גנץ: צה"ל יכול לתקוף לבדו מתקני גרעין באיראן

בראיונות לתחנות הרדיו הביע הרמטכ"ל חשש מזליגת העימותים בסוריה לישראל. בעקבות פרשת הדגלון הוא התחייב לבחון את סוגיית הקבורה בצבא

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

הרמטכ"ל בני גנץ התייחס בראיונות חג שמשודרים היום (שלישי) בתחנות הרדיו לסוגיות ביטחוניות מרכזיות בהן השפעת המצב בסוריה ומצרים על ישראל, אפשרות של אינתיפאדה שלישית ותקיפה באיראן.

בראיון לקול ישראל נשאל גנץ האם יש לצה"ל יכולת לתקוף לבדו את המתקנים הגרעיניים באיראן, והוא ענה: "חד משמעית כן". בהמשך אמר כי לצבא הערכות משלו לגבי השלכות תקיפה מסוג זה וכי בצה"ל "ממשיכים לעקוב אחרי המצב באיראן והשלכותיו. נדע לפעול כשיידרש". גנץ התייחס גם לדיונים בנושא בין הדרג המדיני והצבאי והפרסומים אודות מחלוקות בין הצדדים ואמר, "היו הרבה מאוד דיונים, אני לא חושב שנכון לכנות את זה ויכוח יש דיונים ארוכים ויסודיים".

ביחס למצב בשטחים העריך גנץ כי הימשכות השקט ברצועת עזה "מעידה שמבצע עמוד ענן השיג את יעדיו" וכי מדינת ישראל אינה נמצאת בפני אינתיפאדה שלישית ביהודה ושומרון.

בני גנץצילום: מיכל פתאל

בהמשך התנצל על פרשת הנחת דגלון ההנצחה. ביום רביעי הניח גנץ את הדגלון על קברו של סא"ל (במיל'), שלמה (מוני) ניצני, שמת לפני כחצי שנה, בעוד שהחלל האחרון שנקבר בהר הרצל הוא יבגני טולוצ'קו, שמת לפני כחודשיים ונקבר בחלקה המיועדת לחללים שיהדותם מוטלת בספקגנץ הבטיח כי יבדוק את נהלי קבורת חללי צה"ל.

בראיון לגלי צה"ל ציין גנץ כי האפשרות שסבב העימותים בסוריה יופנה גם כלפי ישראל היא אפשרות סבירה. "אנחנו רואים שהמורדים בתוך סוריה כרגע מנהלים את המאבק נגד הצבא הסורי והמשטר של אסד, אבל ברור לחלוטין שתהיה שם את המלחמה השנייה. היא יכולה להיות בינם ובין עצמם, והיא יכולה להיות מופנת כלפינו. יש לי הרושם שנראה את שתיהן" אמר.

בנוסף הזהיר הרמטכ"ל את ממשלת לבנון כי היא זו שתישא באחריות אם חיזבאללה יפעל כנגד מדינת ישראל. "ממשלת לבנון לא תוכל לרחוץ בניקיון כפייה ולומר 'זה חיזבאללה שנלחם בכם, לא אנחנו", אמר לגלי צה"ל. "צה"ל יפעיל את כל כוחו נגד כל המערכת שנמצאת שם על מנת הלהכריע". בהתייחס לאיזור הגבול הדרומי אמר הרמטכ"ל כי חילופי השלטון במצרים לא פגעו בתיאום הביטחוני בין המדינות. "בהיבטים מסוימים התיאום אף השתפר", אמר גנץ.

עוד התייחס גנץ בראיון גם למשמעויות של הקיצוץ האפשרי בתקציב הביטחון. "אם יהיה תקציב הולם - יהיה מענה הולם. אם יהיה תקציב חסר - יהיה מענה הולם, רק במחיר כנראה יותר כואב", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ