בשל הביקורת על הקיצוץ: 60 מיליון שקלים יוקצו להשלמת מענק המילואים

כפתרון חד-פעמי יועבר הסכום מתקציב הביטחון, לצורך כיסוי הפער שנוצר בשל "עמוד ענן" במענק השנתי למילואמניקים ששירתו יותר מ-10 ימים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות המחאה הציבורית על השינוי בתגמול לחיילי המילואים החליטו שר הביטחון, משה בוגי יעלון, והרמטכ"ל, בני גנץ, להעביר 60 מיליון שקלים מתקציב הביטחון כדי להשלים את הפער שנוצר במענק השנתי לחיילים ששירתו יותר מעשרה ימי מילואים בשנה. יעלון אמר כי "הפער השנה נבע מהגיוס הרחב למבצע 'עמוד ענן', ולכן נדרשה מצדנו הקצאת תקציב הנדרש כדי לא לפגוע בחיילי המילואים".

מחישוב העברת התשלום המיוחד עולה כי יותר מ-40 אלף מילואימניקים נפגעו מהשינוי באופן חלוקת המענק למשרתי המילואים המבצעים מספר ימי מילואים רבים בשנה. 
במערכת הביטחון הודו כי ידעו על הקיצוץ במענקים רק מהפרסומים בתקשורת, שנוצרו בעקבות מבצע "עמוד ענן". העברת התקציב נועדה לפתור את המשבר שנוצר בקרב חיילי מילואים רבים ולהרגיע את הסערה התקשורתית שנוצרה.

לאור הפתרון המהיר – קצת יותר מיממה מאז החלו הפרסומים בנושא - עולה השאלה מדוע לא חשבו בצה"ל על השלכות הקיצוץ שנוצר ועל פתרונות אפשריים לו. אתמול (רביעי) אמרו בצבא כי התקציב למענקים מקורו בסכום קבוע – של 300 מיליון שקלים – שמועבר באמצעות רשות המסים ושלצה"ל אין אפשרות להגדילו, לאור מבצע "עמוד ענן" והגדלת מספר חיילי המילואים הזכאים למענק.

הפתרון שהגו בצבא ביממה האחרונה לסוגיה הוא חד-פעמי, ולא במסגרת חקיקה שתבטיח כי מקרה זה לא יישנה אם צה"ל יידרש לגיוס נרחב של חיילי מילואים גם בשנים הבאות. עם זאת, בצבא מתכוונים להמליץ לוועדת שרים על נוסחה של קריטריונים קבועים, שיבטיחו מענק אחיד בכל שנה ללא תלות במספר המילואימניקים שיזומנו לשירות מילואים פעיל.

ח"כ איתן כבל, יו"ר שדולת המילואים בכנסת, בירך על ההחלטה שקיבל שר הביטחון, אך ציין כי "חבל שבכל פעם חיילי המילואים צריכים לעבור את מסע הייסורים הזה על מנת לקבל את מה שמגיע להם בדין". 

ההחלטה התקבלה אחרי ששר הכלכלה והמסחר, נפתלי בנט, פנה היום (חמישי) ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי, בבקשה לעצור לאלתר את כל העברת התקציבים למשרד הביטחון עד לפתרון הבעיה בנושא. "המדינה שופכת כסף על דלק ועל קניות בריקושט במהלך המלחמות, והמילואימניקים אינם אלה שאמורים לספוג את הבזבוז הזה", אמר היום בנט, "אנשי המילואים צריכים להיות בראש סדר העדיפויות של המדינה. הם עוזבים את משפחותיהם ואת ילדיהם כדי להגן עלינו. אני יודע שלמרות הכל, עם מענק או בלי מענק הם ימשיכו להגיע למילואים, אך אנו לא ניתן שיקצצו מהמענק המגיע להם".

מדי שנה מפרסם צה"ל את התגמולים המוענקים לאנשי המילואים ששירתו מספר רב של ימי מילואים – ככלל אלה ששירתו מעל לעשרה ימים בשנה. סכום התגמול מחושב בצבא לפי שווי נקודות הזיכוי במס, כאשר המשרתים את מספר המילואים הרב ביותר מקבלים מענק לחשבון הבנק שלהם בשווי של שתי נקודות זיכוי במס – כ-5,000 שקלים. עם זאת, השנה התברר לחיילי מילואים רבים כי צה"ל שינה את אופן חלוקת המענק המדובר – ולמעשה צמצם באופן ניכר את מספר חיילי המילואים שיזכו בתגמול משמעותי. כך קוצץ התגמול המיוחד המוענק לרבים מהם בשליש.

סכום היקף התגמול לחיילי המילואים עומד מדי שנה על 300 מיליון ש"ח ברוטו, ולאחר ניכוי מס עומד התקציב על 225 מיליון. בצה"ל הסבירו כי הסכום המיועד להענקת התגמול הוא קבוע, ומשום שהשנה נרשם מספר גבוה יותר של ימי מילואים, בשל מבצע "עמוד ענן", הוא מחולק בין מספר גבוה יותר של זכאים. לכן שונו הגדרות הזיכויים השונים. 

גודל הסכום הכללי המוצע למילואימניקים אינו נקבע בידי צה"ל, ועל כן הצבא אינו יכול להגדיל את הסכום עצמו מבלי לקבל את אישור הממשלה בחקיקה. בצה"ל מתכוונים להציג קריטריונים קשיחים וקבועים שלפיהם יחולק המענק, בוועדת שרים לכשתתכנס, או בישיבת ועדת חוץ וביטחון, ולא כתלות במספר המילואימניקים הזכאים. משמעות הדבר היא שינוי התקציב הייעודי שמועבר באמצעות רשות המסים מדי שנה בשנה.

עם זאת, צה"ל יכול היה לחלק את המענק כולו באופן שונה שיקטין את הפגיעה באנשי המילואים הקרביים. בנוסף, בצבא היו יכולים לפעול עוד קודם למחאה הציבורית בניסיון להקטין את הפגיעה באנשי המילואים, בין היתר באמצעות דרישה לשיפוי כספי של המילואימניקים במסגרת עלות מבצע "עמוד ענן", או לפעול כדי שמהסכום שנקבע לא ינוכה מס – כך שההטבה עצמה תעמוד על 300 מיליון שקלים נטו, ולא על 225 מיליון שקלים כפי שקורה עד היום.

בצה"ל מתכננים להציג קריטריונים קבועים לקבלת התגמול, במקום המצב שנוצר כיום, לפיו הסכום עצמו המוענק למילואימניקים קבוע ועומד על 300 מיליון שקלים בשנה לפני ניכוי מס, אך מספר הזכאים לו משתנה כל העת, בהתאם למציאות הביטחונית. אגף כוח האדם הוא זה שהחליט על אופן שינוי התגמול עצמו והחלוקה לאנשי המילואים, כלומר על הגדלת ה"מדרגות" של המענק הכלכלי הנוסף שיעניקו תגמול של כ-3,800 שקל למי שמשרתים 27 ימי מילואים בשנה במקום 20 ימי מילואים שהיה עד כה.

בהכנת הידיעה השתתף יהונתן ליס 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ