עשו סיבוב על לפיד? סגן ראש אגף תקציבים נפגש עם הסטודנטים

מוקדם יותר, פנה שר האוצר לסטודנטים בעמוד הפייסבוק שלו: "עשו עליכם סיבוב. אילו חשבתי שיפגעו בכם הייתי מפגין נגד עצמי בעצמי" ■ ח"כ איציק שמולי: "מוטב ששר האוצר יחזק את הקשר עם הפקידים שלו באגף התקציבים שאולי מנסים לנגוס בסמכויותיו ולהציע תוכניות במקומו"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בניגוד לדבריו של שר האוצר, יאיר לפיד, בעמוד הפייסבוק שלו, השיחות בין האוצר לסטודנטים אתמול על העלאת שכר הלימוד באוניברסיטאות, היו בסמכות וברשות של הממונים האחראים באוצר.

את השיחות ניהל מטעם האוצר יוני רגב, סגן ראש אגף תקציבים, האחראי על נושא ההשכלה הגבוהה. את הסטודנטים ייצג יו"ר התאחדות הסטודנטים, אורי רשטיק. השיחות התקיימו על רקע הנטייה הקיימת באוצר להעלות את שכר הלימוד באוניברסיטאות או לחילופין לקצץ בתמיכת המדינה בהשכלה הגבוהה, במסגרת הקיצוצים הצפויים בתקציב המדינה ל-2013-14. רגב הדגיש בשיחה עם הסטודנטים כי עדיין מדובר בהצעה וכי היא טרם קיבלה את אישורו של השר.

בארגז הכלים של האוצר קיים, בכל פעם שהמשק נקלע למצוקה, ניסיון להעלות את שכר הלימוד באוניברסיטאות. העיתונאי חיים הר-זהב, נזכר השבוע, בדף הפייסבוק שלו, במפגשים שהיו לו עם יעל אנדורן, המיועדת לתפקיד מנכ"ל האוצר, בשנים 2002 ו-2003, כשהיה סגן יו"ר הסתדרות הסטודנטים בירושלים, והאוצר דרש העלאה בשכר הלימוד.

לדברי הר-זהב, אנדורן, שהיתה אז רפרנטית באגף התקציבים, האחראית על נושא ההשכלה הגבוהה, לחמה להעלאת שכר הלימוד בלהט. "לא היה עם מי לדבר. היא לא הסכימה לזוז סנטימטר". הסטודנטים גייסו לעזרתם את סיעת ש"ס, והעלאת שכר הלימוד התבטלה. לדברי הר-זהב בטקס החתימה על ההסכם, "היא תפסה אותי בצד ואמרה 'אתם אולי מחיכים עכשיו, אבל עוד תראו, לנו יש זיכרון ארוך'. שנתיים אחר כך, כשנתניהו היה שר אוצר, שכר הלימוד באוניברסיטאות הועלה. אנדורן כבר הייתה בכירה באגף התקציבים והייתה מהמציעים לעשות זאת. היא הוכיחה שאכן יש לה זיכרון ארוך".

לפיד לסטודנטים: "עושים עליכם סיבוב"

שר האוצר הכחיש היום בעמוד הפייסבוק שלו את הידיעות על כוונה להעלות את שכר הלימוד. לפיד פנה לסטודנטים וכתב: "סטודנטים יקרים, עושים עליכם סיבוב. למה סיבוב? כי קמתי היום בבוקר והתברר לי שהוכרזה מלחמה נגד קיצוץ שמעולם לא היה. כשבאתי לאוצר הבטיחו לי שיהיו לא מעט ספינים, אבל זה כבר מגוחך. איש לא החליט להעלות את שכר הסטודנטים, אין שום אולטימטום באוויר, ואילו חשבתי שהולכים לפגוע בסטודנטים הייתי נוסע אלי הביתה כדי להפגין נגד עצמי בעצמי.

"אז למה נציגי התאחדות הסטודנטים פירסמו את זה? כדי שאני איאלץ להכחיש ואז הם יוכלו לומר שהם כופפו אותי. זה קצת עצוב שדווקא נציגי הציבור הכי צעיר במדינה משתמשים בטריקים של הפוליטיקה הכי ישנה.

"כמו שאתם יודעים, התקציב הקרוב ישים את האדם העובד במרכז. לא רק את ריקי כהן, אלא גם את הבן שלה, שרוצה ללמוד הנדסת מחשבים. כי סטודנט שעובד בעבודה זמנית ומכין את הבסיס האקדמי לחייו המקצועיים, הוא הליבה של חזון האדם העובד שאנחנו מובילים היום.

"הוא מעמד הביניים של מחר. הוא השדרה המרכזית שהמשק יישען עליה בעוד שנתיים או שלוש, כשהוא יסיים ללמוד וייכנס לשוק העבודה. הוא האיש שאני רוצה לעזור לו. התקציב הקרוב לא יהיה קל, וכולנו נצטרך להתגייס. אבל הוא יהיה התקציב שישים - בפעם הראשונה - את מעמד הביניים במרכז. וגם את מעמד הביניים של העתיד".

ח"כ איציק שמולי, לשעבר יו"ר התאחדות הסטודנטים, תקף את דברי לפיד, ואמר: "מוטב ששר האוצר יחזק את הקשר עם הפקידים שלו באגף התקציבים שאולי מנסים לנגוס בסמכויותיו ולהציע תוכניות במקומו. האשמה כאילו הדברים הומצאו פשוט מקוממת. האולטימטום אכן הוצב כאן אמש ומי שעשה כאן סיבוב זה האוצר. אני עצמי מכיר היטב את תוכניות המגירה של האוצר. מה יגידו ילדיה של ריקי כהן?".

הסטודנטים: האוצר מתכנן להעלות את שכר הלימוד ולקצץ תקציבים

מוקדם יותר, דווח כי משרד האוצר מתכנן להעלות באופן משמעותי את שכר הלימוד במוסדות ההשכלה הגבוהה ולקצץ בתקציבי המוסדות - כך עלה בפגישה שהתקיימה אמש בין נציגי אגף תקציבים באוצר לבין יו"ר התאחדות הסטודנטים, אורי רשטיק.

לפי התאחדות הסטודנטים, נציגי האוצר דרשו בפגישה מהתאחדות הסטודנטים כי ייכנסו עמם למשא ומתן על העלאת שכר הלימוד ונאמר להם כי במידה שיסרבו, שכר הלימוד יעלה גם ללא הסכמתם ותקציבי מערכת ההשכלה הגבוהה יקוצצו.

לפי רשטיק, נאמר לו כי אם הסטודנטים יסכימו להעלאת שכר הלימוד, תקציבי ההשכלה הגבוהה לא יקוצצו, שכן העלאת שכר הלימוד תגדיל את הכנסות מוסדות ההשכלה הגבוהה, ותאפשר לממשלה לקצץ בתקציבים המועברים אליהם.

כפי שפורסם ב-TheMarker בינואר האחרון, לפי הערכות במערכת ההשכלה הגבוהה שכר הלימוד צפוי להתייקר בעשרות אחוזים לקראת סוף השנה. זאת, מאחר ובאוקטובר יפוג ההסכם בין המדינה לסטודנטים מ-2010, שמנע את העלאת שכר הלימוד ללא הסמתם. כיום שכר הלימוד האוניברסיטאי לתואר ראשון הוא 9,979 לשנה, ושכר הלימוד לתואר שני הוא 13,485 שקל. הסטודנטים משלמים שכר לימוד מסובסד במכללות הציבוריות ובאוניברסיטאות המחקר.

מצבה הכספי של מערכת ההשכלה הגבוהה שברירי. בשלוש השנים האחרונות העביר משרד האוצר תוספות תקציב למערכת, אחרי שבמשך שנים רבות מצב מוסדות ההשכלה הגבוהה, בעיקר האוניברסיטאות, הידרדר בעקבות שחיקה תקציבית מתמשכת. תוספות התקציב מועברות במסגרת רפורמה רב שנתית במערכת, שבסופה היא צפויה לקבל תוספות מצטברות של 7.5 מיליארד שקל (כ-2 מיליארד שקל נטו).

אך עד כה העביר האוצר את התוספות שנקבעו לשנתיים הראשונות מתוך תוכנית בת שש שנים. לאחרונה חברו כל ראשי מוסדות ההשכלה הגבוהה - באוניברסיטאות ובמכללות אל נציגי הסטודנטים והסגלים - למאבק נגד קיצוץ אפשרי בתקציבי ההשכלה הגבוהה. בסופו, קראה ועדת הכספים לממשלה שלא לפגוע בתקציבי ההשכלה הגבוהה. יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, פרופ' מנואל טרכטנברג, הביע אף הוא דאגה מקיצוץ אפשרי במערכת.

לאחרונה נפגשו נציגי הסטודנטים עם שר האוצר, יאיר לפיד, בביתו, וביקשו ממנו להימנע מפגיעה במערכת ההשכלה הגבוהה. לפיד אמר להם שהסטודנטים הם "העתיד של המדינה". רשטיק אמר כי הביע בפני נציגי האוצר תמיהה כיצד "מהלך שכזה מסתדר עם הבטחתו של שר האוצר ל'עשור של חינוך' אשר בו יעמדו החינוך וההשכלה הגבוהה בראש סדר העדיפויות". ולדבריו תהה כיצד העלאת שכר הלימוד תסייע למעמד הביניים.

בסיומה של הפגישה אמר רשטיק: "אנחנו קוראים לשר האוצר להתנגד למהלך שיביא לפגיעה בהשכלה ובחינוך בישראל. ציבור הסטודנטים בישראל עומד על המשמר. אנו מתכוונים להיאבק למען השמירה על ההשכלה הגבוהה והחינוך".

ממשרד האוצר נמסר כי "משרד האוצר מייחס חשיבות רבה להשכלה הגבוהה. תקציב המדינה יחייב קבלת החלטות קשות. בימים אלו אנו נמצאים בתהליך גיבוש התקציב שיוצג קודם כל לשר האוצר".

ח"כ איציק שמולי (העבודה), לשעבר יו"ר התאחדות הסטודנטים אמר בתגובה: "מוזר שמי שהבטיח לשמור על מעמד הביניים ושאל איפה הכסף ממשיך לחפש אותו אצל מעמד הביניים. העלאת שכר הלימוד תפגע ביכולת של הצעירים להיכנס למערכת ההשכלה הגבוהה ותשלול מהם כל סיכוי להתקדם בחיים. ככה עוזרים למעמד הביניים? במצב כזה הסטודנטים יחזרו להאבק ברחובות בעוצמה רבה".

גלעד ארדיטי, יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב, אמר: "השכלה גבוהה וצמצום אי השוויון בחברה הם, על פי טובי הכלכלנים בעולם, מנועי הצמיחה העיקריים למדינות המערב. עובדות אלו צריכות להיות ברורות ועל פיהן צריכים לנהל את הקיצוצים הצפויים. אמש נפגש יו"ר התאחדות הסטודנטים עם נציג משרד האוצר שהבהיר לו כי או שניכנס למו"מ על העלאת שכר הלימוד או שהאוצר יעלה את שכר הלימוד ויקצץ בהשכלה הגבוהה באופן חד-צדדי. הבוקר, לפיד, גם באופן אישי בפייסבוק שלו וגם בתגובה רשמית ממשרדו, הבטיח כי לא יפגע בציבור הסטודנטים וכי ברשימת הקיצוצים שתוגש לראש הממשלה אין קיצוץ בהשכלה הגבוהה או העלאת שכר הלימוד. כעת נותר לנו לקוות שמשרד האוצר ולפיד בראשו, יעמדו בהתחייבויותיהם כלפי הסטודנטים ואנו נעמוד על המשמר כדי לוודא זאת".

לפיד. כועס, נעלב, מבולבל ואגרסיביצילום: אלון רון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ