בשב"כ חושדים: משוחרר בעסקת שליט ניסה ליזום פיגוע ירי

מהארגון נמסר כי פלסטיני שנעצר באחרונה בחשד שתכנן לבצע פיגוע ירי, סיפר בחקירתו שנשלח על ידי משוחרר בעסקת שליט מעזה, תמורת 60 אלף דולרים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
גילי כהן
גילי כהן

עצרו בחודש האחרון את אמיר ברכאת, בן 25 משכם, בחשד שתכנן לבצע פיגוע ירי באחד מכבישי הגדה. בשב"כ אמרו כי ברכאת סיפר בחקירתו שהאדם שהציע לו לבצע את הפיגוע היה אמיר דוקאן, אסיר פלסטיני ששוחרר וגורש .

על פי החשד, השניים נפגשו במהלך העלייה לרגל למכה . שם, כפי שעולה מחקירתו של ברכאת, דוקאן הציע לו 60 אלף דולרים בתמורה לכך שישליך רימון לכיוון מחסום חווארה או שירה על הנוסעים בכביש הסמוך לשכם. כשחזר ברכאת לגדה, הוא יצר קשר עם דוקאן ששימש כמעין מפעיל מרחוק, הודיע לו כי הוא מוכן לבצע את הפיגוע, והחל בניסיונות להשיג אקדח.

דוקאן נחשב בעבר לראש גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח' באזור שכם, ונעצר בשנת 2003. הוא היה בין משלחי מבצעי הפיגוע במוצב צה"ל בהר גריזים בפברואר 2003, בו נהרגו שני חיילים. כמו כן היה מעורב בהוצאת הפיגוע בתחנת הרכבת בכפר סבא, בו נהרג מאבטח, ובפיגוע הירי בבסיס צה"ל בבקעות, בו נהרגו שני חיילים. בשנת 2004 נגזרו על דוקאן שישה מאסרי עולם ו-20 שנים נוספות במאסר.

שיירת אוטובוסים של משוחררי עסקת שליט, ב-2011צילום: אלון רון

מהשב"כ נמסר כי "חקירה זו שבה ומדגישה את מאמציהם של ארגוני הטרור לקדם פעילות טרור צבאית באזור יהודה ושומרון, תוך מעורבות מוגברת של משוחררי עסקת שליט". עוד הוסיפו בארגון: "בהקשר זה מנוצלת מצוות העלייה לרגל למכה למפגש של הפעילים על אדמת סעודיה, ולהעברת מסרים, רעיונות ותכנונים לביצוע פעילות טרור".

בהודעה שפרסם שירות הביטחון הכללי נכתב כי ישנה עלייה בניסיונות של משוחררי עסקת שליט שיצאו לרצועת עזה לקדם פעילות נגד ישראל, וזו "הפרה בוטה של הסכם השחרור, שנחתם בתיווך מצרים, בוודאי כאשר המעשים מבוצעים משטחה של רצועת עזה, הנתונה בידי שלטון חמאס – הגורם הריבוני בשטח והגורם שעימו נחתם ההסכם", לשון הודעת שירות הביטחון הכללי.

בחודשים ינואר ופברואר השנה, נעצרו שני פלסטינים שניסו להבריח לגדה 10,000 יורו ו-900 דולר שהוסתרו בתוך קופסאות סיגריות. בשב"כ אמרו כי מדובר בכספי טרור, שהועברו על ידי החמאס. שמו של דוקאן עלה גם בחקירת שני העצורים האלה, כמי ששלח אדם מטעמו כדי להעביר לשניים את הכסף. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ