דלק גרעיני לכור המחקר בטהראן, לצורך ייצור איזוטופים רפואיים. לפי ההצעה החדשה יוגבר הפיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא”א) על מתקני הגרעין של איראן. המעצמות דורשות לקצר את פרקי הזמן בין ביקור אחד של הפקחים למשנהו, כדי למנוע מהאיראנים להתקדם בתוכנית הגרעין בלי שסבא”א תגלה זאת.

בתמורה הסכימו המעצמות לבצע הקלות מסוימות בסנקציות הכלכליות שמוטלות על איראן ולהתחייב להשעות הטלת סנקציות חדשות. עם זאת, המעצמות לא הסכימו לבטל את אמברגו הנפט של האיחוד האירופי. הבכיר האמריקאי ציין כי הרושם הוא שהאיראנים לוקחים את השיחות ברצינות ומתייחסים להצעה בצורה חיובית. לדבריו, אם איראן לא תיענה בחיוב להצעה ולא תנקוט צעדים לצמצום העשרת האורניום, הלחץ עליה מצד הקהילה הבינלאומית יגבר.

השיחות יסתיימו הערב. בתחילת השבוע הבא צפויה להגיע לישראל ראש צוות המשא ומתן של ארצות הברית, וונדי שרמן, כדי לעדכן את היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור בפרטיהן. בישראל מתייחסים בספקנות רבה לשיחות בקזחסטאן. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שלשום, בפגישה עם שר החוץ של נורבגיה, כי הוא מתנגד לכך שבמקביל למשא ומתן תמשיך איראן לפתח נשק גרעיני. “כל הסוגיות באזור יישארו בצל אם איראן תאמין שיש לה זכות לפתח נשק גרעיני ותמשיך לעשות זאת”, אמר נתניהו, “מטרתנו העיקרית היא למנוע זאת”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ