כעשרת אלפים איש השתתפו באירועים לציון יום הנכבה

לצד הצועדים שהניפו דגלי פלסטין, הונפו גם כמה דגלי סוריה. ח"כ זחאלקה: "ממשלת ישראל אחראית על המשך האסון ושפיכות הדמים"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

כעשרת אלפים בני אדם, רובם צעירים ובני נוער, השתתפו היום (שלישי) בתהלוכה ובעצרת לציון יום הנכבה על אדמות הכפר העקור ח'וביזה שמדרום לחיפה. בין המשתתפים היו גם ראשי המפלגות והתנועות הפוליטיות הפעילות בחברה הערבית ורוב חברי הכנסת הערבים. בצעדה הונפו דגלי פלסטין ושלטים עם שמות הכפרים שנעקרו ב-1948. מספר פעילים פוליטיים הניפו את דגלי סוריה, בניגוד להחלטת מארגני העצרת מהוועד להגנה על זכויות העקורים בישראל. עניין זה, העומד במחלוקת גם בתוך המפלגות, גררה מחאה של הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית שבחרה לא להשתתף בתהלוכה.

התהלוכה והעצרת מתקיימים הזו השנה ה-16 במקביל ליום העצמאות. בוועד ההגנה על זכויות העקורים בישראל, ארגון הגג של הפליטים והעקורים שהם אזרחי המדינה, הוחלט ב-1996 לציין את יום הנכבה בתאריך זה, בו נוהגים רבים מהעקורים לפקוד את שרידי הכפרים שנעקרו או ננטשו ב-1948. בשטחי הגדה המערבית, בעזה ובמחנות הפליטים הפלסטינים מציינים את יום הנכבה ב-14 מאי.

משתתף בצעדת יום הנכבה, ליד אום אל פאחםצילום: אי-אף-פי

יו"ר הועד, אחמד שיח מוחמד, אמר בנאום בעצרת כי מדי שנה עולה מספר המשתתפים באירוע לציון יום הנכבה. "זכות השיבה היא זכות קדושה עבור העקורים והפליטים ולאף גורם פלסטיני או ערבי אין מנדט לוותר על הזכות הזו. אנחנו קוראים להתגייסות צעירים למאבק הצודק למען זכות השיבה והנוכחות הגדולה והמפתיעה של הצעירים כאן מוכיחה כי בניגוד לצפיות של מנהיגי מדינת ישראל לדורותיהם , העקורים וילדיהם ונכדיהם לא ישכחו ולא יוותרו על זכות השיבה". אמר שיח מוחמד. 

אחמד פחמאוי, בן למשפחה שנעקרה מהכפר אום אזינאת, ששכן בדרום הכרמל, הגדיר עצמו כ'דור שני לנכבה' ואמר: "מי שחושב שזו סוגיה שתיעלם עם הזמן טועה בגדול, לא יהיה צדק ולא יהיה שלום לפני שכל פליט יזכה להכרה בעיקרון זכות השיבה". יו"ר סיעת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר כי "ממשלת ישראל אחראית על המשך האסון ושפיכות הדמים". לדבריו "ישראל מסרבת בעקשנות לפשרה היסטורית, ושלום צודק. היא דחתה אפילו את יוזמת השלום הערבית בה נתנו הפלסטינים לעולם הערבי את כל הוויתורים האפשריים והבלתי אפשריים, ובכל זאת ישראל לא הייתה מוכנה אפילו לדון בה". 

העצרת. לדברי המארגנים, מספר המשתתפים גדל משנה לשנהצילום: אי-אף-פי

בעצרת השתתפו גם נציגי ארגוני שמאל, פעילים בארגונים חברתיים ואנשים שאינם משויכים לארגון כלשהו . ד"ר דלית שמחאי, מרצה לסוציולוגיה במכללת תל חי, ציינה כי היא משתתפת באירוע כבר כמה שנים מתוך הזדהות עם הפלסטינים שעברו לדבריה את טראומת הנכבה. "לא ניתן לדבר על שלום וצדק כל עוד זיכרון הנכבה והשלכותיה לא קיימים בתודעה הישראלית, שמנסה למחוק את הזיכרון הקולקטיבי של הפלסטינים ומה שאירע בנכבה" אמרה ד"ר שמחאי והוסיפה: "אין ספק שהחברה הישראלית ברובה רואה בי ובעוד רבים מהפעילים הישראלים שהגיעו לעצרת דבר חריג, אבל אני מאמינה שבסופו של דבר הסוגיה הזו עוד תחלחל בתוך התודעה הישראלית, למרות שמערכת החינוך הישראלית מנסה למחוק את סוגית הנכבה. זה עיוות ההיסטוריה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ