עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

אף שהפרקליטות התחייבה לעדכן את בית המשפט עד מחר (חמישי) בהחלטתה אם בכוונתה להגיש כתבי אישום בגין רשלנות בטיפול בבן זיגייר בעת שהותו במעצר, ובית המשפט הורה לה לעשות כן בהחלטה שיפוטית, הפרקליטות עדיין לא גיבשה את החלטתה.

בבקשה שהגישה היום לבית משפט השלום בראשון לציון ביקשה הפרקליטות ארכה נוספת לגיבוש החלטתה, עד 24 באפריל. הפרקליטות הוסיפה כי אם לא תחליט עד אז בסוגיה, היא תסכים לפרסם את החלקים שלא הותרו עד כה לפרסום מההחלטה לגבי חקירת סיבות המוות של זיגייר. מכך משתמע כי הפרקליטות מכינה את הקרקע לאפשרות שגם ב-24 באפריל לא תגבש את עמדתה.

בדיון שנערך בסוף החודש שעבר בבקשת "הארץ" וערוצים 10 ו-2 לחשיפת פרטים נוספים מחקירת מותו של זיגייר, ביקשה המדינה ארכה להגשת עמדתה לגבי היקף איסור הפרסום עד 11 באפריל. נציגת הפרקליטות, עו"ד אורלי בן ארי, העריכה אז כי עד מועד זה המדינה תכריע אם להגיש כתבי אישום ברשלנות נגד בעלי תפקידים שהיו מעורבים בהשגחה על זיגייר ולא תהיה מניעה לפרסם פרטים מההחלטה ומחקירת סיבות המוות, שעד כה ביקשו להימנע מפרסומם כדי למנוע שיבוש הליכי משפט.

"אני חושבת כי ההכרעה מאוד קרובה", אמרה אז בן ארי, "נעשתה כברת דרך רצינית לכיוון של הכרעה. לדעתי זה עניין של עמידה בלוח הזמנים עד 11 באפריל 2013. אם ההחלטה בעניין תתקבל, אנו לא נסתתר מאחורי טענה של אינטרס ביטחון המדינה".
בן ארי ציינה אז כי "בבחירת התאריך הפעם פרקליט המדינה נתן דעתו גם לפגרה שאנו לקראתה, מתוך מחשבה שזהו המועד הריאלי ביותר שההחלטה בסופו של יום תתקבל". כעת מתברר כי שוב פרקליטות המדינה לא עמדה בלוח הזמנים.

בן זיגייר

בן ארי הוסיפה באותו דיון כי המדינה מתנגדת לפרסום גורף של חומרי החקירה שנאספו בתיק, כפי שביקש "הארץ" באמצעות עורכי הדין טלי ליבליך וירון שלמי ממשרד עורכי הדין ליבליך-מוזר. עם זאת, היא הוסיפה כי אם יוחלט שלא להגיש כתבי אישום בפרשה המדינה תבחן את עמדתה לגבי כל מסמך באופן פרטני.

בתום אותו דיון כתבה השופטת דפנה בלטמן קדראי בהחלטתה: "לא סברתי כי קיימת בהילות מיוחדת בחשיפת ההחלטה כולה (...) סברתי כי ההחלטה לגבי הגשת כתב אישום על פי ממצאים שנקבעו בהחלטה ושיקולים נוספים ראוי שתתקבל באופן מקצועי ולא בצל דיון ציבורי דווקא".

בלטמן קדראי קבעה כי על המדינה לגבש את עמדתה עד 11 באפריל, והודיעה כי במועד זה תכריע לגבי פרסום פרטים נוספים מחקירת סיבות המוות. היא קיבלה את טענת המדינה כי חשיפת חומרי חקירה, לפני שגובשה ההחלטה בדבר הגשת כתבי אישום, עלולה להביא לשיבוש הליכים, אך הוסיפה כי "ניתן לשקול אבחנה בין חומרים שונים ואף קריטריונים שונים שיאפשרו חשיפת חומרים שונים לאחר קבלת החלטת המדינה לגופו של עניין, כלומר הגשת כתב אישום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ