מחצית ממדינות האיחוד תומכות בסימון מוצרים מהתנחלויות

שרי החוץ של 13 מדינות ובהן בריטניה, צרפת, ספרד והולנד, ביקשו משרת החוץ של האיחוד קתרין אשטון לגבש הנחיות מוסכמות בנושא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מחצית ממדינות האיחוד האירופי הודיעו בשבוע שעבר לשרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, על תמיכתן בסימון מוצרים מההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים על ידי רשתות השיווק בשטחן. עם זאת, בשלב זה מבקשות אותן מדינות שאשטון תגבש הנחיות מוסכמות לפני שינקטו פעולות.

סוכנות הידיעות הצרפתית פרסמה אתמול (ששי) מכתב שנשלח לאשטון ב-12 באפריל ועליו חתמו שרי החוץ של 13 מתוך 27 מדינות האיחוד האירופי. בין החותמים היו שרי החוץ של בריטניה, צרפת, הולנד, אוסטריה, ספרד, דנמרק, מלטה, לוקסמבורג, בלגיה, פורטוגל, פינלנד, אירלנד וסלובניה.

"אנחנו מקדמים בברכה את מחויבותך לפעול כדי לגבש הנחיות לכל האיחוד האירופי לגבי סימון מוצרי התנחלויות", ציינו שרי החוץ במכתב לאשטון, "זהו צעד חשוב שיוודא כי חוקי הגנת הצרכן של האיחוד האירופי נאכפים בצורה נאותה ושתואם את המדיניות ארוכת השנים של האיחוד האירופי כלפי ההתנחלויות הישראליות בשטחים הפלסטינים הכבושים. אנחנו מוכנים לסייע לך בביצוע עבודה חשובה זו".

שרת החוץ אשטון במסיבת עיתונאים בסרייבו, שלשוםצילום: אי-אף-פי

בתחילת חודש מארס פרסמה ממשלת הולנד הנחיות לרשתות השיווק במדינה בנוגע לסימון מוצרים מההתנחלויות. הולנד היתה המדינה השנייה לעשות כן אחרי בריטניה שנוהגת כך מזה כמה שנים.

לפי ההנחיה שפורסמה, יסומנו המוצרים הבאים: ירקות ופירות טריים, יין, דבש, שמן זית, דגים, בקר, עופות, ביצים ומוצרי קוסמטיקה שמיוצרים ביישובים ברמת הגולן, בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. מוצרים אלה אסור לסמן כתוצרת ישראל, אלא יש לסמנם ככאלה שמקורם מ"התנחלות ישראלית ברמת הגולן, מזרח ירושלים, הגדה המערבית או השטחים הפלסטינים".

עם זאת, כמה ימים אחרי פרסום ההנחיה חזרה בה ממשלת הולנד וטענה כי לא מדובר עדיין בהוראה רשמית, אלא בטיוטה שעדיין נדונה ונבחנת. ההולנדים, שנבהלו מהתגובה הישראלית החריפה, החליטו לעכב את ביצוע המהלך עד שיגייסו מדינות אירופיות נוספות.

המכתב של 13 שרי החוץ לאשטון הוא צעד נוסף לקראת היישום של סימון המוצרים מההתנחלויות. עם זאת, המכתב לא כולל כל החלטה או הודעה מעשית בעניין, אלא רק בקשה מאשטון לגבש כללים בנושא שאותן יהיה אפשר לאמץ בעתיד בכל מדינות האיחוד האירופי יחדיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ