זיוף עסקאות נדל"ן: בית המשפט הורה להחזיר 100 דונמים לפלסטינים

האדמות שנמצאות בהתנחלות אלפי מנשה שייכות לפלסטינים החיים בירדן. השלכות ההחלטה עשויות להשפיע על עסקאות רבות שנערכו בשטחים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה השבוע (שלישי) להחזיר לפלסטינים 100 דונמים, הנמצאים כיום בהתנחלות אלפי מנשה, לאחר שהוכח שהעסקה למכירת הקרקע זויפה. מדובר בפסיקה עקרונית המקשה על המתנחלים, מכיוון שהיא מבטלת שרשרת עסקאות שנערכו לאחר מעשה המרמה, ומשיבה את הקרקע לבעליה המקוריים.

האדמות הנידונות שייכות לפלסטינים שנמלטו לירדן עם כניסת כוחות צה"ל לגדה המערבית ביוני 67', ומוגדרות נטושות. כלומר, שעל המנהל האזרחי לשמור עליהן עד שהבעלים יחזרו מירדן. העסקאות המזויפות הנוגעות לקרקעות אלו הן תדירות, מכיוון שהבעלים מתקשים לעקוב מרחוק על הנעשה באדמותיהם.

ב-2001 רכשה חברת ג.ר.א בבעלות אשת הנדל"ן רחל רהט את האדמות מפלסטיני מקלקיליה ששמו חסוי, תמורת 150 אלף דולר. לאחר, מכן הועברו הזכויות בספרי המקרקעין של המנהל האזרחי לחברת ג.ר.א. ב-2006 מכרה ג.ר.א את האדמה לחברת הרי ברכה, בבעלות אנשי העסקים יואל אמרני ואברהם ניסניאן, אנשי עסקים המתמחים בבנייה למגזר החרדי.

גדר ההפרדה ליד אלפי מנשהצילום: ניר כפרי

באותה שנה גילו יורשי הבעלים את עסקת הזיוף והגישו תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לביטולה. פסק הדין ניתן ביום רביעי האחרון על ידי השופט יהושוע גייפמן. חברת ג.ר.א לא טענה למעשה דבר, בעוד חברת הרי ברכה טענה כי היא רכשה את המקרקעין בתום לב.

השופט הורה לבטל את העסקאות ולהחזיר את הרישום על שם הבעלים הפלסטינים, משני נימוקים. ראשית, על פי צו שיצא ב-1967, כל עסקאות הנדל"ן בשטחים חייבות לקבל היתר מהמנהל האזרחי כדי למנוע זיופים. במקרה זה לא ניתן היתר שכזה. שנית, השופט תהה על אמיתות העסקה בה הועברו הקרקעות להרי ברכה. ייתכן שהיה זה תרגיל, כדי לטעון שהרי ברכה לא ידעה על הזיוף.

מדובר בהחלטה חשובה הטומנת בחובה השלכת רוחב על כל עסקאות הנדל"ן שהיו במאחזים בשנתיים האחרונות. תנועת "אמנה", זרוע הנדל"ן של מועצת יש"ע, עושה מאמצים רבים לרכוש את האדמות שעליהם נבנו מאחזים לא חוקיים, דוגמת עמונה, גבעת אסף ומגרון. לכל העסקאות הללו לא ניתן היתר. כמו כן, כלקח מעסקאות מזויפות בעבר, כיום נעשות העסקאות באמצעות שרשור חברות, כאשר החברה של המתנחלים היא האחרונה בשרשרת. כך אפשר לטעון, במקרה של זיוף, שהם לא ידעו על כך דבר. גייפמן קבע כי מי שלא פונה לקבל היתר עסקה, לא יכול לטעון לאחר מכן לתום לב במקרה של זיוף.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ