ועדת שרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) הצעת חוק האוסרת על מהגרים מאפריקה להוציא כסף או רכוש לחו"ל בעת שהייתם בישראל. את ההצעה העלה שר הפנים, גדעון סער ולדבריו, היא "נועדה להתמודד עם התמריץ הכלכלי שמאחורי תופעת ההסתננות לישראל”. הצעת החוק עברה בקריאה ראשונה עוד בימי הכנסת הקודמת ואישורה בוועדת השרים לחקיקה היום ייאפשר את ההצבעה עליה במליאה בקריאה שניה ושלישית.

הצעת החוק קובעת לראשונה איסור פלילי על העברת כספי מסתננים לחו"ל הן על ידי המסתנן או מבקש המקלט עצמו והן על ידי אחרים המבקשים להעביר את הכסף מטעמו. על פי ההצעה, מסתנן יוכל להוציא כסף או רכוש מישראל רק בעת עזיבתו את הארץ. במועד היציאה יוטלו מגבלות נוספות על גובה הסכומים שניתן יהיה להוציא מישראל, כדי למנוע מצב בו יוציא מהגר כסף או רכוש עבור מהגר אחר. הסכום שיותר להוצאה מישראל יהיה כגובה שכר המינימום בארץ כפול מספר החודשים בהם שהה האדם בישראל.

מכולת של מהגרים בשוק התקווהצילום: אלון רון

במסגרת הוראת השעה נקבע כי העברת כספים מישראל תותר במקרים הומניטריים, בהם קרוב משפחה מדרגה ראשונה של המסתנן מצוי בסכנת חיים והוא אינו יכול לצאת מישראל. לדברי סער, "העברה שוטפת של כספי המסתננים הבלתי חוקיים לחו"ל היא התמריץ הכלכלי לתופעת ההסתננות. החוק יאפשר למנוע העברת סכומי כסף גדולים לחו"ל ולגורמי האכיפה לפעול".

במשרד הפנים טענו היום כי כשליש מהעברות הכספים בתל אביב, הנאמדות ב-680 מיליון שקלים, מבוצעות על ידי מהגרים מאפריקה. "הצעת חוק זאת תאפשר לגורמי האכיפה לפעול כנגד חלפני הכספים ולמנוע העברות של סכומי כסף אדירים לחו"ל, המהווים את התמרוץ האמיתי לכניסת עשרות אלפי מסתננים לישראל”, אמרו במשרד.

עו"ד עודד פלר, ראש תחום הגירה ומעמד באגודה לזכויות האזרח, אומר כי הצעת החוק פסולה. "הצעת החוק הזו מבקשת לאפשר למדינת ישראל לגנוב כספים ורכוש של פליטים עם יציאתם מהארץ", אומר פלר. הוא מציין כי במהלך דיוני ועדת הפנים הוסיפו להצעת החוק גם איסור על הוצאת רכוש. לדבריו, התוספת הזאת נועדה למנוע מצב דומה לזה שאיתו התמודדה המדינה בגירוש אזרחי דרום סודן, אז נדרשה לשלוח להם רכוש לאחר עזיבתם את הארץ.

"בנוגע למי שעדיין כאן, הצעת החוק קובעת חוק יובש, שהוא גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה", מוסיף פלר. "פליטים, ככל בני האדם, ימשיכו לסייע לבני המשפחות שלהם כמיטב יכולתם, ודאי כשאלה נמצאים במצוקה. למשל, אם נחטפו לצרכי כופר על ידי סוחרי אדם. המשמעות היא שהעברת הכספים לא תיפסק – היא רק תהפוך להיות מורכבת יותר ויקרה יותר ותשמש כר לפעילות עבריינית", הוא אומר.

גם אורית מרום, רכזת פעילות ציבורית ב-א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים), מותחת ביקורת על הצעת החוק. "בשבוע בו מציינים בעולם עשור לרצח העם בדארפור בוחרת ממשלת ישראל לנהוג במבקשי המקלט שהגיעו לפתחה כאילו היו פושעים", היא אומרת. "לא ברורה מטרת החוק מלבד למרר בדרך נוספת את חייהם של מבקשי המקלט שגם כך חיים בישראל נטולי זכויות ומעמד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ