ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד התפטר

חרף לחץ מצד מדינות אירופה וארה"ב למנוע את ההתפטרות, הנשיא הפלסטיני קיבל את בקשתו של פיאד. גורמים ברשות: שם המחליף יוכרז בתוך ימים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים25
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, הגיש הערב (שבת) את התפטרותו מתפקידו. הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), נפגש הערב עם פיאד במוקטעה שברמאללה במשך 20 דקות, ובסיום הפגישה קיבל את התפטרותו. בסיום הפגישה נמסר כי עבאס הודה לפיאד על התקופה שבה כיהן כראש הממשלה וביקש ממנו להמשיך בכהונתו כראש ממשלת מעבר עד למינוי ראש ממשלה והרכבת ממשלה חדשה.

התפטרות פיאד, שמכהן בתפקידו מ-2007, לא הפתיעה את החוגים הפוליטיים ברמאללה, לאחר שיחסיו עם הנשיא עבאס הגיעו לשפל חסר תקדים. עם זאת, קבלת התפטרותו על ידי עבאס התקבלה בהפתעה. לפי מקורות פלסטיניים, פיאד היה נחוש להתפטר ולא נענה לניסיונות שכנוע מצד ארה"ב להשאירו בתפקיד.

בלשכתו של אבו מאזן החלו במגעים להרכבת הממשלה החדשה. על פי הערכות, בלשכת אבו מאזן יעדיפו למנות לתפקיד אדם עצמאי המקורב לפתח, בעל רקע כלכלי מובהק, שיצטייר בפני הציבור הפלסטיני כטכנוקרט ולא כפוליטיקאי. בראש הרשימה נמצאים הד"ר מוחמד מוסטפא, מנהל קרן ההשקעות הלאומית, בעל רקע פוליטי וכלכלי, איש פתח עוד מתקופת יאסר ערפאת, או הד"ר ראמי אל חמדאללה, מנהל אוניברסיטת א-נג'אח בשכם, איש אקדמיה מוכר מאוד בזירה הפלסטינית.

ראש הממשלה המתפטר, פיאד. ארכיוןצילום: אי–פי

אפשרות נוספת היא שעבאס בעצמו יעמוד בראשות הממשלה, כפי שסוכם עוד במתווה הפיוס עם החמאס. ממשלה שכזו תכשיר את השטח לבחירות, הן בגדה והן בעזה. עם זאת, ברשות מבינים כי טרם הבשילו מאמצי הפיוס להרכבת ממשלת אחדות או ממשלת פקידים ולכן הסיכויים לתסריט זה נראים קלושים.

פיאד הודיע על כוונתו להתפטר עוד בחודש פברואר בשל מחלוקת על מדיניותו הכלכלית ובעיקר רפורמת המס שהוביל. המשבר בינו לבין אבו מאזן החריף על רקע התפטרותו של שר האוצר נביל קסיס.

מקורות פלסטינים עצמאיים מציינים כי התפטרות שר האוצר קסיס העמיקה את הקרע בין ראש הממשלה לנשיא, שנוצר לאחר שפיאד לא נכנע לתכתיבי הפתח בכל הקשור להתנהלות הרשות, החל ממינויים פוליטיים ועד לשקיפות כלכלית. בכיר בפתח אמר ל"הארץ" כי הקרע בין הפתח לפיאד, המוגדר כמועמד עצמאי, קיים כבר תקופה ארוכה. לדבריו, ניסיונות להדיחו לא צלחו בשל לחץ פנים-פלסטיני וחשש מהידרדרות כלכלית או עקב לחץ חיצוני.

מקור פלסטיני מסר ל"הארץ" כי פיאד הגיש את התפטרותו בעבר, אולם אבו מאזן לא קיבל אותה בשל לחצים פנימיים וחיצוניים, ובעיקר מכיוון ארה"ב. זאת מכיוון שפיאד, לשעבר בכיר בבנק העולמי, הצליח להביא ליציבות בניהול ענייניה הכלכליים של הרשות. לדבריו, הפעם תמונת המצב שונה, ועבאס אף התבטא בישיבות סגורות של הפתח על כך שבכוונתו לפטר את פיאד.

כוונתו של פיאד להתפטר נודעה בסוף השבוע, ואף נקבעה פגישה בינו לבין אבו מאזן ליום חמישי בערב, אך פגישה זו נדחתה, ללא הסבר. לפי דיווחים רבים בתקשורת הערבית והפלסטינית, האיחוד האירופי והממשל האמריקאי הפעילו לחץ כבד על אבו מאזן ופיאד שלא להוציא את המהלך לפועל, ואף דווח כי מזכיר המדינה ג'ון קרי יצר באופן אישי קשר עם עבאס. לפי מקורות פלסטינים, פיאד היה נחוש להתפטר ולא הסכים להצעות גישור ופשרה. מקור פלסטיני בכיר אמר ל"הארץ" כי פיאד "לא רצה להצטייר כמינוי כפוי מצד האמריקאים על העם הפלסטיני ולכן היה החלטי שהפעם אין דרך חזרה ובכוונתו לממש את ההתפטרות".

על פי הערכות פלסטיניות, התפטרות פיאד צפויה להכניס את הזירה הפוליטית והכלכלית ברשות לחוסר ודאות. פיאד, בעל שם עולמי בכלכלה, נחשב דמות מפתח ברשות בכל הנוגע לסיוע הבינלאומי. מדינות רבות הסכימו להעביר כספים וסיוע בשל השקיפות שהוביל, בעיקר בביצוע פרויקטים בתחום התשתיות ומבני ציבור. "אין ספק שרוב המדינות התורמות יחכו עכשיו כדי לדעת מי יוביל את הממשלה והכלכלה הפלסטינית ואין ספק שמלאכת הרכבת הממשלה לא תהיה משימה פשוטה", אמר המקור הפלסטיני הבכיר.

בתנועת הפתח לא הסתירו את שמחתם על התפטרותו של פיאד ואף תקפו את הממשל האמריקאי בשל התערבותו בסוגיה. חבר הוועד המרכזי של הפתח, עזאם אל אחמד, אמר כי ההצהרות של הממשל מהוות התערבות בוטה בעניינים הפנימיים בזירה הפלסטינית עד כדי השפלה: "ארה"ב מתערבת כמעט בכל הליך ציבורי עולמי, אולם מה שקרה בזירה הפלסטינית זו השפלה שאנחנו לא יכולים לקבל".

גם בחמאס לא הביעו צער על התפטרותו של פיאד אך מיהרו להכריז כי אין מדובר ביישום מתווה הפיוס. דובר החמאס ברצועת עזה, סאמי אבו זהיר, מסר כי התפטרות פיאד נובעת מחילוקי דעות בינו לבין תנועת הפתח שיצאה במוצהר נגד מדיניות ממשלתו. לדבריו, "יישום הפיוס לא תלוי בהתפטרות פיאד אלא בהתחייבות הפתח לקבל את תנאי הסכם הפיוס ולא רק באופן חלקי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ