למרות הקיצוץ – ארה"ב תעביר 220 מיליון דולר לכיפת ברזל

כך על פי תקציב הפנטגון שפורסם ברשת; על פי הדיווח בבלומברג, זו הפעם הראשונה שבה סעיף המימון למערכת מופיע בתקציב סוכנות ההגנה מפני טילים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

משרד ההגנה האמריקאי הקצה 220 מיליון דולר למימון עבור מערכת כיפת ברזל לישראל, כך עולה ממסמכי תקציב הפנטגון שעלו לרשת ופורסמו בסוכנות הידיעות בלומברג. על פי הדיווח, זו הפעם הראשונה בה מופיע סעיף למימון המערכת בתקציב השנתי של סוכנות ההגנה מפני טילים של הפנגטון. במשרד ההגנה האמריקאי מבקשים למטרה זו 220 מיליון דולרים בשנת התקציב 2014, ותוספת של 175.9 מיליון דולרים בתקציב 2015.

אם סעיף זה יאושר בתהליך העברת התקציב השנתי של הפנטגון, יהווה סכום זה תוספת ל-468 מיליון דולרים שהועברו לישראל בשנים האחרונות. עד כה לא ידוע כמה סוללות תרכוש מערכת הביטחון באמצעות מימון זה. עלות סוללת כיפת ברזל נאמדת בכ-50 מיליון דולר ועלות כל טיל יירוט (טמי"ר) נאמדת בכ-40 אלף דולר.

בניסוי שהתקיים בינואר האחרון הצליחה מערכת "כיפת ברזל" ליירט רקטות גם בטווח גדול יותר מכפי יכולתה כיום. הניסוי בוצע כחלק משורת ניסויים שמטרתם להרחיב את פעילותה של מערכת ההגנה האקטיבית אל מול רקטות כבדות.

מערכת כיפת ברזלצילום: רמי שלוש

בנוסף למימון כיפת ברזל, הסוכנות להגנה מפני טילים ביקשה כ-95.7 מיליון דולר לטובת מימון שלוש מערכות נוספות במסגרת התקציב לפרויקטים משותפים עם ישראל. עד 2018 תבקש הסוכנות להבטיח סכום של כ-510 מיליון דולר עבור מערכות אלו. הכספים מיועדים לפיתוח פרויקטים כמו "שרביט קסמים" ופרויקט "החץ 3".

בחודש פברואר נערך בהצלחה ניסוי טיסה ראשון של מערכת ההגנה מפני טילים "חץ 3" בשדה ניסויים במרכז הארץ. בתקציב 2014 תבקש הסוכנות להגנה מפני טילים מימון עבור פיתוחים וניסויים במערכת וביצוע ניסוי טיסה נוסף.

במסגרת הפיתוחים למערכות הקיימות ישולבו חיישנים המגדילים את טווח הזיהוי של מזל"טים הנכנסים למרחב ישראל. בנוסף תתבצע אינטגרציה של מערכות מידע שתאפשר למערכת הגנת הטילים הישראלית להשתלב עם מערכות נשק אמריקאיות באזור.

באוקטובר בשנה שעברה ערכו ישראל וארה"ב את תרגיל המפקדות המשותף הגדול ביותר ה-AC12. התרגיל התמקד בהגנה מפני מתקפת טילים ורקטות והתמודדות "עם איומים קרובים ורחוקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ