פיאד קורא לקיים בחירות כלליות בגדה וברצועה

ראש הממשלה הפלסטיני הפורש הדגיש, בראיון אחרון לפני סיום תפקידו, שאינו זונח את הזירה הפוליטית. נראה שירוץ לתפקיד נשיאות הרשות

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

ראש הממשלה הפלסטיני המתפטר, ד"ר סלאם פיאד, קרא הבוקר (רביעי) לקיים בחירות כלליות בשטחי רשות הפלסטינית, בגדה המערבית וברצועת עזה. לדבריו, בחירות הן הדרך היחידה לבנות מחדש את המנגנון הפוליטי ברשות, לצורך השגת המטרות הלאומיות הפלסטיניות ובראשן סיום הכיבוש והקמת מדינה, לפי עקרונות הקהילה הבינלאומית. פיאד דיבר הבוקר בפעם האחרונה כראש ממשלה, ברדיו "קול פלסטין", שם הוא נוהג לפנות אל הפלסטינים פעם בשבוע בשנים האחרונות.

לדבריו, האזרח הפלסטיני מכיר היטב את האתגרים העומדים לפניו, ובעיקר את האתגרים הפנימיים. בהקשר הזה התייחס פיאד לפיוס הפלסטיני בין פתח לחמאס. לדבריו, כשם שלא תיתכן מדינה פלסטינית ללא ירושלים, לא תיתכן מדינה בלי רצועת עזה.

בראיון הדגיש פיאד שהתפטרותו מראשות הממשלה אין פירושה נטישת הזירה הפוליטית והמדינית הפלסטינית. הוא הבהיר שבכוונתו להיאבק, כמו כל אזרח, למען העקרונות הלאומיים והעצמאות. בהקשר לתקופת כהונתו אמר פיאד, שראה כמשימתו העיקרית את ההתמודדות עם הכאוס הפנימי בזירה הפלסטינית, שאיים לחסל את חלום העצמאות. בהקשר הזה סיפר על  בניית המוסדות שהמדינה הפלסטינית העתידית תתבסס עליהם, שסייעו לפלסטינים להתמודד עם הכיבוש, בגדה וברצועה, אך גם בחו"ל.

לפי הערכות ברמאללה, פיאד לא ייטוש את הזירה הפוליטית הפלסטינית, אלא להפך: מיד עם סיום תפקידו יחל בפעילות פוליטית אינטנסיבית להקמת תשתית ארגונית ופוליטית, שתוכל להתמודד עם התשתית הארגונית של פתח וחמאס, לקראת הבחירות הבאות, גם אם אין מועדן קרוב. פיאד מוזכר כבר כעת כמועמד רציני להיבחר לנשיא. ההערכות הן שינסה לגבש כוחות עצמאיים וגורמים פוליטיים שדחפו לקיום הבחירות לנשיאות ולפרלמנט.

שאלת הבחירות ניצבת בראש תנאי הסכם הפיוס בין פתח לחמאס. בשל מחלוקות על יישום המתווה, ובעיקר חוסר רצון הצדדים לוותר על מוקדי כוח ושליטה, ההסכם אינו מיושם, אף שרוב הציבור הפלסטיני רואה בפיוס מטרה עליונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ