הפלסטינים מחו בפני שר החוץ הקנדי על פגישתו עם לבני במזרח ירושלים

במכתב חריף, טען בכיר הרשות עריקאת שהפגישה מהווה תמיכה במדיניות ישראלית בלתי חוקית. ביירד השיב: אנו תומכים בשני הצדדים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ברשות הפלסטינית הביעו כעס רב על שר החוץ של קנדה, ג'ון ביירד, בעקבות פגישתו השבוע עם שרת המשפטים ציפי לבני בלשכתה במזרח ירושלים. ראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, שיגר אתמול (שישי) איגרת תלונה חריפה לביירד ובה טען כי במעשיו הפר את החוק הבינלאומי.

שלשום נחשף ב"הארץ" כי שר החוץ הקנדי ביצע תקדים דיפלומטי כאשר פגש את לבני במשרד המשפטים בשכונת שייח' ג'ראח, שנחשבת לפי החוק הבינלאומי כשטח כבוש. ביירד קיים את הפגישה בניגוד לרוב עמיתיו במדינות המערב שמסרבים לפגוש בכירים ישראלים במזרח ירושלים, כיוון שאינם מכירים בריבונות הישראלית בחלק זה של העיר.

"אנו מודאגים מאוד מפגישתך עם בכירים ישראלים במזרח ירושלים", כתב עריקאת לביירד לפי ציטוטים מהמכתב שהופיעו הבוקר בעיתון "אל-איאם" שיוצא ברמאללה. "הכרה במצב בו נעשה ניסיון לספח את בירתנו הוא הפרה של החוק הבינלאומי ופוגע במאמצי הממשל האמריקאי לחדש את תהליך השלום".

שר החוץ הקנדי ביירד, שלשוםצילום: אי–פי

עריקאת ציין במכתב כי קנדה מחויבת לכבד את אמנת ז'נבה הרביעית, שעליה היא חתומה. לפי האמנה אסור למדינה הכובשת ליישב את אזרחיה בשטח הכבוש. "מדינה שמסייעת בידיעה למדינה אחרת בביצוע עבירה נושאת באחריות להפרה גם כן", כתב עריקאת לביירד.

עריקאת הוסיף במכתבו כי הפגישה עם לבני במזרח ירושלים היא ניסיון "לתת לגיטימציה למצב בלתי חוקי" ומהווה תמיכה במדיניות ישראלית בלתי חוקית. "קנדה משתפת פעולה עם ההפרות הישראליות של החוק הבינלאומי", הוסיף עריקאת. "מי שנפגע הם לא רק הפלסטינים אלא הקהילה הבינלאומית כולה".

מאז הפרסום ב"הארץ" מתחו כמה כלי תקשורת בקנדה ביקורת על שר החוץ ביירד וטענו כי הוא הפר על דעת עצמו וללא כל דיון מוקדם מדיניות קנדית ארוכת שנים. במסיבת עיתונאים בלונדון ביום חמישי דחה ביירד את הביקורת.

"אנחנו תומכים בשני הצדדים", אמר ביירד. "השאלה איפה אני שותה קפה עם ציפי לבני אינה מאותתת על שום שינוי במדיניות החוץ של קנדה.. אין לי כל רצון להיכנס לוויכוח סמאנטי לגבי האם זה בסדר שאני פוגש מישהו בצד האחד של הרחוב וזה לא בסדר אם אני פוגש אותו בצד השני של הרחוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ