מסע הדילוגים לחידוש המו"מ |

קרי נחת בישראל; נפגש הערב עם הנשיא הפלסטיני

זהו הביקור השני בתוך שבועיים של שר החוץ האמריקאי בארץ. מחר הוא יבקר ביד ושם וישתתף בטקס הנחת הזרים

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

שר החוץ של ארה"ב נחת הערב (ראשון) בישראל לביקור שני בתוך שבועיים בניסיון להכשיר את הקרקע לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. קרי נפגש בערב במוקאטעה ברמאללה עם הנשיא הפלסטיני (אבו-מאזן). 

הפגישה בין מזכיר המדינה האמריקאי והנשיא הפלסטיני הסתיימה ללא הצהרה משותפת. פקיד פלסטיני בכיר אמר כי עבאס חזר על הדרישות שהוא מציג כבר תקופה ארוכה - ובראשן שחרור אסירים, ובעיקר ותיקי האסירים שנשפטו לפני הסכמי אוסלו. בנוסף דורש עבאס להגיע לנוסחה ברורה הנוגעת לגבולות המדינה הפלסטינית שיכולה להוות בסיס למשא ומתן.לפי גורמים פלסטינים, ישראל מנסה להפעיל לחץ לפתוח את היוזמה הערבית על בסיס נורמליזיציה לפני הסכם שלום אולם הצעה זו נדחתה על הסף.

מחר צפוי קרי להגיע בבוקר ליד ושם. הוא יבקר במקום בזמן צפירת הזיכרון לקורבנות השואה ולאחר מכן ישתתף בטקס הנחת הזרים הממלכתי. לאחר מכן ישוב קרי לקונסוליה האמריקאית בירושלים כדי להפגש עם בכירים פלסטינים ומאוחר יותר ייפגש עם הנשיא שמעון פרס. ביום שלישי בבוקר ייפגש קרי עם ראש הממשלה ולאחר מכן יעזוב את ישראל.

קרי בשדה התעופה לקראת טיסתו לטורקיה, היוםצילום: אי–פי

ביקורו של קרי הוא חלק שהוא מתכוון לבצע בין ירושלים לרמאללה בשמונת השבועות הקרובים. קרי אמר לנתניהו ולאבו-מאזן שבסיום החודשיים הללו הוא יציג מתווה לחידוש המשא ומתן בין הצדדים.

עד אז מעוניין קרי ששני הצדדים יבצעו צעדים בוני אמון. מנתניהו ביקש קרי לרסן את הבנייה בהתנחלויות, לשחרר אסירים פלסטינים ולבצע מחוות נוספות ומאבו-מאזן להפסיק את הצעדים החד-צדדיים באו"ם. הנשיא הפלסטיני התחייב בפני קרי כי ב-12-8 השבועות הקרובים הוא . נתניהו, מצדו, הסתפק בינתיים בחידוש ההעברה הסדירה של כספי המסים שישראל גובה עבור הפלסטינים.

קרי בא לישראל שבו נפגש עם ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן ושר החוץ אחמט דואותולו. במוקד הדיונים עמדו המגעים לנרמול היחסים עם ישראל לאחר התנצלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני העם הטורקי על הרג תשעת האזרחים הטורקים במשט לעזה במאי 2010.

קרי אמר במסיבת עיתונאים לאחר פגישתו עם דואותולו כי ארה"ב מעוניינת שישראל וטורקיה בהקדם האפשרי. לדבריו, יש לסיים את המשא ומתן על הסדר הפיצויים למשפחות הרוגי המשט ולהחזיר את השגרירים לבירות בהקדם האפשרי. עם זאת, הדגיש קרי כי העיתוי תלוי בצדדים עצמם שצריכים לגבש הבנות בעניין.

בפגישה עם דואותולו ביקש קרי שממשלת טורקיה תמתן את התבטאויותיה בכל הנוגע להתנצלות הישראלית ותימנע מלהציג אותה כניצחון טורקי או כהשפלה לישראל. קרי ציין במסיבת העיתונאים כי עמיתו הטורקי הבהיר שההתבטאויות שהיו בסגנון הזה לא באו מצד הממשלה וכי נעשו צעדים כדי למנוע חגיגות מוגזמות.

דבריו של קרי מוזרים לנוכח העובדה שדואותולו היה זה שהוביל את חגיגת הניצחון הטורקית בתקשורת בשבועיים האחרונים. שר החוץ הטורקי הפתיע במסיבת העיתונאים כאשר ציין תנאי חדש לנרמול היחסים עם ישראל – שיפור מרקם החיים של הפלסטינים בגדה המערבית. דואותולו הדגיש כי מלבד ההתנצלות ותשלום הפיצויים למשפחות, טורקיה מעוניינת שישראל "תסיר את המצור גם בעזה וגם בגדה המערבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ