הכור הגרעיני בדימונה כבר בן 50 שנה

מדענים טוענים כי הכור המיושן שנבנה בשנות ה-60 הופך למסוכן יותר לסביבתו. בוועדה לאנרגיה אטומית אומרים כי הכור עומד בתקני בטיחות בינלאומיים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הכור הישראלי בדימונה נבנה בראשית שנות ה-60, ונחשב מיושן יחסית. מדענים טוענים כי בכך הופך הכור למסוכן יותר לסביבתו. בין מובילי הגישה הזו פרופסור עוזי אבן, בעברו חבר הוועדה לאנרגיה אטומית, הטוען כי יש לסגור את הכור בשל גילו המתקדם. ואולם בוועדה לאנרגיה אטומית אומרים כי הכור עומד בתקני הבטיחות הבינלאומיים וטוענים כי “בעולם קיימים כורי מחקר בגיל דומה לכור המופעלים בצורה בטוחה”.

לטענת הוועדה, הכור מופעל בהתאם לתקני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, וישראל אף אימצה את הקווים המנחים מלקחי הסוכנות על אירועי הכורים בפוקושימה.

לאחר המשבר בכורים הגרעיניים ביפן, התעורר חשש בנוגע לכורים ותיקים אחרים בעולם ולמצבם הבטיחותי. בוועדה לאנרגיה אטומית אומרים בהקשר זה כי “יש לזכור שכורי המחקר צורכים פחות אנרגיה מאשר כורי כוח, ולכן גם אם יתרחש אירוע חריג שבו ידלפו חומרים רדיואקטיביים, הסכנה מהכור בדימונה צפויה להיות פחותה בעשרות מונים מזו של הכור בפוקושימה”. עם זאת, יש לציין כי לפי פרסומים זרים תפוקת הכור בדימונה גדלה בשנים האחרונות מ-24 מגוואט ל-75 מגוואט.

צילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ