הערכות: מאחורי התפטרות פיאד עומדת עסקה שתכניס לרשות סכומי עתק

לטענת גורמים בפתח, קידום מינויו של מוחמד מוסטפא נעוץ בהסכם שהשיג לניצול משאבי טבע באזור עזה. תסריט אחר הוא השארת פיאד בתפקיד לבקשת האמריקאים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) לא ממהר להכריז על מי שירכיב את הממשלה החדשה. גורמים בכירים בפתח אמרו בסוף השבוע כי עבאס ממתין לתום אסיפת הלשכה המדינית של חמאס, שהתקיימה בימים האחרונים בקטאר, כדי לבדוק את האפשרות לקידום ממשלת טכנוקרטים בראשותו, שתוביל לבחירות בשטחי הרשות בגדה המערבית וברצועת עזה תוך 90 יום.

מדובר בבחירות לנשיאות ולפרלמנט אשר ישימו סוף לקרע בין התנועות ויישמו הלכה למעשה את הפיוס הפלסטיני. בפתח מעריכים כי העובדה שיש רוב לחמאס עזה בלשכה המדינית לא תאפשר הסכמה לתסריט כזה. עם זאת, עיתונים ערבים דיווחו בסוף השבוע כי ההרכב הנוכחי של הלשכה דווקא נתפס כבעל עמדה חיובית יותר כלפי הפיוס, וכי ד"ר מוסא אבו מרזוק, עד לאחרונה סגן ראש הלשכה המדינית של הארגון, יהיה האחראי על תיק זה מטעם החמאס. גם העובדה שנותן החסות לארגון כעת הוא נסיך קטאר נחשב לגורם העשוי לקדם את הפיוס. בסוף השבוע פרסמו 12 ארגונים הפעילים בזירה הפלסטינית בגדה וברצועה קריאה לעבאס ולראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, לקדם את הפיוס בין התנועות ולקבוע תאריך לבחירות, שכן כלשונם: "רק כך יוכל העם הפלסטיני לבחור את הנהגתו העתידית".

תסריט שני הוא מינויו של איש פתח או דמות עצמאית המקורבת לפתח כראש ממשלה זמני בגדה המערבית. בהקשר הזה מוזכר שמו של ד"ר מוחמד מוסטפא, יו"ר קרן ההשקעות הלאומית הפלסטינית כמועמד מוביל. ההערכות הן כי עבאס לא ימהר אמנם להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על מוסטפא, מאחר והחלטה כזו עלולה להיות בעלת השלכות שליליות על הסיוע הכלכלי שמקבלים הפלסטינים ממדינות המערב, ובראשן האיחוד האירופי וארה"ב שראו בראש הממשלה המתפטר ד"ר סלאם פיאד גורם מקצועי ובלתי תלוי שיכול לקדם את ענייניה הכלכליים של הרשות. ברמאללה נשמעו בימים האחרונים טענות ולפיהן מאחורי הנכונות הפלסטינית הנוכחית לוותר על פיאד ולקדם את מינויו של מוסטפא, עומדת עסקה כלכלית מוצלחת שתכניס לקופת הרשות סכומים גדולים, שהצליח האחרון לקדם באחרונה מול ישראל ומדינות המערב. פרטי העסקה המדוברת אינם ידועים, אך כפי הנטען הדבר נוגע לאוצרות טבע באזור עזה.

עבאס לאחר פגישתו עם קרי בטורקיהצילום: אי-אף-פי

תסריט שלישי שלא פוסלים בחוגים הפוליטיים ברמאללה הוא כי בהיעדר רשות מחוקקת, יעדיף עבאס שפיאד יישאר בתפקידו כראש ממשלת המעבר - עד להודעה חדשה. מהלך שכזה יאפשר, על פי ההערכות, שינויים פרסונאליים בממשלה אולם לא יגרום לזעזוע גדול, ויאפשר להמשיך במגעים המדיניים הקיימים במסגרת מה שהוגדר כ"חלון בן כמה חודשים" על ידי שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, שהתערב אישית למען השארת פיאד בתפקיד בתקופת ביניים זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ