נכשלו שיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות בקזחסטאן

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה כי הפערים בין עמדתה של איראן לזו של המעצמות "נותרו גדולים". לא נקבע מועד לסבב שיחות חדש

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הציפיות שהיו בכמה מבירות המערב כי שיחות הגרעין באלמאטי שבקזחסטאן יניבו פריצת דרך לכיוון הסכם שבמסגרתו יגבילו האיראנים את העשרת האורניום התבדו היום (שבת) אחר הצהרים. שני ימי הדיונים בין נציגי שש המעצמות לבין המשלחת האיראנית הסתיימו בכישלון. על אף ששני הצדדים מדגישים כי לא נסתם הגולל על הערוץ הדיפלומטי, לא נקבע מועד לסבב שיחות נוסף ועתיד המו"מ לוט בערפל.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, שמנהלת את המו"מ מטעם שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, גרמניה וצרפת - הודיעה בסיום השיחות היום כי "הפערים בנושאים המהותיים נותרו גדולים".

אשטון הוסיפה כי נציגי איראן והמעצמות סיכמו כי יחזרו לבירותיהם, ידווחו על תוצאות השיחות ויקיימו התייעצויות פנימיות. אשטון עצמה צפויה בימים הקרובים לשוחח בטלפון וייתכן אף להיפגש עם שרי החוץ של שש המעצמות ולהתייעץ עמם לגבי המשך המו"מ עם איראן.

אשטון בשיחות הגרעיןצילום: אי-אף-פי

נציגי המעצמות הגיעו לשיחות באלמאטי עם תחושת אופטימיות יחסית לגבי סיכויי ההצלחה. הם ציפו לקבל מהאיראנים תשובה ברורה ומפורטת לגבי ההצעה החדשה והמרוככת שהעבירו להם בסבב השיחות הקודם שנערך בקזחסטאן בסוף פברואר.

הצעת המעצמות דורשת מהאיראנים השעיה של העשרת האורניום לרמה גבוהה של 20 אחוז, הפסקה של חלק מהפעילות במתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו אך לא סגירה מוחלטת והוצאה של רוב האורניום המועשר לרמה של 20 אחוז מהמדינה. בתמורה יערכו המעצמות הקלות מסוימות בסנקציות הכלכליות נגד איראן וישעו הטלת סנקציות חדשות.

עם זאת, האופטימיות התפוגגה כבר בסבבי השיחות הראשונים ביום שישי. דיפלומטים מערביים שהשתתפו בשיחות ציינו כי האיראנים לא הציגו תשובות ברורות להצעת המערב, התחמקו מדיון בנושאי מהות והעדיפו לדון בנושאים טכניים. "ההתנהלות האיראנית היתה תמוהה", אמר דיפלומט מערבי. "הם חזרו אחורה לתכנים שהציגו בשיחות במוסקבה לפני עשרה חודשים".

במהלך השבת התקיימו שתי ישיבות ארוכות נוספות וכן שיחות נפרדות בין אשטון לראש צוות המו"מ של איראן, סעיד ג'לילי, אולם ללא כל פריצת דרך. האיראנים שינו מעט את גישתם מיום הדיונים הראשון והסכימו לדון בנושאים המהותיים של הצעת המעצמות. עם זאת, הם הציגו גישה קשוחה ביותר. "האיראנים רצו לתת מעט ולקבל הרבה", אמר בכיר אמריקאי שהשתתף בשיחות.

למרות שהשיחות הסתיימו ללא תוצאות עשו שני הצדדים מאמץ להמעיט מגודל הכישלון. בכיר אמריקאי שהשתתף בשיחות אמר בתדרוך לכתבים באלמאטי כי המעצמות מתכוונות להמשיך במאמצים הדיפלומטיים מול איראן. "השיחות לא הביאו לפריצת דרך, אבל גם לא היו כישלון", אמר.

ראש צוות המו"מ של איראן ניסה גם כן להציג את תוצאות השיחות בצורה חיובית ככל האפשר. "אני סבור שהיה מו"מ טוב וכעת המעצמות צריכות לשקול את ההצעות שלנו ולהפגין נכונות לבצע צעדים בוני אמון", אמר.

ג'לילי טען שאיראן הציגה תשובות מפורטות להצעת המעצמות אך הודה כי "עדיין קיימים פערים מסוימים בין הצדדים". הוא הוסיף שאיראן עומדת על זכותה להעשיר אורניום, לרמה של 5 אחוזים, או 20 אחוזים.

בישראל הגיבו לכישלון השיחות בביקורת חריפה נגד עצם המו"מ עם האיראנים. השר לעניינים בינלאומיים יובל שטייניץ פרסם הודעה שתואמה עם לשכת ראש הממשלה ולפיה "כישלון השיחות היה צפוי מראש" כיוון ש"איראן משתמשת בשיחות עם המערב כדי לסלול לעצמה את הדרך לפצצת גרעין".

שטייניץ הוסיף כי "הגיע הזמן שהעולם יגלה עמדה תקיפה יותר ויבהיר לאיראנים בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים שמשחקי המו"מ מגיעים אל קיצם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ