האמריקאים והאירופאים לחצו וסלאם פיאד לא התפטר

מקורות פלסטינים דיווחו כי הממשל בארה"ב מעוניין שפיאד יישאר בתפקידו. הם סבורים שפיאד יכול להשפיע על התמיכה הכלכלית ברשות ועל תהליך השלום

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מקורות פלסטינים ברמאללה דיווחו הבוקר (שישי) כי הפגישה שהיתה אמורה להיערך אתמול בין לראש ממשלתו, , נדחתה בשל לחץ אירופאי ואמריקאי. לדברי המקורות, האמריקאים מעוניינים שפיאד ימשיך בתפקידו

במערב מביעים הסתייגות ממאבקי הכוח וההתנהלות הפוליטית הפנימית ברשות הפלסטינית במקביל לניסיונות לחדש את התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. לדברי המקורות, האמריקאים רואים בפיאד דמות שעשויה להשפיע רבות על התרומות והתמיכה הכלכלית ברשות.

עוד דווח, כי אם עבאס יקבל את התפטרותו של פיאד הוא לא יוכל להקים לממשלה חדשה בלי הסכמה על תנאי הפיוס עם חמאס. רק במקרה כזה המהלך יקבל גיבוי פלסטיני וערבי כולל, אחרת כל ניסיון להרכב ממשלה חדשה שבראשה יעמוד איש פתח יכולה להיתקל בסירוב.

אתמול היו דיווחים סותרים ברמאללה בעניין התפטרותו של פיאד. גורמים בכירים ברשות הפלסטינית טענו כי פיאד מתכוון להגיש את התפטרותו לנשיא עבאס (אבו מאזן) השוהה בירדן, ולהקדים בכך את פיטוריו האפשריים על ידי עבאס. זאת על רקע חילוקי דעות ביניהם סביב ניהול המשבר הכלכלי בגדה. מנגד, מקורבים לפיאד אמרו ל"הארץ" בתגובה לדיווחים הללו כי "מדובר רק בחלומות של אנשי פתח שמנסים להיפטר מפיאד".

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, בלשכתו"צילום: אמיל סלמן

יחד עם זאת, ברמאללה לא מכחישים כי בין שני המנהיגים שורר קרע אמיתי, וההערכות הן כי פיאד לא ימשיך בתפקידו ממילא עוד זמן רב, בין היתר אף בשל החשש מהתלקחות אלימה בגדה.

זאת ועוד, גורם פלסטיני אמר ל"הארץ" כי פיאד התפטר כבר בעבר, אולם הנשיא עבאס לא קיבל את ההתפטרות נוכח לחצים פנימיים, כמו גם לחץ מערבי, ובעיקר אמריקאי, מאחר ופיאד, לשעבר בכיר בבנק העולמי, היה זה שהצליח ליצור יציבות בכל הקשור לניהול ענייניה הכלכליים של הרשות, ואף להוביל פרויקטים לבניית מוסדות שסייעו לרשות בפנייה לאו"ם לקבלת מעמד של מדינה. לדברי אותו גורם, תמונת המצב הפעם שונה, מאחר ועבאס התבטא בישיבות סגורות של הפתח כי בכוונתו לפטר את פיאד. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ