הרמטכ"ל ביקר את בני משפחתו של יבגני טולוצ'קו

הביקור התקיים לאחר שגנץ לא הניח דגלון על קברו של החלל האחרון של צה"ל, משום שנקבר בחלקה של מי שיהדותם מוטלת בספק

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל בני גנץ ביקר אתמול את בני משפחת החייל יבגני טולוצ'קו, חלל צה"ל האחרון, לאחר שלא הניח דגלון על קברו. הפרשה החלה בשבוע שעבר לאחר שפורסם כי גנץ הניח בשבוע שעבר, במהלך טקס "דגלון לנופל", דגל על קברו של סא"ל (במיל') שלמה ניצני, בעוד שהחלל האחרון שנקבר בהר הרצל הוא יבגני טולוצ'קוב הקבור בחלקה של מי שיהדותו מוטלת בספק. בצה"ל ביקשו להבהיר לאחר הפרסום כי "בראיית הרמטכ"ל אין קשר לזהות הנופל, נסיבות נפילתו, דתו או מינו. אם כתוצאה מן ההליך נפגע מאן דהוא, הרמטכ"ל מצר על כך".

הטקס, שבמסגרתו מניח הרמטכ"ל דגל על קברו של החלל האחרון שנקבר בהר הרצל סמוך ליום הזיכרון לחללי צה"ל, כלל עד כה רק חללים שהוגדרו כיהודים "ללא עוררין" ונקברו בחלקה המרכזית בבית העלמין - ולא חללים שיהדותם מוטלת בספק.

בעקבות הפרשה, שעוררה תרעומת ציבורית ופניות של חברי כנסת לרמטכ"ל לשנות את הנוהל, החליטו במשרד הביטחון ובצה"ל כי החל מהשנה הבאה יונחו שני דגלים - האחד על קברו של החלל האחרון בחלקה המרכזית, ודגלון נוסף על קברו של החלל האחרון, ללא קשר לחלקה בו נקבר. גם החלטה זו זכתה לביקורת בטענה כי היא מנציחה את האפליה באופן קבורתם של הנופלים. אתמול הודיע ח"כ אלעזר שטרן כי הגיש הצעת חוק לפיה חייל שנפטר, לרבות חייל הזכאי לזכויות מכורח חוק השבות, ייקבר בצמוד לקברי החיילים הקבורים בבית הקברות הצבאי.

גם בני משפחתו של שלמה ניצני מתחו בסוף השבוע ביקורת על התנהלותו של גנץ. "הרמטכ"ל צריך לנסוע לבית המשפחה הזו ולהתנצל", אמרה אחותו של ניצני, נגה ברלב. "אני רוצה לבכות כשאני חושבת על המשפחה הזו, זה לא מביע כבוד לאח שלי, זה ניצול של המעמד שלו, שכאשר הוא מת הוא פגע במשפחה אחרת".  "לו שלמה היה שומע על שנעשה, הוא לא היה מסכים עם זה. יש הרבה כעסים במשפחה, זה היה מיותר לחלוטין. זה ביזיון לא נורמלי, ואני מתבייש בשביל צה"ל, הרמטכ"ל והרב הצבאי הראשי. אם זה היה מכוון - מישהו צריך ללכת הביתה", אמר אחיו של שלמה רמי ניצני.

אתמול נערך טקס לזכרו של טולוצ'קו בבית הספר בו למד בכפר הנוער בקריית יערים, שם נחנכה גם אנדרטה לזכרו. טולוצ'קו הוא חלל צה"ל הראשון בוגר כפר הנוער, ולכן הוצבה אמש האנדרטה לזכרו במקום, בטקס שנערך גם בהשתתפות אמו, ילנה. בבית הספר סיפרו כי נפילתו של טולוצ'קו הייתה מכה קשה והותירה את אנשי כפר הנוער המומים. האנדרטה עצמה הוקמה אגב, בסמוך לבית הכנסת במקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ