דיווחים סותרים ברמאללה: סלאם פיאד יתפטר מתפקידו

לדברי גורמים פלסטינים, הצעד של פיאד נועד כדי להקדים את פיטוריו הצפויים על רקע הקרע בין השניים. התפטרויות קודמות של פיאד לא יצאו לפועל

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

דיווחים סותרים ברמאללה בעניין התפטרותו של ראש הממשלה ד"ר סלאם פיאד. גורמים בכירים ברשות הפלסטינית טוענים כי פיאד מתכוון להגיש היום (חמישי) את התפטרותו לנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן) השוהה בירדן, ולהקדים בכך את פיטוריו האפשריים על ידי עבאס. זאת על רקע חילוקי דעות ביניהם סביב ניהול המשבר הכלכלי בגדה. מנגד, מקורבים לפיאד אמרו ל"הארץ" בתגובה לדיווחים הללו כי "מדובר רק בחלומות של אנשי פתח שמנסים להיפטר מפיאד".

יחד עם זאת, ברמאללה לא מכחישים כי בין שני המנהיגים שורר קרע אמיתי, וההערכות הן כי פיאד לא ימשיך בתפקידו ממילא עוד זמן רב, בין היתר אף בשל החשש מהתלקחות אלימה בגדה.

זאת ועוד, גורם פלסטיני אמר ל"הארץ" כי פיאד התפטר כבר בעבר, אולם הנשיא עבאס לא קיבל את ההתפטרות נוכח לחצים פנימיים, כמו גם לחץ מערבי, ובעיקר אמריקאי, מאחר ופיאד, לשעבר בכיר בבנק העולמי, היה זה שהצליח ליצור יציבות בכל הקשור לניהול ענייניה הכלכליים של הרשות, ואף להוביל פרויקטים לבניית מוסדות שסייעו לרשות בפנייה לאו"ם לקבלת מעמד של מדינה. לדברי אותו גורם, תמונת המצב הפעם שונה, מאחר ועבאס התבטא בישיבות סגורות של הפתח כי בכוונתו לפטר את פיאד.

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, בלשכתו"צילום: אמיל סלמן

גם לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", עבאס אמר באותן הזדמנויות לחברי הוועד המרכזי של התנועה, כי בפני פיאד שתי אופציות: או שיחזיר את שר האוצר נביל קסיס שהתפטר לפני כחודש לתפקידו או שיפוטר בעצמו. כך, לפי הדיווח ב"מען", מבקש כעת פיאד להקדים את עבאס ולהתפטר, מכיוון שאינו מתכוון להשלים עם חזרתו לתפקיד של קסיס.

מקורות פלסטינים מציינים כי סוגיית שר האוצר היא אחת מכמה סיבות שהביאו להעמקת הקרע בין עבאס ופיאד, ובהן גם, למשל, העובדה כי האחרון לא נכנע לתכתיבי הפתח בכל הקשור להתנהלות הכלכלית של הרשות, ובכלל זה מינויים פוליטיים שאנשי התנועה דרשו להוציא לפועל.

ברמאללה מעלים את שמו של ד"ר מוחמד מוסטפא, העומד בראש קרן ההשקעות הפלסטינית עוד מתקופת נשיאותו של ערפאת, כמי שיוביל את הממשלה החדשה. אופציה נוספת היא כי עבאס יעמוד בעצמו בראש הממשלה, כפי שסוכם עוד במתווה הפיוס עם החמאס, וירכיב בהתאם ממשלת טכנוקרטים שתכשיר את השטח, הן בגדה והן ברצועת עזה, לבחירות. מנגד, ברשות מציינים כי אפשרות זו נראית כעת קלושה, היות ומאמצי הפיוס טרם הבשילו לכדי הרכבת ממשלת אחדות או ממשלת פקידים, וההערכה הרווחת היא כי הנשיא הפלסטיני יעדיף בכל זאת ממשלה זמנית בראשות מוסטפא, עם שינויים פרסונאליים מוגבלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ