המג"ד העיד על הרג המסתנן: נאמר לי שירו רק באוויר

סא"ל דודו עבאדא ציין כי כשמתעורר חשד לכניסת שב"חים אין לפתוח בנוהל מעצר חשוד, כפי שארע בתקרית שבה נהרג עודאי דרוויש בהר חברון לפני 3 חודשים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מפקד גדוד "שחר" של פיקוד העורף, שלוחם בו הורשע בכך שירה וגרם למותו ברשלנות של עודאי דרוויש בדרום הר חברון לפני כשלושה חודשים, העיד היום (שני) בבית הדין הצבאי ביפו כי לאחר התקרית טענו חברי הכוח ש"אין סיכוי שדרוויש נורה", וכך הוא קיבל טיפול רפואי מבלי שידעו מה גרם לפציעתו. 

דרוויש ניסה להיכנס לשטח ישראל מדרום הר חברון וכוח מהגדוד פתח לעברו באש. "הגעתי כחמש דקות לאחר מכן ולא היו סממני פציעה בולטים לעין", סיפר המג"ד, סא"ל דודו עבאדא, "כשהזמנו את התאג"ד (תחנת איסוף פצועים גדודית - ג"כ), הדבר היחיד שנאמר (הוא) 'שיש אדם שמצבו מידרדר ואנחנו לא יודעים ממה'". 

התובע הצבאי בתיק, סרן תום מור, שאל את מפקד הגדוד: "המ"פ אמר שביצע ירי לאוויר, האם הנאשם אמר שביצע ירי לעבר הפלסטיני?", ואילו המג"ד השיב בשלילה. התביעה שאלה שוב, "אתה יכול להסביר למה המ"פ אמר שאין לו מושג לגבי האם המנוח נורה?", ואילו סא"ל עבאדא אמר כי "הוא אמר (כוונתו למפקד הפלוגה - ג"כ) שאין סיכוי שהמנוח נורה. הוא אמר שירה שלושה כדורים באוויר, ורק באוויר".

מפקד הגדוד הוסיף כי גם הירי שבוצע באוויר היה מנוגד למדיניות הפתיחה באש שהנהיג מפקד אוגדת יהודה ושומרון באותה העת, תא"ל חגי מרדכי. "ההוראה היתה שככל שהחייל או המפקד מבינים שמדובר, על פי הסממנים בשטח, באירוע של שוהים בלתי חוקיים צריך לבצע תפיסה ללא ירי", הוסיף מפקד הגדוד, "אי אפשר להגיד שזה דבר פשוט להגדיר אירוע של שוהים בלתי חוקיים, אבל בסוף ההחלטה של האדם אל מול אירוע שב"ח, המענה המבצעי צריך להיות תפיסה. המענה של נוהל מעצר חשוד לא אמור להיות בארסנל הכלים של הכוח המבצע".

הלוויתו של עודאי דרוויש בדוראצילום: אי-אף-פי

בהסדר טיעון שנחתם עם הלוחם לפני כשבועיים הוא הודה במעשיו והורשע בעבירה של גרימת מוות ברשלנות. מתיאור המקרה עולה כי הלוחם, סמל ראשון בדרגתו ששימש כקשרו של מפקד הפלוגה, פעל בניגוד להוראות הפתיחה באש המקובלות בגזרה. כשהוא ומפקד הפלוגה הבחינו בקבוצת פלסטינים המנסה לעבור דרך פרצה בגדר ההפרדה הם החלו לרדוף אחריהם, ירדו מג'יפ הסיור והחלו לצעוק לעברם שיעצרו בעברית ובערבית.

אף שלא מצאו סממן שיגרום להם להניח שלא מדובר בקבוצת שוהים בלתי חוקיים המבקשים לעבור ולעבוד בישראל הם דרכו את נשקיהם, ואילו המפקד, קצין ששימש כמפקד הפלוגה של הלוחם, ירה ארבעה כדורים באוויר. בניגוד להוראות הפתיחה באש, ירה הלוחם גם כדור נוסף לעבר ברכו של דרוויש אך פגע במותנו. דרוויש, שנפצע קשה מאוד מהירי, נזקק לטיפול רפואי ומת מפצעיו שעות ספורות לאחר מכן. ניתוח שלאחר המוות שנעשה בגופתו של דרוויש גילה כי קליע בודד חדר לגופו והוא זה שגרם למותו. היה זה קליע ירוק, אותו צבע המסמן תחמושת ייעודית לקלעים - זו שבה השתמש הלוחם.

אמו של הלוחם, שהעידה היום אף היא בבית המשפט, אמרה כי היא "עומדת בתסכול ובכעס על עצם המעמד". לדבריה, "כאשר המדינה והצבא אמורים לעטוף אותו, הם מפנים לו עורף. הבן שלי הלך להגן על כל אחד, ועכשיו אין מי שיגן עליו". הוריו של דרוויש, שהיו אמורים לבוא ולהעיד גם הם מטעם התביעה, התעכבו במחסום בשעות הבוקר, ונבצר מהם להגיע. לכן נקבע מועד דיון חדש בפרשה לחודש הבא, בה יעידו גם הם.

הרשעה כמו זו נחשבת לנדירה בבתי הדין הצבאיים. לפי מעקב של ארגון "יש דין", בעשור האחרון היו שתי הרשעות הדומות לזו בלבד שאירעו בעת אירוע מבצעי (ולא למשל, בעקבות תאונת דרכים), בהן הורשע חייל בגרימת מותו של פלסטיני. גם אז, היו שני מקרים אלה בימי האינתיפאדה. האחרון היה בשנת 2003, כאשר אש מנשק קל נפתחה מתוך טנק ביאמון ופצעה את נביל ג'רדאת, שלאחר מספר ימים מת מפצעיו. החייל שירה, בדרגת סמל ראשון, הורשע בגרימת מוות ברשלנות, ונידון לארבעה חודשי מאסר וחצי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ