לפיד מתכנן: פגיעה במגזר הציבורי וקיצוץ של מיליארד ש' בתקציב החינוך

לפי מתווה התקציב שהוצג היום לראש הממשלה, מתוכננת הטלת מסים על מכוניות יוקרה, דירות פאר ומוצרי מותרות נוספים ■ לפיד בוחן שינוי החוק לעידוד השקעות הון ■ משרד האוצר: התקציב משקף את חזונו של יאיר לפיד המציב את האדם העובד במרכז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האוצר, יאיר לפיד, ובכירי משרדו, הציגו היום לראש הממשלה, בנימין נתניהו, את מתווה התקציב ל-2013 ו-2014.  המתווה משקף, לפי הודעת דוברת השר, את חזונו של יאיר לפיד, המציב את האדם העובד במרכז.

בין הצעדים שהוצגו, לפי הדוברת, הטלת מסים בגובה 25% על מכוניות יוקרה, דירות פאר ומוצרי מותרות נוספים, מה שיגדיל את הכנסות המדינה ממסים בכ-200-100 מיליון שקל בשנה וחצי הקרובות, סכום קטן מאוד מול הגירעון הענק, 39 מיליארד שקל, בתקציב המדינה החדש ל-2014-2013.

ראש הממשלה מכיר באופן יחסי את מתווה התקציב החדש, שכן הוא מבוסס על הצעות האוצר, בקיץ ובסתיו האחרון, לפני ההחלטה להקדים את הבחירות. המתווה שהוצג אתמול שונה מעט מהמתווה שהוצג בפני נתניהו בסוף 2012, לאחר שהאוצר עידכן אותו בהתאם לשינויים וההתפתחויות שחלו במשק בחודשים האחרונים, הציפיות החדשות לשנה וחצי הקרובות, ובהתאם לדרישות ספציפיות של שר האוצר החדש.

האוצר לא מדבר

לשר האוצר היה חשוב לשמור על דממה בקשר למהות האמיתית של הדיונים, הגזירות הקשות שיוטלו על הציבור הרחב, ולציין בהודעה פופוליסטית רק את המסים שיוטלו על עשירים, למרות שהדיונים היו מאוד יסודיים, ועסקו במגוון רחב של נושאים.

נציגי האוצר ציינו כי הממשלה קבעה יעד גירעון גבוה יחסית בתקציב 2013 - 3% מתוצר - ויעד גירעון מעט נמוך יותר ל-2014, 2.75%. המשק אמור לצמוח השנה ב-3.5% (כולל תרומת הגז הטבעי), האינפלציה תהיה באזור ה-2%, והכנסות המדינה ממסים צפויות להיות מעל 230 מיליארד שקל, לאחר שההכנסות ב-2012 הסתכמו ב-218.6 מיליארד שקל.

במרכז התוכנית שהוצגה בישיבה אתמול ויוצגו בישיבת ההמשך ביום ראשון הקרוב בפני ראש הממשלה, קיצוץ של 30 מיליארד שקל בצד ההוצאות בתקציב החדש, 10 מיליארד שקל במחצית השנייה של 2013 ו-20 מיליארד שקל ב-2014. בצד ההוצאות התוכנית מדברת על העלאת מסים או ביטול פטורים ממס בהיקף של 3 מיליארד שקל השנה ו-6 מיליארד שקל ב-2014.

יאיר לפידצילום: מיכל פתאל

עיקר הבעיה בתקציב החדש היא בצד ההוצאות. לפי מתווה האוצר, הקיצוץ בהוצאות אמור לעמוד על חמש רגליים, קיצוץ של 4.5 מיליארד שקל בשנה וחצי הקרובות בתקציב הביטחון, קיצוץ של 4 מיליארד שקל בקצבאות הילדים, קיצוץ של 4 מיליארד שקל בשכר במגזר הציבורי, קיצוץ של 3 מיליארד שקל בתקציב התשתיות וקיצוץ של 12 מיליארד שקל בסעיפים מיותרים בתקציב, או הקטנת סעיפים מנופחים, כולל קיצוץ של מיליארד וחצי שקל בתמיכה לחרדים וסכום דומה בתמיכה בהתנחלויות. תיתכן גם פגיעה בפרויקטים חדשים עליהם המליצה ועדת טרכטנברג, בסך מיליארד וחצי שקל בתקציב הדו-שנתי.

האוצר מתכוון גם לקצץ מיליארד שקל בתקציב החינוך ולהכביד את נטל המס על מי שמשקיעים בקניית דירות לצורכי השכרה. קצבת הביטוח הלאומי לילדים תופחת ל-150 שקל ותהיה שווה לכל הילדים. מי שמשלם מס ייסף, בעלי השכר בגובה 67 אלף שקל ויותר, לא יקבלו קצבת ילדים.

האוצר מציע בתקציב החדש פגיעה בעובדי המגזר הציבורי בשורה של נושאים - קיצוץ של 2.5% בשכר, דחייה בתשלום דמי ההבראה ודמי הביגוד, הגדלת הפרשות עובדי המגזר הציבורי הוותיקים לפנסיה תקציבית מ-2% מהשכר כנהוג היום ל-5%, דחייה של הפעימה האחרונה בהסכם השכר המתוכננת ל-1 ביולי 2013 ולפיה תהיה עלייה של 1% בשכרם, ל-2014 או ל-2015. האוצר גם מציע לדחות או לפרוס למספר שנים  הטבות שכר שהובטחו בשנה האחרונה לציבורי עובדים ששבתו (רופאים, פרקליטים, אחיות עובדים סוציאליים ועוד). יידחו גם סלילת כבישים, הנחת מסילות רכבת ורפורמות שונות וגם הגדלת תקציבים בתחומי הכבאות, בריאות, אקדמיה, חינוך, ומשטרה.

מיסים פוגעים בצמיחה

בצד ההכנסות הבעיה קלה יותר, מכיוון שחסרים לקופת המדינה "רק" 9 מיליארד שקל בשנה וחצי הקרובות. אנשי האוצר מעדיפים שהכסף יגיע מביטול פטורים, כמו ביטול הפטור ממס על הפרשות לקרנות השתלמות, קיזוז ההקלות במס בחוק לעידוד השקעות הון, וביטול הפטור ממע"מ על ירקות ופירות. לדעת אנשי האוצר, מדובר בעיוותי מס, שבעבר היה להם אולי צידוק, אך לא כיום.

במידה שיוחלט לוותר על ביטול הפטורים, האוצר מציע להעלות את המע"מ ב-1%, מה שיכניס לקופת המדינה יותר מ-4 מיליארד שקל בשנה, להעלות את מס החברות ב-1% מ-25% ל-26%, מה שיכניס לקופת המדינה 0.7 מיליארד שקל בשנה, ולהעלות את מס ההכנסה לבעלי השכר הבינוני-גבוה והגבוה גם כן ב-1%, מה שיניב לקופת המדינה עוד 1.3 מיליארד שקל בשנה. באוצר ציינו כי מהעלאת מס ההכנסה לא ייפגעו 5 העשירונים הנמוכים, שכן הם לא מגיעים לסף גביית המסים.

בשבוע הבא צפוי שר האוצר לפיד להיפגש עם שר הביטחון בוגי יעלון כדי לדון איתו על הקיצוץ הצפוי בתקציב הביטחון, ועם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, בהמשך לשיחתם השבוע, כדי לדון על הקיצוץ הצפוי בשכר במגזר הציבורי, על ביטול או דחיית הסכמי שכר חדשים במשק, ועל האופציה לבטל את הקלות המס לקרנות ההשתלמות.

האגודה לזכויות האזרח פנתה אתמול בבוקר בבהילות לרה"מ, שר האוצר ושר הרווחה מאיר כהן, בקריאה שלא לקצץ בקצבאות הילדים כל זמן שלא נערכה בחינה כוללת ומקיפה של מערך התמיכה והקצבאות במטרה להתאים אותן לצרכים האמיתיים.

ביטול הטבות המס במרכז הארץ

לפיד אמר היום כי יש לבחון מחדש את חוק עידוד השקעות הון, שגובש ב-2010 ושמעניק הטבות מס גדולות לחברות מייצאות, לעומת שיעור מס של 25% הנהוג במשק. על פי החוק, חברות מייצאות במרכז הארץ משלמות מס חברות בגובה 12.5%, שאמור לרדת ב-2014 ל-12%. חברות בפריפריה משלמות מס בגובה 7%, שאמור לרדת ב-2014 ל-6%. זאת כאשר משרד האוצר בוחן את העלאת מס החברות הכללי במשק ל-26% לפחות, במטרה לצמצם את הגירעון בתקציב.

בעבר הרחוק בחנו במשרד האוצר אפשרות לבטל כליל את הטבות המס במרכז הארץ. יתכן כי במסגרת הבדיקה המחודשת תיבחן גם חלופה זו, מתוך הנחת עבודה שהטבות מס במרכז הארץ מקטינות את האטרקטיביות של הפריפריה במשיכת השקעות.

מס קנייה נוסף למכוניות יוקרה

התוכנית המסתמנת כוללת העלאת מס הקנייה המוטל על מכוניות מסוימות, אל מעל 83%. עליית המסים תחול רק על מכוניות שיוגדרו 'מכוניות יוקרה', והגדרה זו תיקבע לפי רף מחיר מסוים. ככל הנראה, המיסוי יוטל על דגמים שמחיר הקנייה שלהם גבוה מ-300 אלף שקל. מדובר במכוניות סאלון ורכבי פנאי יוקרתיים של מותגים כמו אאודי, ב.מ.וו, מרצדס ואחרים.

העלאת המסים צפויה לפגוע בשוק מכוניות היוקרה בישראל, שמראה גידול מרשים בשנתיים האחרונות. במשרד האוצר מסרבים לפרט בעניין העלאת המסים, כדי שלא לשנות ביקושים בשוק הרכב.

מיסוי זה יהיה נפרד משינוי נוסחת המיסוי הירוק, שצפויה להתעדכן בקרוב. במסגרת שינוי נוסחת המיסוי יוחמרו הקריטריונים לפיהם מגיעים הטבות מס למכוניות מזהמות פחות. משמעות הדבר היא שמכוניות מיני יתייקרו בכ-2,000 שקל, ומשפחתיות בכ-3,000 שקל. דווקא על מכוניות יוקרה, לשינוי במיסוי הירוק תהיה השפעה מועטה.

ככל הנראה, המיסוי על מכוניות יוקרה יוטל על דגמים שמחיר הקנייה שלהם גבוה מ-300 אלף שקל. מדובר במכוניות סאלון ורכבי פנאי יוקרתיים של מותגים כמו אאודי, ב.מ.וו, מרצדס ואחרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ