ערבי-ישראלי מואשם שיצא לסוריה להילחם עם המורדים

לפי כתב האישום שהוגש היום, עת'מאן חסין מצארוה אומן בסוריה והוצע לו לבצע פיגועים נגד משטר אסד וישראל, אך הוא סירב. השב"כ: "תופעה מסוכנת מאוד"

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15

שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל עצרו אזרח ישראלי שיצא לסוריה כדי להילחם לצד המורדים. כך הותר היום (רביעי) לפרסום. חכמת עת'מאן חסין מצארוה, תושב טייבה בן 29, נעצר לפני כשלושה שבועות והודה בחקירתו שיצא לסוריה להשתתף שם בלחימה, בין היתר עם פעילי הג'יאהד העולמי. לפי האישומים נגדו, מצארוה סיפר בחקירה שרצה גם למצוא את אחיו, חסין, שיצא להילחם בסוריה לפני כמה חודשים.

פרקליטות מחוז מרכז הגישה היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי בלוד כתב אישום נגד מצארוה והגדירה אותו כתב אישום חמור. למצארוה מיוחסות עבירות של מגע עם סוכן חוץ, אימונים צבאיים ויציאה שלא כדין לחו"ל. לפי האישומים, מצארוה יצא לסוריה בנובמבר, שהה בה חמישה חודשים ונעצר מיד עם חזרתו לישראל.

בכתב האישום נטען כי מצארוה אמר בחקירת השב"כ שעבר אימונים צבאיים במחנה של כוחות המורדים בסוריה ושהוצע לו פעמיים לבצע פיגועים: האחד נגד כוחות המשטר של אסד והאחר נגד מטרות יהודיות בישראל. הוא סירב. עוד נאמר שמצארוה סיפר בחקירה שכאשר בא לסוריה נשאל רבות על ישראל – שאלות הנוגעות לסוגי הנשק שבשימוש צבאי ועל הכור בדימונה.

מהשב"כ נמסר שהוא "רואה ביציאת ערבים-ישראלים לסוריה תופעה מסוכנת ביותר. זאת, נוכח הימצאותם בזירה הסורית של פעילים וגורמים עוינים למדינת ישראל ולביטחונה, בדגש על פעילים של הג'יאהד העולמי".

מצארוה

עוד אמרו בשירות הביטחון הכללי כי "קיים חשש כי הם (אותם ערבים-ישראלים) ינוצלו בידי גורמי טרור בזירה זו, הן כמקור מידע על יעדים בארץ והן לפעילות צבאית נגד מדינת ישראל".

עו"ד הלאל ג'אבר, סנגורו של האשם, אמר היום שכתב האישום נופח. לדבריו, לקוחו יצא לסוריה לא כדי להצטרף למורדים או לבצע עבירות נגד ביטחון המדינה, אלא כדי לחפש את אחיו, שהצטרף למורדים ונמצא שם כמה חודשים. "הוא ניסה לחפש את אחיו בין מיליציות של חמושים, ללא הצלחה", אמר וציין כי היה במדינה רק שבעה ימים. "הוא שהה איתם לתקופה של כמה ימים. אומנם שמע מהם כל מיני הצעות אבל הוא הדגיש כי הגיע לחפש את אחיו וכשהבין שאין באפשרותו למצוא אותו החליט לעשות את הדרך חזרה".

עורך הדין הוסיף כי הוא "יצא בטיסה מטורקיה לישראל, כמו כל אזרח אחר, דרך שדה התעופה. אם היתה לו כוונה אמיתית לבצע עבירות נגד המדינה, אולי היה עושה את דרך החזרה ממקום אחר".

עו"ד ג'אבר אמר עוד, שרוב חומר הראיות מבוסס על הודאתו של הנאשם. לדבריו, בכוונתו לבדוק את הדברים, כי יש חשש כבד שההודאה נגבתה תחת לחץ, במיוחד בעשרת הימים הראשונים למעצר, שבהם נמנע מלקוחו לפגוש עורך דין.

הסנגור ציין כי המשפחה לא יודעת מדוע האח הצעיר החליט להצטרף למורדים. "אין מדובר במשפחה פונדמנטליסטית אלא להפך משפחה נורמטיבית לחלוטין ואין שום הסבר למעשה הזה של האח הצעיר שטרם יצר קשר עם המשפחה והם מהם חרדים לגורלו".

יש לציין כי אין מדובר במקרה ראשון של צעירים ערבים שהצטרפו לשורות המורדים בסוריה , ובעבר אף היו מעצרים של צעירים מנצרת שתכננו להצטרף לארגון אל קאעידה בסומליה ונעצרו בידי השלטונות בקניה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ