ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

רוב הפלסטינים מתנגדים לירי הרקטות מישראל לרצועת עזה – כך עולה מסקר חדש שמפרסם מכון אלקודס לתקשורת וסקרים ברמאללה. מנתוני הסקר עולה כי רק 38% מהפלסטינים תומכים בירי הרקטות לעבר ישראל לעומת 74% שתמכו בירי בדצמבר 2012.

הסקר מתבסס על מדגם מייצג ואקראי של 1179 פלסטינים מעל גיל 18 המתגוררים ברצועת עזה ובגדה המערבית. עמדותיהם של משתתפי הסקר נאספו באמצעות שאלונים. בגדה המערבית ובירושלים השתתפו בסקר 749 אנשים וברצועת עזה השתתפו 430 איש. הסקר כלל ערים, כפרים ומחנות פליטים. טעות הדגימה בסקר היא 3.3%.

ירידה נוספת נרשמה בסוגית המאבק המזוין נגד ישראל והפגיעה במטרות ישראליות , כאשר רק 31% תומכים במאבק המזוין כיום לעומת 51% אחוזים בדצמבר 2012. עורכי הסקר ציינו כי העלייה שנרשמה בשנתיים האחרונות בתמיכה בפגיעה במטרות ישראליות נבעה לטענתם בעיקר מהתנהלות ישראל במבצע "עופרת יצוקה" ובמבצע "עמוד ענן", וכי נתוני הסקר המתפרסמים כיום כמעט זהים לנתונים שהוצגו לפני עופרת יצוקה.

להורדת הסקר המלא

פעילי חמאס בעצרת בחברון בדצמבר 2012

יחד עם זאת, בסקר יש עלייה בולטת באחוזי התמיכה באינתיפאדה הפלסטינית ו-30% ממשתתפי הסקר מאמינים שזו הדרך הטובה ביותר לסיום הביא לסיום הכיבוש לעומת 22% שהחזיקו בעמדה דומה לפני שלושה חודשים. בסקר יש התייחסות לתמיכת דעת הקהל הפלסטינית בהסכמי אוסלו, וממנה עולה כי אחוז התמיכה בהסכם ירד מ-68% בדצמבר 1997 ל-43% אחוז היום.

עוד נתונים שעולים מהסקר מצביעים על כך ש60% מהציבור הפלסטיני ראה בביקור נשיא ארה"ב, ברק אובמה, כמהלך שעזר ותמך יותר בישראל ורק 2% בודדים ראו בביקור צעד שהועיל לפלסטינים. 25% ממשתתפי הסקר אמרו כי הביקור לא קידם שום דבר והיתר לא הביעו עמדה.
49%

מהמשיבים על הסקר בעניין רואים בישראל האחראית למשבר הכלכלי בשטחי הרשות ורק 15% טוענים כי הרשות הפלסטינית היא האחראית הבלעדית למצב. 34% רואים גם בישראל וגם ברשות האחראיות למשבר. נתון נוסף בהקשר הכלכלי הוא התמיכה המאסיבית של הציבור בשביתות ובפעולות המחאה החברתיות ברשות הפלסטינית, כאשר 60% מהמשיבים הגדירו את השביתות של פקידי השירות הציבורי ברשות צודקות לעומת 37% שהגדירו אותן מזיקות.

הסקר בדק גם את העמדה הפלסטינית בעניין הפיוס בין הפת"ח לחמאס, וממנו עולה כי רוב מוחץ בציבור הפלסטיני תומך ביישום מתווה הפיוס בין שני הארגונים גם אם הדבר כרוך בסנקציות מצד ארה"ב וישראל. למרות הדברים, בציבור הפלסטיני יש תמימות דעים ששתי התנועות לא עושות די למען מטרה זו, ו-60% מהנשאלים השיבו ששתי התנועות מקדמות את האינטרסים הפנימיים שלהן על חשבון טובת הכלל. אחד הנתונים המעניינים בסקר בהקשר זה מצביע על כך שהציבור הפלסטיני בעזה מטיל על חמאס אחריות גדולה יותר לכישלון הפיוס: 32% מאשימים את חמאס ורק 26% את הפת"ח. בגדה המערבית 20% ממשתתפי הסקר רואים בפת"ח כאחראי לכישלון לעומת 18% שמטילים אותה על חמאס. 87% השיבו כי הם תומכים בדרישה לרפורמה במוסדות אש"ף שתכלול בארגון את כל הפלגים הפלסטינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ