גילי כהן
גילי כהן

צה"ל שינה את אופן התגמולים לחיילי המילואים המשרתים עשרות ימים בשנה. כתוצאה מכך קוצץ התגמול המיוחד המוענק לרבים מהם בשליש.

מדי שנה, לקראת יום המילואים שנערך בל"ג בעומר, מפרסם צה"ל את התגמולים המוענקים לאנשי המילואים ששירתו מספר רב של ימי מילואים – ככלל אלה ששירתו מעל לעשרה ימים בשנה. סכום התגמול מחושב בצבא לפי שווי נקודות הזיכוי במס, כאשר המשרתים את מספר המילואים הרב ביותר מקבלים מענק לחשבון הבנק שלהם בשווי של שתי נקודות זיכוי במס – כ-5,000 שקלים. עם זאת, השנה התברר לחיילי מילואים רבים כי צה"ל שינה את אופן חלוקת המענק המדובר – ולמעשה צמצם באופן ניכר את מספר חיילי המילואים שיזכו בתגמול משמעותי.

כך, בשנים קודמות, חילקו בצה"ל את התגמול הכספי לארבע "מדרגות", לפי מספר ימי המילואים שבוצעו: חצי נקודת זיכוי במס (כ-1,200 שקלים) למי ששירת בין עשרה ל-14.5 ימי מילואים בשנה; נקודת זיכוי אחת (כ-2,500 שקלים) לחייל מילואים שהיה בין 15 ל-19.5 ימים במילואים בשנה החולפת; 1.5 נקודות זיכוי במס (כ-3,800 שקלים) למי ששירת בין 20 ל-36.5 ימי מילואים; ומי ששירת מספר רב יותר קיבל מענק כספי של שתי נקודות מס – למעלה מ-5,000 שקלים.

חיילי מילואים קרביים, שנוהגים לעשות שירות מילואים הכולל אחת לשנה תעסוקה מבצעית או אימון מורכב, נמצאים לרוב במדרגה השלישית, לאחר שביצעו למעלה מ-20 ימי מילואים בשנה. ואולם, השנה שינו, כאמור, בצה"ל את מספר ימי המילואים המזכים בהטבה הכספית הזו (של 1.5 נקודות זיכוי במס, כ-3,800 שקלים) והגדילו את מספר זה באופן ניכר, כך שכדי לעמוד במכסתה יצטרכו חיילי המילואים לבצע למעלה מ-27 ימי מילואים בשנה – זאת במקום עשרים עד כה.

מאז תחילת הענקת התגמול הכספי למשרתים מספר רב של ימי מילואים בשנה, רואים בגדודי המילואים הלוחמים עלייה בהתייצבות של סטודנטים ומשרתי מילואים נוספים. מי שבעיקר צפוי להיפגע מהמהלך הם חיילי מילואים לוחמים וקצינים זוטרים, שיקבלו מענק נמוך משמעותית – הפחתה של כשליש בגובה המענק, כ-1,500 שקלים – מזה שקיבלו אשתקד.

מספר חיילי מילואים כבר החלו במחאה בפייסבוק, ואחד מהם, רוני איתן-אפשטיין, כתב בפוסט שהפך לוויראלי כי אגף כוח האדם הצליח "לחסוך כמה שקלים ובדרך לדרוך עוד קצת על המגזר הכי מנוצל במדינה. הפכתם את התודה היחידה שאתם טורחים לתת למי שמשרת פה לקטנונית ולנלעגת". חיילי מילואים נוספים ששוחחו עם "הארץ" הביעו זעם על ההחלטה, שתפגע בסופו של דבר במילואימניקים רבים, המשרתים ממילא ימים רבים בשנה.

במסמך שהופץ באגף כוח האדם לחיילי המילואים הודיעו להם כי "השנה בוצע עדכון בקריטריונים לקבלת התגמול הנוסף. כמו גם, הוחלט על מתן תגמול לחיילי מילואים שהינם מוחרגי גיל ואשר ביצעו ימי שמ"פ (שירות מילואים פעיל, ג"כ)". מדובר בחיילי מילואים שהינם מעל גיל 40 (או קצינים מעל גיל 45) שנקראים לשירות מילואים ארוך מהקבוע בחוק, לאור תפקידם או מקצועם. גובה ההטבה שנקבעה להם עומד על מאה שקלים לכל יום מילואים.

בצה"ל הסבירו כי השינוי נעשה לאור מבצע "עמוד ענן", אז גויסו עשרות אלפי חיילי מילואים. לפי הצבא, מאחר ומספר ימי המילואים עלה באופן משמעותי והתקציב המוקדש עבור הטבה זו לא השתנה, שונו הקביעות לגבי מספר ימי המילואים המזכים בכל מענק ומענק. כך, למעשה, הופכים ימי המילואים של מבצע "עמוד ענן" לכאלה שלא נספרים עבור קבלת התגמול ופוגעים בחיילים שהתגייסו למבצע.

סכום היקף התגמול לחיילי המילואים עומד מדי שנה על 300 מיליון ש"ח ברוטו, ולאחר ניכוי מס עומד התקציב על 225 מיליון. מאחר והשנה מספר ימי המילואים שבוצעו היו רבים מאלו של שנה שעברה, חל שינוי חד במדרגות התגמול מאחר והכסף עצמו חולק בקרב יותר משרתי מילואים.

"במבצע עמוד ענן זומנו חיילי מילואים לתשעה ימים, והצבא נערך לכך מראש", אומר בתגובה איתן-אפשטיין, "עלות מבצע עמוד ענן גם באה לידי ביטוי בבקשת התקציב של צה"ל, וכמו שהצבא ביקש תוספת לדברים כמו מיירטי כיפת ברזל, הוא יכול לבקש גם לחיילי מילואים". הוא עצמו, למשל, בזמן שעשה מילואים השנה כחלק מגדוד חי"ר השייך לחטיבה המרחבית בנימין, ביצע 22 ימי מילואים, ומספר כי דאג לשמור כי יעבור את רף ימי המילואים המזכים בהטבה הכלכלית ששוות ערך ל-1.5 נקודות זיכוי במס. "מה שעשו זה טריק חשבוני, שמצליח פשוט להשאיר את רוב המילואימניקים בחוץ", מסכם איתן-אפשטיין.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "היקף התגמול הנוסף למשרתי מילואים המשולם על ידי רשות המיסים לא שונה והוא עומד גם השנה על 300 מיליון שקלים כפועל יוצא של החלטת הממשלה. עם זאת, כתוצאה מהגידול הכולל במימוש ימי המילואים, בעיקר כתוצאה ממבצע 'עמוד ענן', עודכנו מדרגות המילואים המזכות בתגמול, וזאת בהתאם להוראות חוק המילואים. יודגש כי אין שינוי בהיקף התגמולים הכולל שישולמו לאנשי המילואים אולם עדכון המדרגות יחייב ביצוע של יותר ימי מילואים, בהשוואה לשנה שעברה, לצורך קבלת התגמול. גורם צבאי שהתייחס לנושא ציין כי "ככל שיוחלט על הגדלת היקף התקציב לתגמול הנוסף ניתן יהיה לשלם את התגמול לאנשי המילואים ללא עדכון המדרגות".

בתגובה לקיצוץ, פנה שר הכלכלה, נפתלי בנט, לראש הממשלה בבקשה לקיים דיון דחוף בנושא בישיבת הממשלה הקרובה. בנט אמר כי לא יסכים לפגיעה בחיילי המילואים שלחמו בעמוד ענן. "התייצבות חיילי המילואים למען הגנה על הבית מצריכה לתת להם תוספת ובטח לא לגרוע מהם. ההון האנושי ורוח ההתגייסות הם הבסיס לכלכלה שלנו, גם בימים שבהם יש קושי תקציבי". אמר בנט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ