שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בכירים פלסטינים: אין סימנים לפריצת דרך אחרי ביקור קרי

הפלסטינים המעיטו בערך המחווה הישראלית לקידום פרויקטים בשטח C ואמרו כי בלי הצגת גבולות המדינה הפלסטינית ושחרור אסירים לא תהיה התקדמות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בכירים פלסטינים המקורבים לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס אמרו אתמול (שלישי) ל"הארץ" כי למרות האופטימיות של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, בשלב זה אין לדבר על סימנים לפריצת דרך שתוביל לחידוש השיחות עם ישראל.

לדברי אותם בכירים, השיחות שמקיים קרי, בעיקר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם עבאס, לא הבשילו למרות רצונו הכן של קרי לקדם את המו"מ. בכיר פלסטיני המעורב בשיחות אמר כי "הפלסטינים הבהירו שכל חידוש השיחות חייב להתבסס על נוסחה ברורה, ובראש ובראשונה גבולות המדינה הפלסטינית ושחרור אסירים. כל עוד אין הסכמה ישראלית לעניין הזה, לא ניתן לדבר על שיחות שיכולות להוביל להסדר".

לדבריו, המחוות שדובר בהן, שעיקרן בתחום הכלכלי, עשויות לשפר את המצב בגדה המערבית ואת מצבה הכללי של הרשות לתקופה מוגבלת אך לא מעבר לכך. "הסוגיה הפלסטינית היא בראש ובראשונה מדינית ולא כלכלית. קרי ביקש ארכה של חודשיים כדי לקדם מהלכים וברור שהוא עדיין בתחילת הדרך", אמר.

עבאס שוהה בדוחא בירת קטאר, שם פגש את חברי ועדת המעקב הערבית ליוזמת השלום ועדכן אותם בפרטי שיחותיו עם קרי. סוכנות הידיעות הפלסטינית דיווחה כי אתמול בצהריים שוחח עבאס עם קרי בטלפון וקיבל ממנו עדכון על שיחותיו עם נתניהו. בסוף החודש תבוא לוושינגטון משלחת שרים מטעם הליגה הערבית לפגישה עם בכירים בממשל האמריקאי, בניסיון לקדם את יוזמת השלום הערבית כבסיס לפתרון הסכסוך.

בביקורו השני של קרי, שהסתיים שלשום, נענה נתניהו לבקשתו ואישר מחווה לפלסטינים בדמות קידום פרויקטים כלכליים בשטח C, שנמצא בשליטה ישראלית מלאה, שאותם נמנעה ישראל מלאשר תקופה ארוכה.

קרי לא סיפק פרטים על אופי הפרויקטים שאושרו. הוא אמר עם זאת שמדובר בצעד שמעורבות בו כמה סוכנויות סיוע אמריקאיות, ארגונים בינלאומיים ובנקים וקונצרנים כלכליים מהמגזר הפרטי. הוא ציין שבשבוע הבא יחשוף את פרטי התוכנית במסיבת עיתונאים בוושינגטון.

פקידים ישראלים ציינו כי מדובר בפרויקטים בתחום התשתיות, החקלאות והתעשייה. הרוב המוחלט של הפרויקטים נמצא בשטח C, שהוא כ-60 אחוזים משטח הגדה המערבית ונחשב עתודת הקרקע העיקרית של המדינה הפלסטינית העתידית. שטח Cנמצא היום בשליטה ביטחונית ואזרחית מלאה של ישראל. בשנים האחרונות סירבה ישראל לאשר בו קידום פרויקטים והפלסטינים התקשו לקדם בו פיתוח כלכלי.

לדברי בכיר ישראלי, קרי חזר כמה פעמים על כך שהזמן לפתרון שתי המדינות אוזל ולכן חייבים להתקדם לעבר הסכם שלום.

במסיבת עיתונאים שכינס אתמול בנמל התעופה בן-גוריון לפני שעזב את ישראל, הבהיר קרי כי המחוות והצעדים הכלכליים אינם תחליף למשא ומתן המדיני, אבל נועדו ליצור אווירה טובה יותר שתאפשר לשיחות המדיניות להצליח. "הסכמנו על צעדים שיסירו צווארי בקבוק ומחסומים שמכבידים על המסחר בגדה", אמר. "המטרה היא להרחיב בתוך זמן קצר את הפעילות העסקית וההשקעות במגזר הפרטי בגדה המערבית. צמיחה כלכלית תסייע לנו ליצור אווירה שבה אנשים יאמינו יותר שאפשר להתקדם (בתהליך השלום)".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לקרי כי הוא "נחוש לא רק לחדש את תהליך השלום עם הפלסטינים, אלא לעשות מאמץ רציני לסיים את הסכסוך אחת ולתמיד". נתניהו הבהיר כי בשיחות עם הפלסטינים ירצה לדון קודם כל "בשאלות של הכרה וביטחון". הוא אמר את הדברים בתגובה לדרישה הפלסטינית כי ישראל תציג כבר בתחילת השיחות את מפת הגבולות של המדינה הפלסטינית העתידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ