הממשלה תאפשר להמשיך להאריך מעצר חשודים בטרור ללא נוכחותם

במשרד המשפטים טוענים כי הוראת השעה, שתאפשר להמשיך את הליכי חקיקת "חוק המאבק בטרור", מסייעת לסכל פיגועים ולחקור חשודים באופן רציף

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה צפויה להאריך מחר (ראשון) בשנתיים נוספות את הוראת השעה המקנה לבתי המשפט סמכויות להאריך מעצר של חשודים בעבירות טרור שלא בנוכחותם. זאת לאחר שהממשלה הקודמת לא הצליחה להשלים את חקיקת "חוק המאבק בטרור", שאמור היה להסדיר באופן רשמי שורת היבטים שנויים במחלוקת הנוגעים לפעילות כוחות הביטחון לסיכול טרור, כמו הארכת מעצר לצורך חקירה רציפה.

הארכת הוראת השעה נועדה לאפשר את המשך הליכי חקיקת החוק, שנידון בוועדת החוקה של הכנסת מאז אוגוסט 2011, ולפי הצהרות משרד המשפטים אמור היה לעבור בקריאה שנייה ושלישית עד פקיעת הוראת השעה הנוכחית בדצמבר 2012. הוראת השעה הנוכחית מסמיכה את בית המשפט להאריך מעצרו של אדם שלא בנוכחותו, אם השתכנע בכך שקיימת אפשרות "קרובה לוודאית" שהפסקת חקירתו תמנע פגיעה בחיי אדם. הוראת השעה קובעת גם שבית המשפט יוכל להחליט לקיים דיון בערעור על המעצר גם ללא נוכחותו של החשוד מאותם מניעים. 

בתזכיר שפרסם משרד המשפטים לקראת הארכת הוראת השעה נכתב כי הוראות החוק חיוניות לגורמי אכיפת החוק העוסקים בחקירת עבירות טרור, וכי הוא מסייע בסיכול פיגועי טרור, תפיסת עבריינים והבאתם לדין. "השימוש שנעשה, הלכה למעשה, בסמכויות שנקבעו בחוק הזה מאז נחקק הוא מידתי ומתון ביותר", צוין בתזכיר, "הסמכויות המעוגנות בו הופעלו בשנים האחרונות לגבי מספר מצומצם ביותר של נחקרים שחקירתם חייבה זאת, בהתאם לדיווחים המועברים באופן קבוע לוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת". 

במערכת הביטחון טוענים כי חקירתם הרציפה של חשודים בעבירות טרור הובילה לא פעם לסיכול פיגועים. "במסגרת פעילות ארגוני הטרור, נחקרים בעבירות ביטחון נערכים מבעוד מועד לאפשרות שייעצרו ונמנעים מלשתף פעולה בחקירה", נכתב בבקשת משרד המשפטים לאשרר את הוראת השעה, "כל אלה הופכים את החקירה ואת מלאכת איסוף הראיות למורכבת ורגישה באופן מיוחד. נוכח מאפיינים מיוחדים אלה נדרש שחלק מהחקירות יתקיימו ברציפות ולא ייקטעו, כדי לאפשר לגורמי הביטחון להשלים את חקירת העבירות, וכן לסכל פיגועי טרור ופעילויות מתוכננות של ארגוני הטרור. בהתאם לכך, זקוקה מערכת הביטחון לכלים מיוחדים שיאפשרו קיום חקירות אפקטיביות בעבירות טרור וביטחון". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ