גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל ומשרד הביטחון החליטו הערב (חמישי) לשנות את הנוהל הקיים בטקס פתיחת פרויקט "דגלון לנופל", כך שהרמטכ"ל יניח דגלון על קבר החלל האחרון שנקבר בהר הרצל באשר הוא - בנוסף לחלל האחרון שנקבר בחלקה המרכזית. 

הטקס, שבמסגרתו מניח הרמטכ"ל דגל על קברו של החלל האחרון שנקבר בהר הרצל סמוך ליום הזיכרון לחללי צה"ל, כלל עד כה רק חללים שהוגדרו כיהודים "ללא עוררין" ונקברו בחלקה המרכזית בבית העלמין - ולא חללים שיהדותם מוטלת בספק.

מוקדם יותר פורסם כי הרמטכ"ל בני גנץ הניח אתמול (רביעי) דגל על קברו של סא"ל (במיל') שלמה (מוני) ניצני, גיבור ישראל שמת לפני כחצי שנה, בעוד שהחלל האחרון שנקבר בהר הרצל הוא יבגני טולוצ'קו, שמת לפני כחודשיים ונקבר בחלקה המיועדת לחללים שיהדותם בספק.

בדובר צה"ל ביקשו להבהיר לאחר הפרסום כי "בראיית הרמטכ"ל אין קשר לזהות הנופל, נסיבות נפילתו, דתו או מינו. אם כתוצאה מן ההליך נפגע מאן דהוא, הרמטכ"ל מצר על כך". 

הרמטכ"ל בני גנץ מניח את הדגלון על קברו של סגן־אלוף במיל' שלמה ניצני, ביום רביעיצילום: רויטרס

הקבורה בהר הרצל נעשית לפי חלקות, המתייחסות למועד נפילת החללים: חיילים שנפלו במלחמת העצמאות, במלחמת ששת הימים ובמלחמת ההתשה (המפוצלות לשתי חלקות – ג"כ), חלקת מלחמת יום הכיפורים ועוד. לצדן קיימות בבית הקברות גם שתי חלקות המיועדות לקבורת חללים שיהדותם מוטלת בספק, הנקברים ב"אזור א'" של בית העלמין הצבאי. בחלקה 23 של אזור זה נקבר טולוצ'קו, שמת ב-17 בפברואר בעודו בטירונות.

הנחת הדגלון בידי הרמטכ"ל פותחת את מפעל ההנצחה השנתי של צה"ל, שבמסגרתו מניחים חיילים דגלוני ישראל על קברי כלל החללים, כולל אלה שאינם יהודים. מקור במשרד הביטחון שהתייחס לעניין הפרויקט אמר כי קריטריון הקבורה בחלקה המרכזית "נקבע כשהתחיל הטקס". לדבריו, "אותו חייל (טולוצ'קו – ג"כ) פשוט לא עמד בקריטריונים".

מדובר צה"ל נמסר כי "החל מתחילת מיזם 'דגלון לנופל' ב-2003 מניח הרמטכ"ל את הדגלון על קברו של החלל האחרון שנקבר בחלקה הצבאית המרכזית". עם זאת, באף אחת מהודעת דובר צה"ל שנגעו לפרויקט השנה ובשנה שעברה לא אוזכר פרט מידע זה, אלא צוין כי הנחת הדגל מבוצעת על קברו של החלל האחרון שנקבר בהר הרצל. 

לאחר פרסום הפרשה הבוקר על ידי כרמלה מנשה ב"קול ישראל" קראו כמה חברי כנסת לתקן את הקריטריון. ח"כ אלעזר שטרן, ששימש בעברו ראש אגף כוח האדם בצה"ל, אמר כי "מהודעת דובר צה"ל משתמע שהרמטכ"ל אף פעם לא יניח את הדגלון על קברו של חייל לא יהודי, גם אם הוא החלל האחרון שנפל. אני מניח שהרמטכ"ל לא מתכוון לזה, ולכן קורא לו לתקן את הטעות ואת משמעותה עוד לפני יום הזיכרון שהוא יום הזיכרון גם של החללים היהודים וגם של החללים הלא-יהודיים". 

גם חברת הכנסת זהבה גלאון הגיבה לדברים ואמרה כי "העובדה שלא היה יהודי לא הפריעה למדינה לדרוש ממנו להקריב עמו למענה, אך עם מותו היא משליכה אותו מחוץ לגדר ומסרבת לחלוק לו כבוד אחרון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ