בכירים טורקים: שיחות הפיצויים לא צריכות להפוך ל"סחר בסוסים"

הבכירים ציינו שישראל תידרש לשלם סכום משמעותי למשפחות הרוגי המרמרה, ש"אין מדובר בהתמקחות" ושטורקיה רוצה לסיים את המו"מ כבר בשבוע הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טורקיה מעוניינת לסיים את המשא ומתן עם ישראל על הסדר הפיצויים למשפחות הרוגי המשט לעזה כבר בסבב השיחות הראשון שיתקיים בשבוע הבא. בכירים טורקים אמרו לעיתון "הורייט דיילי ניוז" כי הם אינם מעוניינים להיגרר "להתמקחות מלוכלכת" עם ישראל על גובה הפיצויים.

ב-22 באפריל תגיע משלחת ישראלית בכירה לשיחות באנקרה סביב נירמול היחסים בין המדינות וסיכום הסדר הפיצויים. במשלחת הישראלית יהיו חברים היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור ושליחו של ראש הממשלה לשיחות עם טורקיה יוסף צ'חנובר. מהצד הטורקי ישתתפו בשיחות סגן ראש הממשלה בולנט ארינצ' ומנכ"ל משרד החוץ פרידון סינירלולו.
בכירים טורקים שצוטטו ב"הורייט דיילי ניוז" ציינו כי הם ידרשו מישראל לשלם סכום משמעותי כפיצויים למשפחות ההרוגים.

"ישראל צריכה לדעת שלא מדובר בתהליך של התמקחות", אמר בכיר טורקי. "השיחות על הפיצויים לא צריכות להפוך לסחר בסוסים. אנחנו רוצים לפתור את הנושא הזה בשיחות שיתקיימו בשבוע הבא". הבכירים הטורקים ציינו כי השיחות בשבוע הבא לא יהיו קלות אולם העריכו כי תהליך הפיוס לא ייפגע.

ר'פ טייפ ארדואןצילום: אי-אף-פי

"אנחנו רוצים לסיים את הדיונים בנושא בסבב שיחות אחד כיוון שזה לא דבר נעים לדון על כמה כסף שווים חיי אדם. צריך לסכם את זה בדרך הראויה ביותר".

הבכירים הטורקים לא פירטו מה גובה הפיצויים שידרשו מישראל. עם זאת הם ציינו כי בשבועות האחרונים התקיימה בדיקה לגבי תקדימים מהעבר. הבחינה העלתה כי המקרה של ההשתלטות על המרמרה שונה ממקרים אחרים בעולם כיוון שהפעולה הישראלית היתה מכוונת.

לפיכך, טורקיה לא מקבלת את העמדה הישראלית לפיה גובה הפיצויים לכל משפחה צריך לעמוד על סכום של כ-70 אלף דולר שאותו שילמה בעבר ממשלת טורקיה למשפחות של אזרחים שנהרגו מאש הצבא הטורקי.

לדברי הבכירים הטורקים, אירוע המרמרה היה חמור בהרבה כיוון שההשתלטות על הספינה בוצעה בהוראה ישירה של הממשלה הישראלית. הבכירים הטורקים ציינו עוד כי הם משוכנעים שיצליחו למלא את חלקם בהסדר הפיצויים ולשכנע את משפחות ההרוגים הטורקים למשוך את התביעות המשפטיות שהגישו נגד בכירים ישראלים.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ